Slobodna diskusija o traktorima

Jel se vi dosadasnjih godina niste bavili poljoprivredom kad je sve tako katastrofa i zapusteno?
Zapusteno je jer u selima vise nema naroda i nema ko to da radi....
Kad sam bio klinac, svaki dan smo orali po jednu njivu, ja orem, deda ponese rucnu kosu za korov i manju sikiricu pa polako sasece taj mrki trn, korov i sta vec raste po obalama i pokraj prilaznog puta.
Danas to nema ko da radi, (deda u godinama) ja imam obaveza mnogo i iskreno to mi je poslednja rupa na svirali, nosim malu testeru u traktoru i kad mi nesto smeta da ne mogu da se provucem, dohvatim je i isecem.
Obale oko njiva prscem totalom.
U nasem selu ranije nisi smeo pomisliti da uzmes njivu u zakup da radis, svi su svoje obradjivali a danas vec imas njiva za dz da radis, daju ljudi samo da ne raste korov, to su obicno jako stari ljudi ili naslednici koji zive u gradu.
Za mlade ljude iz takvih krajeva vredne i perspektivne koji imaju po 40 goveda je porazavajuca cinjenica da nemaju asvaltirane sokake, (recimo ja imam oko 1,2km makadama do kuce) nemamo sleperski prilaz, nemamo sigurno snabdevanje elektricnom energijom, pored toga nemamo ni drzavnu zemlju i jos koje-cega sto bi trebala drzava da nam obezbedi...
Zato uvek kazem da treba ljudi da se snalaze po gradovima, koji ce moj u selu gde mu ni struja nije sigurna (dune jaci vetar i nema struje)
Recimo selo blizu mene odakle je jedan nas clan foruma ima ogroman problem za vodu, ljudi po celo leto samo vodu vuku za stoku a u selu ima prilicno stoke, opstina zna za problem ali ni da mrdne po tom pitanju, a znam da bi mogli da rese...
Da ne nabrajam dalje i ne gusim...
Moram da dodam samo da je lepo to sto je Matic obratio paznju na zivot ljudi u takvim predelima i da priznaje da se ne bi menjao, pokazao je respekt.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Има и овде таквих стрмина, а војводина. Постављао сам х слика по каквим путевима возим. Сад колико је исплативо обрађивати такве парцеле, ипак је то у неком времену рађено, затварање животиња у забран. Ради ли неко сад то?
35ff9177c0268a2ed832228ee4ff2e7e.jpg
 
Jel se vi dosadasnjih godina niste bavili poljoprivredom kad je sve tako katastrofa i zapusteno?
Već su odgovorile kolege, nije urađena komasacija, međe namerno sađene, sad nema ko da održava, nema podrške države, opština, jednostavno NEUREĐENO bilo i ostalo samo se ranije na mišiće držalo velikim radom seljaka gedže koji nije kvalitetno živeo ali je cenio zemlju, kralja, slobodu i koru hleba a pre svega bio gospodar svojih njiva.

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Ovde su ranije krcene sume da bi se radile njive, sada su njive u parlogu. Vrzine oko njiva nisu sadjenje same rastu, uz svaku njivu skoro uvek ima lug. Neke cu i sam posumiti, prilazi i ulazi u njivu katstrofa. Put uzak a ulaz u njivu kratak i strm. Sve njive oko mojih su zapustene.
Toliko o nasoj poljoprivredi.
 
Ovde su ranije krcene sume da bi se radile njive, sada su njive u parlogu. Vrzine oko njiva nisu sadjenje same rastu, uz svaku njivu skoro uvek ima lug. Neke cu i sam posumiti, prilazi i ulazi u njivu katstrofa. Put uzak a ulaz u njivu kratak i strm. Sve njive oko mojih su zapustene.
Toliko o nasoj poljoprivredi.
Није то баш све о пољопривреди,мало је и о људима који живе и раде ту.
 
Ja sam i u sred Backe krcio kojekakve kurjakovce i vrzine i bio primoran da na nekim njivama radim soju u monokulturi (zbog komsija) i znao sam po 2 pluga pokrivit za jesen po takvim lepotama, i placati ICB da vadi panjeve i kopa drenazni kanal i 4_5 godina za redom siriti zgoreli stajnjak i raditi zelenisno djubrenje da popravim humus i svasta nesto
Ta prica u Vojvodini ima drzavne zemlje koliko hoces NE PIJE VODU!!
Nema je ni za nas stocare po pravu preceg zakupa!!!!!!
I to sto dobijemo 15_20% od onog sto nas sleduje to je losa zemlja daleko od kuce 7-15km


Ja sam pricu poceo o tome zasto neki stocar npr u selu kod Dimitrovgrada dobije vise bodova od mene u selu kod Backe palanke???
On je ruralno podrucje
A sta sam ja? New York nemam ispravnu pijacu vodu, kanalizaciju, letos od posledica oluje 4 dana bez struje i te lose vode (zamrzivaci), put se zimi retko cisti, obdaniste za dete imamo od jesenas doktor radi retko 8h obicno skraceno, autobuska veza losa!
A onda sela u blizini BG, NI, uskoro i NS njih grad finansira i daju im subvencije za "ZELENI PRSTEN" A sta svi mi ostali koji smo daleko od grada???



Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Gledam ti okolinu parcela, vidim, nije to bas tako lose…
U tim nekim okolnim parcelama možeš nizbrdo sa nodetkom komotno da seješ kad izbaciš traktor iz brzine...

To je sve brdovito i valovito..
Uzbrdo - nizbrdo nije problem.
Najgore su one parcele sa velikim bočnim nagibom, pa da vidiš kad oreš na donju stranu, pa se traktor toliko nagne da se držiš u kabini.
 
Ja sam imao plan uzimati nesto do 100KS, serija 41 kod Zetora mi je bila u uzem izboru, medjutim ipak mislim da je recimo Same ili Hurliman sposobniji traktor, posebno zbog veceg izbora brzina.
Na kraju sam odusto od kupovine traktora jer lakse mi je raditi u firmi nego da ulozim pare u traktor, pa vece prikljucke pa moram raditi ko konj i nervirati se da vratim ulozeno.
Ovako radim sa onim sto imam(imt577dv i imt 542) dok se malo ne iskristalise situacija.
 
Zeznuo bi se. Prvo, SDF grupacija ima motore manje zapremine , traktori su općenito puno lakši i nježnjiji, mjenjači slabi, završna obrada koma, hrđe koliko hoćeš, elektrika užasna.
A broj brzina ništa ne znači, imao sam od većih recimo 6340 i Proximu 7441 sa mjenjačem 10+2, imaš 7-8 iskoristivih brzina, a sad Claas s mjenjačem 20+20, imam doslovno dvije iskoristive brzine.
 
Nazad
Vrh