Soja 2015.g.

Sale moj, kako god da okreneš ne valja ! Ako nema rastura na hederu onda ga bude "na auspuhu" zbog sporije vožnje :ppozdrav:
 
Dragane sa sojom ti je tako, to sve zavisi i od godine, nemora da znači ako je dukat, gorštak, galeb da će se loše vrći i tegliti kao konoplja i ostale sorte su takve sve u zavisnosti od godine i zemljišta, vremenskih prilika. 2013.g. je bila super za vršidbu, stablo zrelo 90% i više i samo puštaj a iza kombaja prašina samo se viori e to je posao a kad gledaš iza sebe (ko ima sečku) sečka samo gura u rezance e tu kombaj strada, možeš špaklom skidati đubre sa slamotresa koliko se nalepilo, što kaže kolega kameni treba malo sačekati da uzri i gas, zato i sejem sorte koje nisu sklone pucanju kad je zrela pošto soja često ume da bude zrela (mahuna) a stablo zeleno pa i koji list zelen na njoj.Soja stvarno ume da bude govno za vršidbu ali sa tim se moraš pomiriti, samo polako.
Nisam napomenuo da je Dukat bio sav polegnut i da je u tome bila caka teskog vrsaja, + sto je dosta razgranat i dosta dugacke stabljike ima, a Gorstak je od svega toga samo dugacak na stabljiku i isao je bolje, prinosi ove dve sorte su bili losiji u odnosu na NS sorte, tako da ce se izvrsiti selekcija, neke ce leteti druge doci na njihovo mesto...

- - - - - - - - - -

Citam i ne verujem. Kod nas u okolini se najvise seju selseme sorte soje. U opstini Bac koja je sigurno N01 po proizvodnji soje Bg semena su najvise zastupljena.
Jel ovo treba da ima neke veze samnom?
 
2011 godine nisam mogao sa mojim Z-142 da vršem Soju, sorte Galeb i Gorštak vlaga je bila 10 jer je bilo dosta zelenog lišća na stabljici. Ja sam imao žitnu korpu a kolega je imao kukuruznu i imao je isti problem sa ove dve napomenute sorte, dok je Balkan radio bez problema.
 
Logično bi bilo kad soja sazri i padne vlaga na 13 do 10% da je stabljika potpuno suva i sa šupljinom , slična slami , ali poneke godine , kao prošle , stabljika je ostala sočna i to je problem.
 
Ne odgovara probavnom traktu mog Zmaja!
Bas sam se nasmejao ali je ziva istina!Ja sam 2014 otisao usluzno da radim sortu Angela sa Z-170 i imao sam ovih problema.Napatio se kao Isus i na kraju otisao kuci da bi je sutra uradio sa Massey-om.
 
Sta i Angela se tesko vrse kad je u pitanju Zmaj? mislio sam i nje malo da posejem, samo mi kaze drugar iz Ilandze da trazi jako nisku i dobru zemlju.
Mada mi deluje mala i zbunasta kao Trijumf i kao takva nece dati dobre rezultate na medjurednomk rastojanju 70cm, al probacu na jutro dva.
 
Sta i Angela se tesko vrse kad je u pitanju Zmaj? mislio sam i nje malo da posejem, samo mi kaze drugar iz Ilandze da trazi jako nisku i dobru zemlju.
Mada mi deluje mala i zbunasta kao Trijumf i kao takva nece dati dobre rezultate na medjurednomk rastojanju 70cm, al probacu na jutro dva.

Za jednu parcelu u nasem ataru znam sigurno da je Angela bila i moram ti reci Dragane da uopste nije na Trijumf licila, vise je to meni na Dukat licila. Parcela je bila u odlicnoj kondiciji (vise godina ista kultura i jesenje djubrenje) a soja jeste bila zbunasta ali zbog velicine je sva polegla na jednu stranu. Sigurno da je dobro rodila. Na oko zezano i tesko za kosenje a vitla bi morala svo vreme da bude u visini zemlje da je uvlaci. No sve u svemu rod je najbitniji kakav je, za kosenje ne brini puno, kosice se!:ppozdrav:
 
Ove godine povecavam povrsinu pod sojom...u debitantskoj godini se nisam bas proslavio, ali nastavljam dalje! Galina mi se nije nesto pokazala (2,5 t/ha), tako da ce biti zamenjena...
Nekako se dvoumim izmedju Trijumfa, i mozda Save...nije iskljucen ni stari dobri Balkan!
Naravno, kao i uvek, spreman sam da poslusam i savete kolega forumasa!

Dakle, sta biste preporucili za srednji Banat? Koja sorta, i koji razmak u redu?
 
Ako bi se ja pitao preporucio bi ti da je posejes na jednoj parceli pola Trijumfa pola Balkana, samo da se uveris da je Trijumf manji ali sa vecim prinosom. Razmak 50 cm a na 4.4 cm u redu, ovo vazi za Trijumf. A Balkan mozes na 3.8 do 4 cm. Savu nisam nikad posejao!

Bez obzira koju sortu sejes dali je ranija sorta ili kasnija moja preporuka je da ulazis u setvu od 10 do 20 Maja! Zadnjih 8 godina u mom slucaju uvek sam mnogo bolje prosao sa kasnom (da ne kazem sto kasnijom) setvom!
 
Ja sam prošle godine radio angelu i guta zmaj dobro iako je stabla bila zelena e sad verovatno zavisi malo do agrotehnike, parcele, vremenskih uslova..

Samonikli suncokret treba prskati kad je što manji.
 
Meni je soja prosle god. bila na suncokretu u 80% povrsina i to IMI suncokret, sve je proslo u naj boljem redu.
Mene sad interesuje sta se desava sa samoniklom sojom posto ce biti u monokulturi?
 
Nazad
Vrh