Soja 2019

Momo kada biljka nakupi sumu temperatura tokom vegetacije ona ulazi u zrenje i može posle da joj pada koliko hoće kad zakasni a šta je kod nas problem (po meni najveći) a i veći deo Vojvodine, mi već 3-4 godine vučemo sušu tojest nema zimskih rezervi vlage, džaba noge u lavoru kad je suv.Biljke su ove godine živele samo od atmosverskih padavina a kad je došao sušan period akumulacija nema, sreća je naša što smo imali rosna jutra i hladne noći inače repriza 2017, ali no.
 
Razocarao me svajger sto kaze da je imao kisu za iliju ,isto kao i ja ,a kasnije nista . A uzdam se u tu kisu . Nego ovde su soje jos zelene ili sarene a sijane rano . Dali sto su ovde uglavnom grupe 2 i 3 ili zbog tipa zemlje ili zbog sto kaze sale nekih zaliha odranije ?
 
Које су то соје 3 групе зрења Знам са средње стасне сорте(прва група) и касно стасне (друга група) за трећу никад чуо.
 
Poslednja izmena:
Dosta utice i temperatura, slaba vajda od 10-15 litara ako mesec dana pre i posle bude 35 stepeni bez jedne kapi kise. Vruc vetar je isfenira i osusi. Kako god bilo ova godina je potpuni cabar.
 
Zemlja kod vas je drugačija, sličnija našoj ritskoj. Bolje drži vlagu, ali i teže usvaja atmosverske padavine. Soja koju smo danas radili je na gornjoj zemlji, izgledala je kao grom, ali na kraju ipak nema kila...
 
Sijemo uglavnom jedno te isto sjeme bar ja a i vecina ovde . Glavna agrotehnika kod soje mi je da sto manje kosta . Vjerovatno cu od sledece godine pokusati sa nekim vidom direktne sjetve , inace pokazacu slike soje koji dan koju sam rasturio rasipacem ciklnom na neorano sojiste i samo presao sjetvospremacem jednom i kembridz. Naravno djubrivo 0. Sorta je sa tavana oduvjek a porijeklo su Banjalucka Sonja ,Vojvodjanka i Indijana.
 
Соња је рана 0 а ове две су 2група окачи слике те сетве са циклоном у но тил варијанти
 
Sonja 0 .ha ha . Mora da su je prekrstili .nemaju oni pojma sad mozda neki novi klinci dosli po instititima . Probaj da posijes sonju pa mi reci koja je grupa . Inace odlicna sorta za nase krajeve . Bas cu slikati sonju ovogodisnju kupovnu kod komsije.
 
Kod nas su se nakad vodile grupa 3 ali vjerovatno nije ista klasifikacija za nasu regiju. Isto je i kod kukuruza nisu iste fao grupe ovde i tamo.
 
Ma i ovi pisu sta stignu. Ako je veca potraznja negdje za ranije oni prekrste sorte. Uglavnom to je jedna od najkasnijih sorti npr ide iza galeba iha ha
 
Kod mene soje šarene i zelene.Za Sv.Iliju palo 55+ litara i prošlog ponedeljka 26+litara kako gde.Da nije bilo te kiše, kaput.
 
Nazad
Vrh