Soja 2015.g.

Razumem. Ali imas li bolje objasnjenje,zbog cega veci proizvodjaci i oni koji duze vreme rade soju kazu - nemoj sejati,soja je ovo soja je ono..?
 
Ja sam resio da sejem soju iz razlogakoji cu sad nevesti javno,nemam dovoljno zemlje da proizvedem hranu za svu stoku koju imam,a soja je kod nas od 75 pa do 95din,znaci prosecna cena oko 85din za kg i to kakvog kvaliteta,s obzirom na to da svu stoku hranim koncentratom ,opredelio sam se da proizvodim skuplju hranu,sejem lucerku,soju i kukuruz za silazu,a zito i kukuruz kupim u setvi kad je jeftinije,tako planiram i kupovinu cediljke,tako da bi dobio na kvalitetu soje...E sad ja pitam za savet,a da li ce mi neko pomoci ili me obreshrabrivati,ne dajem mnogo znacaj tome,volan sam da poslusam savet iskusnijeg,a isto tako znam i nauciti na greskama,i ne bi mi bio prvi put,svaka skola se placa :ppozdrav:ali to nije razlog da ja ne dam turu :D :ppozdrav:
 
Prosle godine sam imao ovakvu situaciju sa njivama u samoj setvi soje.Na pojedinim parcelama imao sam korova do pola metra,na takvim parcelama sam imao najbolje ,najcistije njive u vrsi.Zbog samih meteroloskih uslova (padavine i poplava)nije se moglo uci na nivu do 25-05 meseca.NJive pored reke morao sam sve i jednu ponovo orati i sejati,u ostalim njvama gde voda nije prosla bila je zakorovjenost bukvalno ko livada.U tim zakorovljenim njivama posejao sam Gostak ,ako se ne varam 26 05 surtadan sam prskao na crno (galenikim sredstvima) i na 400 l vode sipao sam 5 litara glifosava.U trecij troliski imao sam jedo prskanje sa folijarnom prihanom zatim jos jedno posle nedelju dana za uskolisne korove isto sa fol.. prihranom. Sve i jedna parcela je imala isti tretman, ove pored reke kolika soja toliuki korov ,dok ove zakorovljene nigde ni travke.Vrlo mala razlika je bila u prinosu dok sam najebao u vrsi, sav prinos(gde je imalo korova )morao je posle nedelju dana ponovo u kombajnu.Kombajnirao sam je u oktobru ,od vestaka ni grama ni u jednoj parceli.

O kavim (galenikim sredstvima) na crno govoris i cemu mislis da je to sluzilo kad uopste nisu te hemikalije mogle dospeti u kontakt sa zemljom vec samo na tim korovima koje kako si rekao bili su visine 0.5 m!!! Totalni herbicid je radio svoje a ona druga sredstva su bila samo bacanje novca i apsolutno nista drugo!
 
O kavim (galenikim sredstvima) na crno govoris i cemu mislis da je to sluzilo kad uopste nisu te hemikalije mogle dospeti u kontakt sa zemljom vec samo na tim korovima koje kako si rekao bili su visine 0.5 m!!! Totalni herbicid je radio svoje a ona druga sredstva su bila samo bacanje novca i apsolutno nista drugo!
Galenikin metribuzin se zove Velton (kopija Sencora)
 
Vidim ja da ce ove godine sejati soju i onaj ko je nikad nije ni video,ma dobro vredi sve probati da znas na cemu si.
 
Pa dobro svako radi kako zna i ume! Ja zamisljam sta je 0.5 m korova, ustvari znam sta je to. Tu se ne vidi zemlja nikako i ne bi nikad bacio herbicid nepotrebno.
 
Ja sam napravio debelu grešku prošle godine , baš tako što kaže pit , sijao u korove i miješao poslije sjetve total, metribuzin i dual . Total je djelovao , ovi na crno su djelovali u trake koje su bile obradjene i tamo gdje nije bilo korova , a gdje je bilo vjerovatno nisu ni dospjeli do zemlje . Ipak treba prvo spaliti korove bar 20 dana prije sjetve pa sijati u čisto ako se već tako radi .
 
Momo ako je tepih od korova isprskaj nekim preparatom nedelju dana pre pa sej pa na crno ja sam u kukuruzu napravio tako gresku.Nije zemljisni herbicid dospeo na povrsinu zemlje i nije imalo efekta.Sad u kukuruzu ide samo total a posle nicanja koktel herbicida a za soju prvo total pa sacekam da se pojavi zemlja pa setva i prdkanje.
 
Ja sam napravio debelu grešku prošle godine , baš tako što kaže pit , sijao u korove i miješao poslije sjetve total, metribuzin i dual . Total je djelovao , ovi na crno su djelovali u trake koje su bile obradjene i tamo gdje nije bilo korova , a gdje je bilo vjerovatno nisu ni dospjeli do zemlje . Ipak treba prvo spaliti korove bar 20 dana prije sjetve pa sijati u čisto ako se već tako radi .
Sejem soju tek zadnjih 5 godina ali sam radio iskljucivo organksu.Ove godine prvi put radim konvencionalnu na zemljistu gde je bio kukuruz bez korova. Zemljiste je relativno peskovito 2 klase i ocekuje se dobro rasipanje posle setvospremanja.
Sada razmisljam dali tretirati na crno ili sacekati prvu trolisku pa onda redovan tretman jer tretman posle setve a pre nicanja nikad ne daje 100% rezultate a onda krene razmisljanje treba -netreba prskati i na kraju neoprska se i zezne se stvar. Opet dva puta prskanje je skuplje od jednog.Dali je neko od Vas, koji dugo radite soju, ovu dilemu razresio i dosta je siguran u uspeh.
Da li je neko merio prinose soje sa spartanjem i bez spartanja tj dali spartanje ima ekonomskog osnova.
 
Ja sam resio da sejem soju iz razlogakoji cu sad nevesti javno,nemam dovoljno zemlje da proizvedem hranu za svu stoku koju imam,a soja je kod nas od 75 pa do 95din,znaci prosecna cena oko 85din za kg i to kakvog kvaliteta,s obzirom na to da svu stoku hranim koncentratom ,opredelio sam se da proizvodim skuplju hranu,sejem lucerku,soju i kukuruz za silazu,a zito i kukuruz kupim u setvi kad je jeftinije,tako planiram i kupovinu cediljke,tako da bi dobio na kvalitetu soje...E sad ja pitam za savet,a da li ce mi neko pomoci ili me obreshrabrivati,ne dajem mnogo znacaj tome,volan sam da poslusam savet iskusnijeg,a isto tako znam i nauciti na greskama,i ne bi mi bio prvi put,svaka skola se placa :ppozdrav:ali to nije razlog da ja ne dam turu :D :ppozdrav:
Ma pomoćićemo mi, bolje da nama platiš koju turu nego da platiš školu...
 
Nazad
Vrh