Skladištenje kukuruza i vlaga

Plus pdv? Ili je to sa pdv-om? Kod nas je već godinama 1%+pdv=1,2%
 
Postoje dva načina obračuna lagera, robni i novčani. Za paore pretežno ide robni, dok se kod većih firmi dogovara koji način obračuna. Neki više vole novčano i da uvek imaju istu količinu robe na lageru, a neki hoće da im se smanjuje količina robe, bez mesečnih plaćanja.
 
Ima gde se ostavlja roba i bez lagera,ali koliko znam moraju biti malo veće količine.Obično ide preko 100t da se ne obračunava lager.Možda bi nam Aca mogao reći nešto o tome. :osmeh:
 
Može li biti problema sa kvarenjem zrna smeštenog u džambo vreće ako ima lomljenog zrna do 5-10%, vlaga je 14,5%?

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Може ако се кукуруз у џамбовки загреје на 25-30° Ако стоји у хладовини не верујем да ће бити проблема бар до маја 2023. Ја чувам кукуруз кући у котобањи са око 16% влаге. Само једне године сам имао проблем и морао сам да продам у фебруару (нисам хтео да ризикујем даљим чекањем боље цене) Тада је влага била око 17.5-17.9
 
Komšo, za velike je uvek i u svemu, stvar dogovora. Uostalom, obligacija je stvar volje dve ugovorne strane, tako da je sve moguće i zakonom dozvoljeno, sem kritke vlasti.
 
Може ако се кукуруз у џамбовки загреје на 25-30° Ако стоји у хладовини не верујем да ће бити проблема бар до маја 2023. Ја чувам кукуруз кући у котобањи са око 16% влаге. Само једне године сам имао проблем и морао сам да продам у фебруару (нисам хтео да ризикујем даљим чекањем боље цене) Тада је влага била око 17.5-17.9
Вреће су под надстрешницом, практично на спољној температури. Било је топло кад је скидан пре два дана, 20-ак степени. На руку је хладан у дубини, мораћу данас да проверим температуру термометром.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
4 dana od stavljanja u vreće, temperatura opada, ali vrlo sporo, manje od pola stepena dnevno. Trenutno je 18-19 C u vrećama.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Bitno je da se ne greje,najbolje da u vrecu zabodes neko drveno drzalje od lopate ili bilo cega do dna da stalno stoji unutra i onda sa vremena na vreme ga izvadis i opipas na kraju koji je bio na dno dali se ne greje

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Stisnuto dosta u vreći, moraće držalja da se pobija čekićem. Sondu sam jedva uspeo rukom da zabodem negde do polovine vreće.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ipak nije stisnuto, probao sam sad, držalja može lako da se gurne do dna. Nisam bio tamo da probam, a pošto je rukom teško gurnuti sondu, pomislio sam da će i ovo teško da ide.
Skoro sam siguran da neće biti problema, ali ipak pratim za svaki slučaj.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
ja sam stavio dole na beton karton , a onda sipao kukuruze. Prosle godine sam stavljao dole novine a u coskove najlon dzakove, na novinama nije bilo nista ali najlon zadrzava vlagu.
 
Nazad
Vrh