Soja 2014 god

Danas vatreno krstenje, posejana prva soja 1ha na 3cm redovi na 70, pola Gorstak pola Trijumf da vidim na jesen ko sta moze! Kao kod @Srdjan Zorz, otislo 65kg stim sto je gorstaka otislo vise, a trijumf je dosta sitan pa je dosta ostalo.

- - - - - - - - - -

Dragane trebalo bi i onaj usmerivač semena (sa imbus ključem) u kućištu setvenog aparata da skineš kad seješ sa dva reda rupa, neki skidaju a neki ne, kod mene je skinut pošto mi pravi problem prilikom setve.
Ptpuno si upravu sto se tice usmerivaca, dosta semena prodje sa druge strane usmerivaca i lomi seme a ploce imaju neke cudne trzaje, mislim da su ti trzaji bas zbog usmerivaca...
Danas nisam mogao da ih odvijem jer nikad nisu dirani, malo su zapekli srafovi pa cu morati poklopace ploca da skinem da bi odvio to!
 
Ocu al danas nisam mogao jer ima dosta da se zezam oko skidanja, a hteo sam tu parcelu danas da posejem...

Nemoj se mnogo zamlaćivati oko odvrtanja imbus vijka da bi skinuo usmerivač zrna !!! Lepo uzmeš probojac ili izbijač debljine oko 5-6mm i postavi ga u rupu sa spoljne strane baterije gde inače treba da se "užlebi" usmerivač i lupi ga čekićem tako da ga polomiš i automatski ti je imbus vijak otpušten !!!!!!!!!!!:osmeh:
Ne zezam te, jer nije vredno trošiti vreme i živce na glupost jer novi usmerivač košta manje od 100 dinara !!!!!!!!!!!:ppozdrav:

Matic I običan vijak može da drži senzor EKS !!!:osmeh:
 
Dragane zbog tih trzaja sam ti i predložio da ih skineš, daj bože da grešim ali mislim da ćeš imati setvu sa dosta kućičenja semena jer kad trgne ploča seme spadne sa nje i tako bude praznina i gomilica semena u redu, javi kad nikne kako izgleda.
 
Nemoj se mnogo zamlaćivati oko odvrtanja imbus vijka da bi skinuo usmerivač zrna !!! Lepo uzmeš probojac ili izbijač debljine oko 5-6mm i postavi ga u rupu sa spoljne strane baterije gde inače treba da se "užlebi" usmerivač i lupi ga čekićem tako da ga polomiš i automatski ti je imbus vijak otpušten !!!!!!!!!!!:osmeh:
Ne zezam te, jer nije vredno trošiti vreme i živce na glupost jer novi usmerivač košta manje od 100 dinara !!!!!!!!!!!:ppozdrav:

Matic I običan vijak može da drži senzor EKS !!!:osmeh:
Primetio sam tu rupicu dok sam zavirivao danas, videcu jos sutra da se malo zavitlavam.

- - - - - - - - - -

Ja usmerivače ne skidam jer oni drže senzore za el.kontrolu.Samo se podignu skidači zrna i gas,gas.
Danas su radili skidaci kod trijumfa, to je strasno koliko se semena skupi na jednom mestu, pa sam ih malo spustio i sredila se situacija.
 
Dragane zbog tih trzaja sam ti i predložio da ih skineš, daj bože da grešim ali mislim da ćeš imati setvu sa dosta kućičenja semena jer kad trgne ploča seme spadne sa nje i tako bude praznina i gomilica semena u redu, javi kad nikne kako izgleda.
E pa nisam ja to prepustio slucaju, to sam primetio jos kuci dok sam stelovao, pa na njivi je burazir vozio a ja izigravao el.kontrolu :D isao sam pola duzi da gledam dal stresa seme sa ploce dok pravi te trzaje, nije se stresalo seme jer smo vozili 1b pa gascina :)) al videcemo rezultat kad nikne.
 
Dragane zbog tih trzaja sam ti i predložio da ih skineš, daj bože da grešim ali mislim da ćeš imati setvu sa dosta kućičenja semena jer kad trgne ploča seme spadne sa nje i tako bude praznina i gomilica semena u redu, javi kad nikne kako izgleda.
Bas sam hteo da pitam zasto dolazi do kucicanja semena i pojave praznih mesta. Meni se to desava u grasku. Kolega mi je jesenas sejao grasak sasetvenim plocama za soju i veoma je lose ispalo. On me ubedjuje da je to zbog toga sto je seme graska sitno,ali seme je mozda cak malo krupnije od soje. U pitanju je oltova sejalica.
 
Ako je sitno seme neće baš zaglavljivati tamo ali na krupnom hoće,probaj neku bateriju skini neku nemoj . Ja ih lično ne stavljam a nisam nikad ni probao sa njima.Slušao sam iskusnije i tako radio.
 
Samo sam jedne godine sejao sa tim usmerivacima i imao sam prekide po redu duzine i do 30 - 40 cm a nakon toga nagomilavanje tih zrna koje su padale odjedan put cim se odblokirao kanal kod usmerivaca. Od onda kako sam ih skinuo vise ih nisam ni stavljao ni prilikom setve kukuruza a ni suncokreta.
 
Nazad
Vrh