Soja 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ovde smo imali suprotna iskustva sa zalivanjem soje , nismo zaključili dali se isplati , dali ne . Ja sam to radio , mislim da je dobro ako ima mogucnosti , ali mora jako malo da košta i ne zalivati uopšte do cvatanja a onda u cvatu i formiranju mahuna ako je moguće potop . Povećaće prinos sigurno pogotovo u suši , a sorta stim sigurno nema nikakve veze . Bilo isplativo ili ne to važi za sve sorte.
 
ovde smo imali suprotna iskustva sa zalivanjem soje , nismo zaključili dali se isplati , dali ne . Ja sam to radio , mislim da je dobro ako ima mogucnosti , ali mora jako malo da košta i ne zalivati uopšte do cvatanja a onda u cvatu i formiranju mahuna ako je moguće potop . Povećaće prinos sigurno pogotovo u suši , a sorta stim sigurno nema nikakve veze . Bilo isplativo ili ne to važi za sve sorte.
Hvala puno!
 
Ja sam navodnjavao soju 2017. godine. Bez navodnjavanja 600 kg po jutru. Jednom navodnjavano 1200 kg/kj, a dva puta 1800 kg po jutru.
 
Prva godina na zemljištu gdje nije nikad bila soja je malo mršavija , tu može da pomogne dosta onih bakterija , nitragin i slično , al ako je kvalitetan , frišak , al kako da znaš , isto zemlja sa istorijom korišćenja stajnjaka , a pilećeg posebno je ogromna pomoć za njivu gdje nikad nije bila soja . Redovno mi je soja dosta bolja bila druge godine ponovo na zemlji koja nije dotad imala soju .
 
Zanimljivo, a sve sam mislio da je bolje da posle nje dodje kukuruz, pa psenica, pa tek onda opet soja...
 
Pa jest bolji plodored , ali prvi put soja ako nije bilo i nema u početku formiranih bakterija u zemljištu bude žuta duže vremena , ponegdje i do kraja .
 
čitao sam o tim kvržicama, npr tretira se nekim “rizolom” i njemu sličnim preparatima.
 
Problem tih rizola/nitragina je kolilo kvalitetno se bakterije ocuvaju od fabrike, transporta, nanosenja na seme, setve pa do efekta na koren soje.

Ne koristim nitragin i radim dvopolje kuk-soja pa u krug. Prinosi isti kao i kod onih koji rade nitragin.

Momina zapazanja su jako korisna i poklapaju se sa strukom. Nemam iskustvo sa zemljom gde nije bila soja npr 20god pa da primetim pad prinosa usled manjka bakterija u zemljistu ali logicno je da ima.
 
Jedina secerna vodica koju primenjujem je soja likvid, tecni nitragin. Probao sam razne preparate i efekta nema.
 
I mislis da vredi uzeti jos jednom nakon selektiranja svaku vrecu kroz ruke kako bi tretirao to seme? Verovatno dan pre setve tretiras, na koji nacin? Rasiris seme po betonu ili sipas seme u neku mesalicu?
U svakom slucaju ili ovako ili onako po meni gubljenje vremena.
Ako bi posejao 5-10 kj aj nekako i da razumem ali u tvom slucaju gde posejes desetine ha pod sojom i pored vise godina iskustva i jos verujes nitraginu... Ne znam sta reci...!
 
Da li je neko radio ogled sa borom.To me bas ineteresuje. Ja sam je radio par godina, al nisam ostavljao deo za kontrolu.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh