Skladištenje zrnaste robe

@Dragan kovacev
Rade i to, ali mi ovo pre deluje da je stočarstvo u pitanju.
Da nije silaža od zrna kukuruza?
 
Mislim da u kobasice ide jako vlažan kukuruz, oko 25-30% (nisam siguran) koji melju naknadno ali sam vidjao na YT da pakuju i samljeveni vlažni kukuruz, tzv. supersilaža, opet sa oko 25-30% vlage.
 
Супер силажа иде кукуруз од 26-31% влажности који се меље и мора да се гази да би се избацио ваздух. Кад се угази затвара се са фолијом и иде ферментација неколико недеља. У кобасице може да иде силажа од целе стабљике али се мора брзо потрошити. Или се третира са препаратима који регулишу ферментацју.
Иначе у кобасице остављају суво зрно и на њивама. Али не овде већ на западу.
 
Њихов складиштени кукуруз као и наш који је код њих на лагеру је у реду...А наш из домаће радиности не ваља.Нисам велик произвођач али имам котобању која је на ветрометини конкретно прошле год сам брао дкц 4934 и 3031 са 28-30%влаге после седам месеци он је пао на 16,2-16,7 у круњењу кога су једва примили...Они су мерили влагу а кукуруз немо ж бити бољи...што је нај горе у околини су услови исти тако да постоји један Баба који одређује правила...
 
@Dragan kovacev
Rade i to, ali mi ovo pre deluje da je stočarstvo u pitanju.
Da nije silaža od zrna kukuruza?
Ne, suvo zrno je u pitanju.
Ovaj deo je utovaren i po recima vlasnika nema rasrura i video sam da na tom delu nema zrnadi okolo a zemlja je u pitanju i ne trazi idealno ravno. Moze i na njivi da skladisti jer se sve pogoni preko kardana.
Folija je ona sto iznutra pusta vlagu a ne prima od spolja, jednokratna je jer masina koja je prazni sece-kida i nije bas jeftina al staje oko 20vagona u jednoj rudi, zavisi koji pritisak nastelujes da sabija unutra.
 
Код нас задруга на фарми пуни силажу у те кобасице и кад их испразне то је навала за ту фолију,масовно се користи за покривање јер је јака као ђаво.
 
Kazu do 3 , 4 mjeseca skladistenja kukuruza suvog kad se sve stavi na papir najisplativije skladistenje gledano do 7,8 godina unaprijed je pogodite koje ?
 
Ne gomila suvog zrna kupasta pod vedrim nebom . Samo treba imati muda
Tako je Momo, Ruski sistem, prokisne 15-20cm, proklija, zabetonira, a posle kada izprazniš ostane ti hangar.
Video svojim očima umađarskoj devedesetih.
Iz gomile kukuruza visoke petnaestak metara izlazi ult i nosi kukuruz.

Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока
 
Evo sad mi prica covjek radio u kombinatu ovde prije rata . Ostavljali jednom psenicu na pisti a jefnom kukuruz . Sa gomile par hiljada tona koja zmajevka otpada . Kad se baci po njivi to koju vrijednost npk ima u sebi nije velika steta.
 
Rade to Amerikanci i dan-danas, skoro sam gledao snimak sa nekeo divovske farme, ljudi bukvalno napravili planinu kukuruza, desetine hiljada tona. Padao na to snijeg i kiša, malo nešto skinuli odozgo sa krajeva bagerom, pokupili, malo nešto bacili što je bilo dole, gubitak zanemarljiv s obzirom na to koliki silosi bi im trebali.
 
Jeste to tako na neki način sa gomilama na otvorenom, ali ima tu jedna nezgodacija.
Kako prilikom utovara lepo razdvojiti taj pokvareni spoljni sloj, a dakako i onaj od dole sa poda?
Mislim da to nije moguće, a samo mala količina da se pomeša pravi katastrofu sa toksičnim i štetnim materijama.
Ako je vlažan neće mu pomoći ni to što je napolju.
Nekada je u klipu ostavljan pa pokrivan kukurzovinom. To jeste drugačija situacija, ali bude haos od kvara i glodara.
 
Da je dobro, nije. Ali kad su prostranstva ogromna a nema dovoljno magacina, onda se svašta radi.
 
Nazad
Vrh