Soja 2019

Druškan

Član
Učlanjen(a)
3 Nov 2010
Poruka
1.663
Snimak od juče
https://youtu.be/BP0-oKsNvmM
Inace kako je vlaga brzo isparila, strasno. U subotu u soji je bilo vlažno, evo juče poprilicno suvo. U tragove od prskanja je bukvalno beton bio. U Rit pukotine pecele da se javljaju...
A leptira Admirala ima i kod nas, kod mene sam primetio par komada. Ali na mestima gde ima palamide, pored kanala i na drugim mestima, bas ih ima u ogromnom broju.
Kada se izlegu jaja i pojave gusenice, jel ih rešava bilo koji insekticid ili mora neki sistemik?

Poslednja izmena:

sale ratar

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2012
Poruka
4.713
Admirala koliko hoćeš, našao i jednu gusenicu, biće zanimljivo, e mora nešto da se iskundači pa to ti je.

nikola ilic

Član
Učlanjen(a)
20 Dec 2010
Poruka
5.676
Brzo se izlegu,jako su sitne kada su male pa treba dobro zagledati ispod lista,brzo rastu posto jedu kao krave i naprave golobrst,mada se soja prilicno regenerise.
Ja sam prskao kada su krenule gusenice i sa jednim prskanjem sam pobedio.
Pirinex,Nurel,Savanur... su gasni(sto i treba da bi se spustilo do dole) i kontaktni,traju 4-5 dana u usevu.

kristi16980

Član
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
325
Snimak od juče
https://youtu.be/BP0-oKsNvmM
Inace kako je vlaga brzo isparila, strasno. U subotu u soji je bilo vlažno, evo juče poprilicno suvo. U tragove od prskanja je bukvalno beton bio. U Rit pukotine pecele da se javljaju...
A leptira Admirala ima i kod nas, kod mene sam primetio par komada. Ali na mestima gde ima palamide, pored kanala i na drugim mestima, bas ih ima u ogromnom broju.
Kada se izlegu jaja i pojave gusenice, jel ih rešava bilo koji insekticid ili mora neki sistemik?
Dobra ti je soja komsija,svaka cast...:bravo:

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
6.399
Išao sam večeras da obiđem njive bajsom, čisto zbog rekreacije... :osmeh: Leptira ima baš mnogo, samo proleću oko glave. Ne poznajem njihov životni ciklus, kad se očekuje izleganje gusenica? Trebalo bi otprilike za desetak dana do dve nedelje da prskam sirak u soji, da li mogu u tom prskanju izmešati i neki insekticid za te gusenice ako se do tad izlegu? Kod nekih herbicida stoji u uputstvu da se ne smeju mešati sa organofosfornim insekticidima, kako stoje po tom pitanju herbicidi za suzbijanje uskolisnih trava u soji, konkretno me zanima Floyd (aktivna materija: Fluazifop-P-butil 150 g/l)?

Matic

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
29.559
Misliš da nisu simetrična pa je levo veće od desnog i obrnuto desno veće od levog?Elem danas sam špartao jednu parcelu gde sam morao i da preskačem delove da ne bih ostao u njivi do sledećih prvih ljubičica.Nisam video ni jednog leptira mada to je i jedina soja u tom delu atara,vukojebina teška.

Paracinac83

Član
Učlanjen(a)
16 Maj 2012
Poruka
710
Za leptire i ja imam par pitanja. Kako ide to oko prskanja: prskaju se tek gusenice kada se izlegu ili sada leptiri? Da li inekticid deluje i na polozena jaja ili se prskanje mora ponoviti kada se i ona izlegu? Da li smeta cvetu ili da se prska nocu i da li ima efekta nocu? I cime je najjeftinije prskati? Pitah Mixera u temi o herbicidima ali izgleda on vec otisao da prska :D I da li moze da zavrsi posao insekticid sa samo aktivnom materijom cipermetrin (galenikin Cipkord) jer ide 0.15 do 0.3 l/ha.

Tek sam danas video da ima posebna tema o tome i da je jos pre 10 god bio veliki napad a i da je cicimoric imao i 2016 muke sa leptirima...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

ratatatui

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2018
Poruka
1.758
Колега Љусха је окачио линк отвори га и прочитај ,ту је одговор на твоја питања

Vrh