Soja 2019

Prinos je bio 1720 kg/kj.na toj parceli.Ima negde nazad u temi slike kako je izgledala tokom sazrevanja,ako nadjem slike postavicu ih ponovo.
Levo sejana na 8cm desno na 4cm.
e7937a1e7fb6aef85073308eae1f405a.jpg
 
A sto su onda zelenije nama sto ne bacamo djubrivo na soju?

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Pre neki dan jedva pokosili fantast na 8.5 kj vlaga se kretala izmedju 12.5 i 16.7.Prinos oko 2750kg yus po kj.
Najgore prosao sa ovom velikom vlagom na 2 nepune zmajevke mi preko 1t odbijeno na susenje
Kukali ste celo proleće i leto za kišu, a sad prinosi blizu 5 t po hektaru. Jedino ako ste mislili da je standard onaj prinos u Americi od 11 tona.
 
Nije bitno,ipak se nekad djubrilo,i uvek se krajevi njive jace nadjubre zbog preklapanja i cega vec ...kod nas je to skoro redovna pojava u ataru gde npr kukuruzi su jos donekle zeleni na uvratinama a 95% njive suvo.
 
Danas pokosen Merkur ( 00 grupa ) koji je sejan 8. juna. Od nicanja do kosenja je proslo tacno 100 dana.

Juce 29.09.2019. Pokosen Adonai 0 grupa koji je bio sejan 7. juna. Citirao sam moj post iz razloga da se vidi kolika je razlika u zrenju izmedju 0 i 00 grupe. Adonai je dao za 200 kg vise nego Merkur i dobra je sorta. Probacu sledece godine da je sejem u normalnijim rokovima setve.

Juce zavrsena soja za ovu godinu.
 
Како су се кретали приноси код вас узећи у обзир раније и касније рокове сетве
 
Prva setva mi je bila 25. aprila a zadnja 15 juna. Do 25. maja sam sejao Wendy, 26-28 maja Triumf a posle u junu Adonai pa Merkur.

Wendy je opet dokazala da je kraljica medju sojama i nijedna sorta ni ove godine u nasem ataru nije mogla da joj parira ( Video sam i druge sorte koje sam kosio usluzno, i cuo iz prica mnogih ljudi ). Nije bilo bitnije razlike u prinosu od kraja aprila i kraja maja. Trijumf je bio 200-300 kg slabiji od Wendy. Ne bi rekao da je zbog tih 2-3 dana koliko je kasnije sejan, nego jednostavno ne moze toliko da da kao Wendy iako mi je bio u najboljim njivama. Adonai je dao 200 kg manje od Trijumfa a bio je sejan 7. juna. Mislim da ta sorta ima potencijala za dosta veci prinos nego sto je dao u kasnoj setvi. Merkur je bio za jos 150-200 kg slabiji od Adonai. Ostavio sam nesto semena za nedaj boze ako se iz nekog razloga bas bude moralo sejati jako kasno ali mi se ne svidja prinos koji daje. Nuzno je zlo.
 
Ja sam imao ogled wendy i sinfonija ,ista njiva ista agrotehnika,na oko sinfonija celu vegetaciju bolja i lepša ali na prinosu Wendy je bila bolja za 1/3 prinosa.Wendy se nije ni na jednoj njivi otvorila dok je sinfonija imala prilično otvorenih mahuna.
Bez obzira ostavio sam je za probu i dalje ali samo na 5% parcela.Wendy ostaje zastupljena kao i do sada.
Kod nas je palador bio u problemu mnogi su se žalili na jako poleganje.
 
Nazad
Vrh