Soja 2014 god

Kod mene nije bila losa, ali jako kasno je uzrela, ostala je poslednja u polju, tako da su misevi napravili ogromnu stetu. Ove godine sejem soju iz ranije grupe zrenja
nista posebno robusna visokog stabla ali slabo ima spratova i mahuna
 
@ djendrag
Bas zato sto si pocetnik u gajanju soje, ja ti ne bi preporucio da je posejes na parceli gde iznosis stajnjak. Mali plus ti je ono sto ti je parcela blizu. Imaces mnogo problema sa sirokolisnim korovima. Nakon svakog prskanja opet ce krenuti novi.

@simic
U dobrim godinama sa dosta kise Gorstak zna dobro da rodi. Visoka i zna da polegne. Malo teze se kosi. U susnim godinama slicna Balkanu, i dosta slabiji rod.

@tamara1611
U temama o soji nacices napisane postove o rokovima setve. Ja licno najkasnije sam posejao Balkan pre par godina (mislim 2007) oko 10 Juna i skinuo sam je krajem Oktobra ali tada je bila malo duza vegetacija zbog vise kisa. Tako da ako je Septembar vruc, neces imati problema.

@matkoviczoran1
U nasim atarima kasniji rokovi setve su se pokazali mnogo bolji u zadnjih 8-10 godina. Kad kazem kasniji mislim na pocetak Maja!
Sto se tice sorte prelistaj forum, svako ima neki svoj favorit!
 
Imao sam ja. Neko moje zapazanje je da se mnogo vise grana od Save, i ima nize postavljene donje mahune, prinos je bio priblizan.
 
razmisljam da ove godine prvi put posejem soju.Dvoumim se izmedju dve sorte:trijumf i ns maximus,da li neko ima iskustva sa ove dve sorte?
 
razmisljam da ove godine prvi put posejem soju.Dvoumim se izmedju dve sorte:trijumf i ns maximus,da li neko ima iskustva sa ove dve sorte?
imao sam trijumf 2012 god to je isto ns spada u ll grupu zrenja dosta niska sorta,takav je bio i prinos .(doduse ta godina je bila ekstrema tako da ne znaci da je losa sorta) .maximus je u l grupi zrenja kao i sava i planiram ove da ga sejem. koliko sam cuo od ljudi da su ga prosle godine imali oko 1800-1900kg po kj.
 
Imam zelju da probam na svom gazdinstvu sa uzgojom soje pa me stim interesuje kakva je ova sorta GOSTAK kakva iskustva imate sa istom ?

ja sam imao po par godina Gorstak po prinosu je bio odlican ali je bilo par problema, kao prvo problem je kad se vrsi soja, dosta je robuzna pa gusi kombajn i mnogo je zelenih zrna, dosta je kasna sorta, i hoce mahune da joj pucaju... tako da sam umesto Gorstaka sada ubacio Valjevku pa cemo videti sta ce biti :osmeh: a imam Savu i Rubin to su odlicne sorte, a ove godine bi hteo da probam da posejem i maximus..
 
Ja gorštak sejem svake godine i prinos je OK, teže se kosi ali spominjao sam da nije za one koji su "nestrpljivi" evo i dokaza na slici: Levo obrani kukuruzi, desno ovršen kukuruz a ja kosim soju !!!
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Sad sam pregledao podatke, 8. oktobra je košena jesenas pa uporedi sa datumima kad su košene ranije sorte.

Vlaga je bila 11,6
 
pa prvu soju (Savu) sam skinuo 1. septembra... na jednoj parceli sam imao Gorstak 2000kg po jutru po prinosu je ekstra, i nije da sam nestrpljiv, ali najvise mi se nesvidja sto ne sazri jednako, i hoce da pucaju mahune..
 
Drugari,dali je neko sejao soju sa plocama od 120 rupa u dva reda na 1000 obrtaja?Probacu,ali ako vec neko ima iskustva da ne dangubim.Hvala.
 
2:1 da mene pitas, to je nesto preko 51 din po kilogramu.. daj boze da bude veca na jesen al tesko..
 
Nazad
Vrh