Soja 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uzeo sam neka 2 ha u koje je slabo ulagano zadnjih 10god. hteo sam soju tu da posejem, imam viska MAPa, dal ce imati efekta na rod da ga sad razbacim i zaorem
 
Uzeo sam neka 2 ha u koje je slabo ulagano zadnjih 10god. hteo sam soju tu da posejem, imam viska MAPa, dal ce imati efekta na rod da ga sad razbacim i zaorem
Djubrivo se svakako mora zaorati,a sam moras znati stakod tebe fali.Svake godine zaorem oko 320-350 npk,jednako i pod soju i kukuruz.Ove godine sam uspeo da ostvarim prosek od 4,2 tone hektar sa Wendy,zahvaljujuci Bojceticevoj preporuci
 
Uzeo sam neka 2 ha u koje je slabo ulagano zadnjih 10god. hteo sam soju tu da posejem, imam viska MAPa, dal ce imati efekta na rod da ga sad razbacim i zaorem
Imao sam lane arenda njiva do njive kanal deli obe su arenda prva godina na jednu zaorem 100kg MAPa, na drugu reko aj da vidim razlike bez i daleko se ide okolo naokolo. Istina razlicite sorte ali ne mislim da je Laura toliko superiornija jber je dala 18po jutru na toj njivi, Belga bez djubrenja oko 12 po jutru
 
Treba napomenuti da Goran jako dobro radi zemlju. Ne stedi se ni na cemu. Tako da prinos je njegova zasluga.
 
Zar nije ranije bila priča da ako se zemlja jednom "zarazi" sa tim nitragin bakterijama, onda je za sledećih pet godina obezbeđeno njihovo prisustvo u zemljištu?
 
Poslednja izmena:
Свако има своју причу и теорију ,не оптерећуј се пуно и ради онако како мислиш.
 
Ja provereno znam da je institut radio oglede sa i bez nitragina i da nije bilo razlike. Radili su isto i za pasulj i isti rezultat, nema razlike. Ali eto uz njihovo seme ide i nitragin...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Zadnjih nekoliko godina uzimam seme na Institutu i dobijem nitragin u kesicama, tako da ga iskoristim, kad su već dali. Mada nije ni u apotekama to baš nešto jako skupo da se ne može priuštiti sebi.
 
Kako da ga pravilno iskoristiš kada na kesicama piše ne izlagati direktnom uticaju sunčeve svetlosti?
Noću ili po hladovini?Sviranje kuvcu.
 
Licno mislim da te bakterije kojima se tretira seme donose neki benefit, ali ljudi prave ostale greske koje anuliraju bakterije. U mnogo cemu se ne mogu sloziti sa strucnjacima instituta sto se tice njihovih preporuka za soju.
 
Kako da ga pravilno iskoristiš kada na kesicama piše ne izlagati direktnom uticaju sunčeve svetlosti?
Noću ili po hladovini?Sviranje kuvcu.
Nemam puno zemlje za sejanje soje, oko 2 ha sejem soje i mešam u koritu na samoj njivi. Jednu vreću od 25 kila izmešam za par minuta i sipam u ampere, poklopima sa parčetom kartona zbog sunca i kad se potroši, sipam u novi sejač sa poklopcem na kutijama, tako da praktično seme i ne vidi sunce. Toliko od mene, a da li ima efekta, bem li ga.
 
Kako da ga pravilno iskoristiš kada na kesicama piše ne izlagati direktnom uticaju sunčeve svetlosti?
Noću ili po hladovini?Sviranje kuvcu.
Umnozavanje bakterija u laboratorijskim uslovima je ok, od momenta kako izadje iz "uzagajalista", pakovanje u kesice, skladistenje, transport, skaldiste u poljo apotekama pa na kraju vozanje do njive i mesanje. Nisam siguran sta tu prezivi ako se uzme da su fotolabilni organizmi.
 
Koristite Bifor soja likvid. Laksa primena, dugotrajniji i nemorate paziti na sunce.
Kod nas su mnogi poceli da izbacuju bilo kakav inokulant, al isto tako su poceli i da smanjuju povrsine pod sojom na ustrb kukuruza.
 
Već godinama ne primenjujem ništa od tih bakterija i nema nikakve razlike u prinosu.Možda bi bilo samo u zemljištu gde dugo vremena nije sejana soja.
 
Radio sam sopstveni ogled u nevinoj zemlji tj.zemlji gde nikada u veku nije sejana soja i korenje je imalo kvržice bez upotrebe nitragina i ostalih inokulanata.Sejem simboličnu površinu za sopstvene potrebe već duži niz godina u monokulturi i ne molam seme ni sa čim.Samo da joj je kiše i rose a ostalo je manje bitno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh