Soja 2020

Kod mene Apolo sav bolestan, lici mi na plamenjacu. Valjevku mi komsija spicio dikambom sva se ukovrdzala, negde par redova negde i 18 redova, kako je vetar duvao u naletima.
Ta dikamba i ova naša vetrovita proleća su baš, baš problem. Juče sam špartao moju soju i gde god su pored kukuruzi ima dosta štete na soji - od skroz skvrčenog lišća (bliže kukuruzu) do somotskog izgleda lišća (dalje od kukuruza). Naravno da je tu odmah i znatno manja soja. Kad bi neko izračunao koliki je to ekonomski gubitak svake godine, verujem da bi postojo rezon za zabranu dikambe.
 
To prskanje po jakom vetru jako je neodgovorno.Sto je problem rano ujutru ili uveče oprskati kad su idealni uslovi
 
Oprskao sirak pre 3 dana.Posle koliko dana moze da se sparta?
Ranije je na fusilade pisalo u vezi toga Sad nigde nepise
Kazu da zbog ovih hladnih i kisovitih dana (barem kod nas) treba i 7 8 dana cekati a kad je normalno 5 do 6.... Iako ja bi radije cekao 8 jer jako lose je odradio fokus bar kod mene ove godine. Da sam mogao, cekao bih i, 12 dana ali mi je suncokret bbjezao rastom
 
Ni 3 nedelje nisu dovoljne da se ceo rizom osuši i uništi da se ne bi dalje reprodukovao i umnožavao kada ga špartač odseče..Ako možete da ne špartate posle prskanja to bi bilo ekstra ka što reče kolega Sale.
 
Malo po malo Ameri zabranili dikambu u skoro svim drzavama .Kod nas trce da zabrane nesto sto je dobro ako samo nekome od zelenih u eu padne na pamet da steti nemora se ni dokazati . Npr od atrazina, gauca i slicno , sad najavljuju total i senkor , a dikamba sto pravi stete na soji to nista .
Inace to zutilo sto pominje peet i ovde kod mene se digla frka . Nisam ni znao ,tog nema kod mene , drug mi rece danas ,soja zuti u krugovima i susi se , Kazu da je neki pauk iki grinje ?l?l
Prskaju ljudi uveliko u tom krajun. Otkud ranije neznam.
Kod mene tog nema zasad , Na monokulturi imam septorije na dodjim listovima ali ne diram nists.
 
Poslednja izmena:
Kod nas nisu u pitanju grinje ili neki insekti, jednostavno ovo se desava vise godina u nazad cak i pre prskanja. Ili hladnije vreme pa vlazna zemlja i cim malo zagreje krene da boluje. Siguran sam da velik uticaj imaju i herbicidi.
 
Sava, setva 10.4
Vidim ima po neki sirak koji kasni. Oni prvi sprzeni Flupisorom, ne znam koliko jos moze da ima do cvetanja jer bih odradio Kletoxom ako izadje jos sirka u narednim danima.
cd2686d015fa85f76350d78207bd36e3.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Које су то жуте СТ обичне пластичне ,пластичне са металним уметком или месинг
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh