Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Clan branko je sejao prosle godine soju na prolecno tanjiranje,kaze da je bila dobra!
 
moze tako i jasam, sejao vise puta kad sam kupio zemlju a nije bila orana ,a i ove godine u mom selu ce da se poseje sigurno 30posta tako jer nisu orali
 
Evo i moje kako nice stidljivo.
25rgpbq.jpg
 
Sad vise ni sam ne znam sta da sejem. Najverovatnije cu je posejati u jednoj parceli kukuruz a u drugoj soju, ipak eto cujem od vas da su ljudi sejali i da su dobro prolazili
 
Kod nas je jedan sejao soju 27 maja, posto nije sve stigao na vreme da spremi itd....
I ovro ju je 14 novembra, tako da nije jos kasno da se seje.
 
Moze sigurno, jer kod nas veliki broj nije uzorao jesenas, pa su svi orali sa proleca i sejali tako.
 
Kada je eto bas sve tako... Dovezi na njivu masine sa kojima spremas i sejalicu, pa posej odmah da bi se iskoristila vlaga.
 
Ja sam u cetvrtak posejao kukuruz jednom coveku blizu moje soje na prolecno oranje kod njega kopam prstima dosta mu je suvlja zemlja od moje kanda ce mu trebati kise.
 
Ipak zavisi najvise od propreme i vlage.Ako se sprema i usitni dobro i ima vlage odmah sej,ali ako nije sitna zemlja i nema vlage bolje cekaj kisu.A moj savet najbolje kukuruz ili suncokret ranije sorte.
 
Razmenjujemo misljenja... U proletnjem tj. skorijem oranju [ pogotovo ne davnom ] ima sigurno vlage. Ako se takvo oranje spremi i ODMAH poseje dobijamo posejano u vlazno. Tako posejanom odgovara i sunce i kisa.Pored navedenog, posejano bi bilo nesto ranije nego da se ceka kisa. Kada ce biti kise samo Bog zna. Kako sa sigurnoscu verovati vremenskoj prognozi kada kisu i ''ne kisu'' moze da ogranici jedna linija u ataru... A sigurno je sigurno.Tako pripremljena i odmah zasejana soja bi se mogla cak isti dan poprskati zemljisnim herbicidom-vlaga je tu, a znamo da je uvek zakorovljenije proletnje oranje.
 
Ja sam baš to zagledao, išao napolje da vidim kako je kod mene i zaključio da jeste. Vidi se to po rastojanju kopirnih točkova od šasije (nosača platforme za pratioca). Molio bih @ratarhr da ako može postavi još slika sejačice, da vidimo detalje kako je produžio osnovnu gredu, kakve su setvene ploče i koji prenos koristi...

edit: vidim da sistem kačenja kutija za sejalicu nije isti kao kod mene pa ako može i taj detalj (moja je stara sa metalnim pločama)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh