Skladištenje zrnaste robe

Nekad bio dobar cardak.
d784b7f52fc4da39e054b8f12b83abf0.jpg
aba262b3a93adf6bd69a488917d22ba2.jpg
a07d36185671e1c16d181db1a51010f8.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
@sinisa kipujem na beton pa tovarim u koš viljuskarom, onda kuruz ide kroz dva puza napravi se malo vise loma pa se pali... Al uglavnom ne predajem nista na lager..
 
E jbg. Reko da sipaš iz prikolice u koš onda bi mogao staviti perforirani lim da preko njega klizi kukuruz i onda bi se deo loma izdvojio.... Ovako.... hmm. A kojim kombajnom vršeš? Zašto ne sprečiš da uopšte nastane lom?
Ja ću opet o tretmanu.... Drug, ako ti skladištiš kukuruz sa vlagom do 15 %, i temperaturom ispod 20 stepeni (ima ona tabela za sigurno skladištenje, okačiću kasnije) i tretiraš ga kako sam ti već napisao i bez obzira na lom, neće se užiškati niti zagrejati. Žižak je taj koji svojim "radom" stvara temperaturu. Ako nešto nije užiškano neće biti ni temperature.
 
E jbg. Reko da sipaš iz prikolice u koš onda bi mogao staviti perforirani lim da preko njega klizi kukuruz i onda bi se deo loma izdvojio.... Ovako.... hmm. A kojim kombajnom vršeš? Zašto ne sprečiš da uopšte nastane lom?
Ja ću opet o tretmanu.... Drug, ako ti skladištiš kukuruz sa vlagom do 15 %, i temperaturom ispod 20 stepeni (ima ona tabela za sigurno skladištenje, okačiću kasnije) i tretiraš ga kako sam ti već napisao i bez obzira na lom, neće se užiškati niti zagrejati. Žižak je taj koji svojim "radom" stvara temperaturu. Ako nešto nije užiškano neće biti ni temperature.
Ne moze manje loma, radio sam zmajem 142 a sad cu sa lexionom... ajde kad budes u mogucnosti posalji tabelu.. imam na puzu resetku za lom ali sam je blokirao ostane mi 7 tona lomaa stoku ne drzim, pa bolje da ga i prodam ranije nego da ga dajem u sezoni...
 
Dragane, nema nikakve mudrolije. U onu žutu ili zelenu prskalicu ručnu sipam 100ml K-obiola na 10lit vode i prskam u koš po kukuruzu dok se istovara usput nišanim da mi ta količina ode na max 10tona. Ako ode više ne smeta. A ni malo manje nije problem.
Čule, Zmaj ti imao loma? I ja vršem sa Zmajem. Pa bar njega nije teško podesiti da nema loma. Vrše skoro ko aksijalac! :) E jedino ako ti pogon bubnja na kaiš.... Onda nije čudo. Smanjiš obrtaje lančanicima, spustiš podbubanj-korpu, izbaciš donje sito i gaaas! Eventualno staviš lošije šine na bubanj, i to pomaže.
Jesenas mi malo u pomoć došao N.Holand star 10-ak godina, jbt al mi taj napravio loma...
-------------------------------
Eh da, može i sa manje vode tj 5litara je minimum kao i sa više K-obiola ako hoćeš da zaštitiš na duži period-dve godine. Standardno, drži godinu dana.
 
Kada stavljate zrno u cardak da li mora da je zatvoren ili moze da se oblozi pocinkovanom mrezom i tako da stoji? Da li mu smeta vlaznost vazduha?

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Ne smeta mu vlažnost vazduha,a ni sneg kad ga nanese vetar.
Samo da potvrdim ono što Siniša kaže-odličan je efekat kad sa kukuruz prska pri skladištenju na na način koji je naveo. Isto tako i ja radim,samo što koristim Actelic,a za K-obiol čujem da je još bolji.
 
Koristio sam i Actelic ali, kako mi je jedan prijatelj objasnio, nije on za to namenjen. Valjda je više za prskanje po robi kada se već pojavi žižak... Nzm. Pravo da kažem nisam ga baš mnogo ni slušao dok je objašnjavao, jer i meni nekako Actelic nije odgovarao... Smrdi u pm. Zato samo K-obiol i mirno spavam.
 
Uništava i žižak kad se pojavi,to je tačno i provereno.
2018. pri skladištenju sam koristio Actelic i taj kukuruz koristio do decembra prošle godine. Bukvalno nijednog žižka nisam video.
 
Da, da, ni ja nisam imao problema sa žiškom ali ajd kad mi već čovek skrenuo pažnju a tim kukuruzom hranim tovljenike pa ih posle ja konzumiram, reko da se ne trujem sa ovim što ne moram. A ni druge da ne trujem sa mojim kukuruzom...
 
Kraća mu karenca od Actelica (Actelicu je 63 dana kada se nanosi na svako zrno a par dana samo kad se prska roba od gore) i namenjen je za te stvari, za zaštitu zrna. Nije toliko efikasan za uništavanje žižka kad se već pojavi. Tu je Actelic mama. Kod sestre sam par puta imao pojavu žiška i leptirića pa sam se uverio. E sad da li K-obiol smeta ljudima i životinjama ili ne otkud znam, verovatno da ostavlja neke posledice ali valjda manje a i manje smrdi. Ne, ne nosim masku.
 
Žižak hoće da se pojavi kada je vlaga kukuruza od 16% pa na gore.Ako je vlaga niska treba voditi računa da se kukuruz dovoljno ohladi tokom skladištenja da ne dođe do grejanja.Trebalo bi postepeno puniti skladište po mogućstvu pneumatskim ili vazdušnim transporterom jer ne istovaraju na jedno mesto kao što je to slučaj sa pužnim transporterom.E sad većina nas ima duvaljke koje su spore pa se uglavnom prelazi na spirale jer su turbo brze ali sve ima svoje.
 
Iz iskustva, držim kukuruz celo vreme ispod 20°C (sada je ok 6°C), hladim ga samo ventilatorom (produvavanjem) po potrebi, i to u jutarnjm časovima, kada je vlaga vazduha ispod 60%, i čak do augusta se nije pojavio žižak, samo po koja leptirica od gore (jer mi je pod najlonom), i to se rešava bukvalno sa ručnom pumpicom i Actelicom od gore. Vlaga kukuruza je do 16% u žetvi, a po istovaru padne za 1-2% max do augusta, ali ako se istovari ranije u junu, ne padne ni 0,5%.
 
Protiv žižka koristim akvacid. Nije otrovan za ljude, biljke i toplokrvne životinje. Otrovan je za pčele. Kod nas ga u poljo-trgovinama drže u pakiranju od 1/2 litre. Za manje potrebe (kao npr @tesla) je super rješenje. Svoje male količina kukuruza nakon krunjenja spremam u plastične i kartonske bačve. Malo poprskam stijenke bačvi i još malo po zrnju u slojevima. Nisam imao potrebe za većim količinama pa nisam ni tražio veće pakiranje. Ukoliko postoji, to je po meni odlično rješenje.
 
Nazad
Vrh