Soja 2015.g.

Kod ove soje nije uopste u pitanju jutarnje rose ili kise. Svako ko se bavi gajenjem soje i ima iskustva to mora znati a siguran sam da to i zna! Ova je bolovola od nedostatka kise, neadekvatne klase zemljista koje ne odgovara soji i zrno je bilo nekvalitetno sigurno od kraja Avgusta.
markokg1982 Mozes slobodno postavljati pitanje dali je jos neko imao ovakvu soju a da je zemlja adekvatana za soju?!!!
Sad se vracamo na ono gde se seje soja i na kojim parcelama?! A ne kako kome dodje tako je poseje jer je video da je prosle godine rodila odlicno! Pa prosle god. rodila svaka sorta uz onih kisa i sva je bila kvalitetna!!!
Verovao ili ne, tri parcele jedna od druge, ista klasa, iste kulture pre soje. Dve parcele su odlicne i soja je zuta kao dukat, a ova njiva sa ovako losom sojom je bila mnogo travna. To je jedina razlika. Pretpostavljam da je u pitanju duze zadrzavanje vlage iz razloga jer je bilo dosta trave.

I sta ces da radis sa ovom sojom?
Svaka roba ima svog kupca. Lepu soju prodajem na malo po ceni od 55din, a ove lose imam nekih 600kg i vec sam prodao 200kg po ceni od 40 dinara.
 
Kod ove soje nije uopste u pitanju jutarnje rose ili kise. Svako ko se bavi gajenjem soje i ima iskustva to mora znati a siguran sam da to i zna! Ova je bolovola od nedostatka kise, neadekvatne klase zemljista koje ne odgovara soji i zrno je bilo nekvalitetno sigurno od kraja Avgusta.
markokg1982 Mozes slobodno postavljati pitanje dali je jos neko imao ovakvu soju a da je zemlja adekvatana za soju?!!!
Sad se vracamo na ono gde se seje soja i na kojim parcelama?! A ne kako kome dodje tako je poseje jer je video da je prosle godine rodila odlicno! Pa prosle god. rodila svaka sorta uz onih kisa i sva je bila kvalitetna!!!

Hajde ti nama sad lepo kaži na kojoj zemlji treba sejati i sa kojom tehnologijom,na šta posebno obratiti pažnju?
 
Danas skinuta sva soja neka prosecna vlaga oko 11,5 %.Rit je dao zadovoljavajuc rod od 1200-1300 kg po lancu,tamo gde nebi trebala da se seje soja prinos oko 800 kg i neki prosek sa svih njiva oko 1000 kg po lancu 50 % manji prinos od prosle godine zadovoljan jesam ali cena je slaba.Uvek je u susnijim godinama cena nekako izvukla vecu zaradu iskreno koliko je zasejano bilo vec sam pomislio debakl sa sojom ove godine.Kod nas psenice jako malo zasejano tako da kontam ljudi ce soju i kukuruz ce sejati na vecim povrsinama opet.Ja cu nesto vrlo malo da smanjim povrsinu pod sojom naredne godine samo zbog borbe sa korovima ali ce ona i dalje biti na prvom mestu kod mene.
 
Sa 1000 kg možeš biti zadovoljan samo ako je tvoja zemlja (sva koju radiš), imaš svu potrebnu mehanizaciju i nisi bacaovestacko djubrivo. Ja sam zadovoljan samo ako je rod 18+
 
Sto znaci da ti zemlja nije pogodna za tu kulturu i treba odustati na vreme.

Moje povrsine za soju su 20% od onih povrsina koje obradjujem i ne padami na pamet da krsim taj prirodni proces, zato sam ove godine imao odlicne rezultate, malo sam se i sam cudio odakle toj biljci snage koja je bila bez vode 70dana, al odgovor se sam namece.
 
Hajde ti se malo vrati unazad, jer je ova tema o soji odavno otvorena a ti si mi nesto nov na forumu pa si mozda mnogo toga propustio!!! Nesto mi se ne ponavlja ono isto!

Znaš Peet da se ne valja vraćati u nazad,zbog uroka,treba gledati samo napred.Sejem ja nju 10 godina i prinosi su dosta prosečni,ove godine 2 t/ha pa mislim da nam otkriješ neku tajnu.Ja bih recimo voleo da čujem malo o đubrivu,šta valja koristiti u jesen i proleće,možda nešto grešim.Znam da ste vi banaćani dobri po duši i da hoćete pomoći,pa se nadam da je to istina i u ovom slučaju.Ako grešim,na moju dušu nek ide.
 
