Soja 2015.g.

Au Pero pa ti ne pratis Palikin rad, kakav IMT, on je davno raskrstio sa nasim masinama :osmeh:

- - - - - - - - - -

Nego sad kontam da sam malo ostavio Save za setvu, trebace mi jos jedno 1000kg, ako neko misli da ima viska neka misli na mene :ppozdrav:
 
Nemoj zaj...ti!!! Koja zitna sejalica kroz korove od 0.5 m???!!! :haha: Koji je taj paor kad bi tuda vukao zitnu (pa jos i IMT-ovu) a ne pneumatsku!!!

Picture001-17.jpg


Picture2720-1.jpg


Evo ova kombinacija može svašta
 
A oranje, a zatvaranje brazde, pa drljanje, kultiviranje ?
Ti ocekujes da ti tu rodi, pa ti si lud. Nema roda bez duboke brazde "sflasu" !
 
Da li je ovo setva uz pomoc navigacije? Vidim da je i markir bio pusten, ali opet :sta:
 
A jel bi mogao ja to sa fergusonom da odradim, da ne kupujem za jutro dva zakorovljene njive traktor od 100+ konja??:sta:
 
Ja sam resio da sejem soju iz razlogakoji cu sad nevesti javno,nemam dovoljno zemlje da proizvedem hranu za svu stoku koju imam,a soja je kod nas od 75 pa do 95din,znaci prosecna cena oko 85din za kg i to kakvog kvaliteta,s obzirom na to da svu stoku hranim koncentratom ,opredelio sam se da proizvodim skuplju hranu,sejem lucerku,soju i kukuruz za silazu,a zito i kukuruz kupim u setvi kad je jeftinije,tako planiram i kupovinu cediljke,tako da bi dobio na kvalitetu soje...E sad ja pitam za savet,a da li ce mi neko pomoci ili me obreshrabrivati,ne dajem mnogo znacaj tome,volan sam da poslusam savet iskusnijeg,a isto tako znam i nauciti na greskama,i ne bi mi bio prvi put,svaka skola se placa :ppozdrav:ali to nije razlog da ja ne dam turu :D :ppozdrav:

prošetaj se do Kočinog Sela i dobićes pomoć,sejem soju sigurno desetak godina a imam i ekstruder ako te interesuje da pogledaš.
 
Danas stiglo seme soje.

www.dodaj.rs
[/URL]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG][/IMG]

Malo mi krupnoca semena nije najjasnija, zar nebi trebalo da je fantast krupniji od apola (koliko sam citao na forumu apolo imam 4 semenke u mahuni) ? Ili ja gresim.
 
Nevorovatno, da li sam ja to pročitao kako treba da u apolu ima zaraženih semenki?
 
Za Petar 90

Kolega soja ti je cudna biljka, nema tu filozofije, ide ona u svakakvu zemlju, ono sto razlikuje vrhunsku soju od lose je vlaga, i to najvise rosa.
Ono sto sam ja zakljucio, u mekoj (peskovitoj) zemlji ima i veci prinos od rita ako ima rose! Ako sejes soju pored reka gde ima puno rose, sej sorte koje su visoke, imaju vecu masu vise lisca i vise rose pokupe iz vazduha ( u 2012 u njivi sam imao Gorstaka, i u onoj susi je bilo vlazna zemlja). Ako nema rose, sej nize sorte (recimo, Valjevku, i to na 450-500.000 po Ha ) da imaju manji gubitak vode kroz lisce preko dana. Rizik u soji na pesku je da, ako preko leta upekne, zemlja se brzo zagreje i tada se bukvalno koren soje "skuva" ali to je lutrija, niko ti ne moze reci kakvo ce leto biti !
Ako nisi sejao soju ranije, OBAVEZNO upotrebi nitragin ili neki drugi oblik azotofiksatorskih bakterija. Nitragin treba koristiti jednom u 3-4 godie, jer posle prve setve soje, njiva ti je vec "zarazena" tj bakterije ostaju u zemljistu i nema velike potrebe da je ponovo tretiras.
Preporuka od strucnjaka za ovu godinu je da se baci malo AN-a predsetveno, ali ne vise od 50 kg/Ha, i to AN ili SAN, nikako Ureu. To je azot koji soja koristi dok se ne formiraju kvrzice azotofiksatora na korenu, ako das previse azota, soja ce radije koristiti zemljisni azot od onoga iz kvrzica.


Oko prskanja, gledaj korove a ne soju. Preporuka je od prvog o treceg trolista, ali moze se prskati i ranije, jer kada Ambrozija ili Cicak prerastu, tu vise nema leka, cak ni cupanje ne pomaze jer sa korovom pocupas i soju. Obavezno spartanje u soji, barem dva puta u toku vegetacije, i nikako zagrtanje!

Vestaka ti i ne treba ako ti je njiva u iole dobroj kondiciji, iz mog iskustva, najbolje sto mozes raditi je stajnjak, ali on je dobro za svaku biljku, pa i za soju. Folijarno, opet po mom iskustvu je bacanje para, jer ja razliku nisam video ni sa Slavolom, ni sa Ekobusterom, neki kazu da Wuxal cini cuda, ali j i malo skup za igranje. Eventualno neki preparat sa Borom (imas BorMax 10, valjda se tako zove) kad krene cvetanje, on pospesuje oplodnju.

Zaboravih, potrudi se da dobro poravnas njivu pre setve (setvospremacem dva puta, sto siri to bolje) jer se soja vrse jako nisko, ako je njiva neravna ne mozes spustiti heder nisko i ostace ti dosta neovrsenih mahuna na donjem spratu, i obavezno dobro podesena brzina vitla kombajna jer kod soje je najveci rastur upravo na hederu!

Sretno :ppozdrav:
 
Danas stiglo seme soje.
www.dodaj.rs
[/URL]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG][/IMG]

Malo mi krupnoca semena nije najjasnija, zar nebi trebalo da je fantast krupniji od apola (koliko sam citao na forumu apolo imam 4 semenke u mahuni) ? Ili ja gresim.
Ove godine je bilo dosta mahuna (velika većina) sa 4 pa čak i nešto sa 5 mahuna ali ne verujem da je to sortna odlika.
 
Nazad
Vrh