Ja sam sejao soju bliz ureke Tise,kise nije bilo,zaorano 100kg MAP-a,predsetveno 120kg SAN-a,bez korova i prinos 800kg......:sta:
Sorta Sava,aprilski rok setve,na 70cm
 
Nema nikakvih tajni, svako svoju zemlju poznaje i svako, sto rece moj drug Kovacev zna na kojem zemljistu pripada soja. Nikako u peskovitoj i lakoj zemlji (mada kod nas ima i peskovite u Ilandzaskom ritu ali tu rodi ko luda), nikako na parcelama koje nisu poprilicno ravne vec imaju bregove, jer u susnim god. lako pukne tikva i nece biti nista po tim bregovima. Dakle iskljucivo u tezoj zemlji za obradu, recimo rit, ali takav rit koji nije zahtevan za kisom svake druge nedelje vec onaj koji ako dobije neku kisu da zna da rasporedi tu kolicinu vode na duze periode! Sto se tice djubrenja ja koristim 100 kg MAP-a u jesen i to je to, bez prihrane u prolece. Na parcelama gde sejem 7-8 ili vise god. soju u monokulturi svake 3 ili 4 god. preskacem djubrenje. Secerne vodice za prskanje ne koristim i nikako u takve liturgije ne verujem. Takodje ne koristim ni Nitragin jer nista nisam video da postignem time!
Ako cemo o prinosu ove god. za nijansu sam bolji nego 2012. Ovogodisnji prosek je 1490 kg/kj ili 2600 kg/ha. Ne mogu reci da nisam zadovoljan ali moglo je mnogo bolje, medjutim, svi znamo kakvo smo vreme imali a ova biljka je zavisna od kise ko najveci narkoman za drogom!!!
Da dodam jos, jako bitno je ujednaceno nicanje sto podrazumeva dobru pripremu zemljista i svakako sorta koja je po meni bila presudna ove godine.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom, eto, nisi morao da se vracas, mada ti preporucim da prelistas nazad stranice jer ces naici na jos mnogo faktora koji su presudni za dobar rod soje!!!
 
Ne znam... Evo u mene sava koja je skinuta ihaj, negde 15. septembra, pa gledam gde je ostala neka mauna na neposecenoj stabljici, skoro je sva pobudjala. To su uglavnom donji spratovi, tako da tesko da nije bila zrela. Usput budi receno, prosek na 2.7 hektara bio je 4.4 sa zalivanjem. Ljudi oko mene u ataru su imali oko 2 do 2.5 tona, zemlja je teska, tako da po nekoj tvojoj logici ja kontam da je to dobra zemlja za soju. Zasto je onda pobudjala? :)

- - - - - - - - - -

E, da, htedoh da pitam, jel ima nekih postrnih prinosa? Sta je bilo ove godine?
 
Zavisi od kada se racuna postrna setva:osmeh:. Evo kod mene setva 1. Jun metodom sacometrije oko 2800-3000kg/ha sa navodnjavanjem. Ovrseno u utorak.
Obecao sam tacne prinose, ali ih ni sam ne znam jer sam prodaju prepustio kombajneru. Bilo je raznoraznih peripetija oko prodaje soje, tako da na kraju nista nisam ni pitao...
 
Bogami i da te platio nebi mu bolje napisao :haha: :ppozdrav:

Ako treba i platiću,nismo mi mačvani škrtice.A vidim kako se banaćani drže i paze,svaka čast.To kod nas preko Save već nije takav slučaj.Znam ja da je zemlja najveći faktor, a šta ću kad ima malo peskulje u sebi pa ne daje vrhunski prinos u soji kao ni u kukuruzu ali se moraju i ove kulture sejati.Zato joj pšenice dosta odgovara ali ne može ni ona svake godine na istu njivu.Jedino kad malo dođem do nekih para pa kupim koji hektar u Sremu ili Bačkoj,da i ja budem rekorder u soji i kukuruzu!Ovako ostaje mi samo pšenica.
 
To gde soja uspeva može da bude vrlo relativno, ali je jedno sigurno. Sa porastom nadmorske visine drastično se smanjuje potencijal rodnosti, makar ta promena bila i u nekoliko metara. Soja je, ponavljam po ko zna koji put, najobičniji korov koji nije pteterano zahtevan za kvalitetom zemljišta i hranjivom u njemu, koliko za vlagom i rosom. Ako je sušno u julu i avgustu onda naročito dolazi do izražaja gde ste je posejali. Uglavnom je sejte u depresije gde su podzemne vode blizu i ne bojte se za rod. Ako nemate takve uslove onda ćete(ćemo) da igramo indijanski ples za kišu.
 
Potpuno se slažem i ja , samo da dodam da treba paziti ako su te depresije slabo propusne da joj jako smeta velika količina vlage u ranim fazama . Znači ako je visok nivo pozemne ili oborinske vode s proljeća bolje sijati malo kasnije .
 
Da li ste prilikom predaje soje imali problema da vam na testu pokaze kako je soja GMO? Meni se to do sada desilo 2 puta. Jednom je zena sto je radila test rekla da je gmo, na sta je tata burno reagovao i rekao da je seme sa tavan i da ga sejemo godinama. Nakon toga je testiranje ponovljeno i pokazalo da je No-GMO. Ove godine u Lipolistu mi isto kazu da je gmo. Tata poludeo kad je cuo iotisao i nije ni predao tu. Komsija opet uzeo u Dragincu seme, posejao ga i kad je doneo da preda, oni mu kazu da je gmo. A isti taj covek mu proletos dao seme (sad koja je sorta ne znam, uglavnom imalo deklaraciju), te je soju predao drugom otkupljivacu.
Ja cisto sumljam da oni onim testom utvrdjuju da li ima izmena u samim genima biljke, vec samo ispituju prisustvo totala, pa nas j.bu na svakom cosku.
 
Nazad
Vrh