Sjenicka ovca

Ovnic kupljen kod Mirsada Bihorca i jedna vrsna ovca,vlasnik je moj prijatelj iz valjeva

wi0pdd.jpg

2poskz9.jpg
 
Vrlo interesantna ova crno-bijela tehnika na prvoj fotografiji bas autenticno, grla su dobra posebno bih istakao ovcu koja mi se bas dopada. Evo jos malo osvjezenja teme, janjac jucer mjeren sa ravno mjesec dana tezi 17,3 kg, ojanjen sa 5,2 kg, sto ce reci dnevni prirast 400 gr, bez ikakvih dodataka do prije par dana kada se poceo skupa sa majkom navecer odvajati. Otac je veci dvizac sa posljednjih fotografija. uz izvinjenje fotografije nisu zarotirane
mcx6pw.jpg
2bbom8.jpg
2zpmjr8.jpg
2v8o1ag.jpg
mr7n2p.jpg
 
Za vikend sam bio u gostima kod moja 2 prijatelja (Latif Bihorac i Senad Ragipovic) i vrsna odgajivaca Sjenickih ovaca pa smo malo setali i obilazili sve gde smo i naculi da ima vrsnih grla ove rase pa cu se u narednim postovima trudit da podelim sa vama utiske
za pocetak da krenemo od kraja nekoliko slika ovce koju sam pazario na kraju sveta (Memedovic bi mogao napravit pricu o mestu gde smo bili u gostima ja i kolega Latif)
Jedna zrela ovca sigurno teska preko 100 kg po nasem misljenju jedno elitno grlo(i po eksterijeru i po poreklu) kupljeno kod Dragoljuba Kocevica selo Bare,planina Giljeva,dozvolio mi je da biram grlo po zelji, zube gledali nismo a placena je 230 eura (vrsnu sjenicku ovcu tesko da cete naci za manje novaca samo da dam orjentir neki)


 
kupiranih nema,to je kod njih skrnavljenje...
hvala sefe ovo je tek pocetak snimljenog materijala....

---------- Poruka napisana u 12:00 ---------- Prethodna poruka je at 00:39 ----------

Slike stada i snimci,vlasnik Senad Ragipovic,Zabren(ovce nisu u top formi,jos uvek se muzu 2 puta na dan a i susa je ucinila svoje)
http://www.youtube.com/watch?v=p9-tX_-jppg
http://www.youtube.com/watch?v=7psevLGMvMo
Ovnic






 
stado Latifa Bihorca,po mom misljenju najkompletnije stado koje sam video (ujednacen vrhunski kvalitet,dosta mladih grla,paznja se posvecuje svemu,ishrani,selekciji,zdravlju,...).Sto cete i videti iz prilozenog
Snimci celog stada(od 30ak grla 12 su ovogodsnja jagnjad i 7 dviski od prosle god,mogu samo zamislit kako ce to izgledat kad sva ta grla se formiraju potpuno)
http://www.youtube.com/watch?v=RiRW4kc3jAE
http://www.youtube.com/watch?v=yWzfvjuL4y0
Majka i cerka

Ovnici ojagnjeni krajem marta,teski oko 75 kg



januarska i majska ovcica

celo stado

jagnjice

etalon metar kako treba za izgledaju idealna ledja kod ovce Sjenicke(ovca ispred m jagnjeta)
 
Prekrasni utisci, iskreno zavidim vam na ovakvom putovanju sigurno ste imali mnogo toga lijepog vidjeti, kvalitet grla je vecinom izuzetan, a vasim prinovama mnogo zdravlja i sreca.
 
Mali specijal o jednom vrsnom grlu iz Latifovog stada,u 3 jagnjenja dala je 7 vrsnih jagnjadi

njen najstariji par blizanaca puni 3 god u januaru
ovan koji je u martu tezio 130 kg,sad verovatno je oko 150 kg

i njegova sestra,blizu 100 kg teska,prava lepotica

Kako Latif kaze poslovica je citiram "100 ovaca daje 100 ili vise jagnjadi a samo jedna ovca radja vrsnog ovna"
ovo je jedno od tih retkih grla
 
Avantura sigurno dostojna Memedovicevih prica
Nedelja prijatnih -4 napolju uz jak planinski vetar i spremanje da nadjemo stado na samoj granici sa Crnom Gorom,nekih 35 km od Sjenice.O tom stadu smo imali samo neproverene informacije i garantovano uzasan sumski put pred nama gde se s putnickim autom ne ide al mi bolje resenje nismo imali.Kolega Latif i ja ostalima se nije islo,kad sam video put razumem i zasto
Posle uzasnog puta i sitnih kvarova uzrokovanih uslovima puta dolazimo do tacke odakle se mora ici peske
vetar koji brise(kapa ne pomaze i uzbrdica ...)
kola su ostavljena dole na putu koji se nazire

nekako stizemo do kuce,ovce su naravno pustene i krecemo u potragu za cobaninom rodjenim 1929. god
idem kao zadihano kuce iza 2 Pesterca (Latif i Dragoljub Kocevic),njima ne smeta ni zima ni vetar ni izasna uzbrdica i ostar hod
meni niej bilo svejedno,3 km uzbrdice,redak vazduh na 1700 m nadmorske visine cine svoje

i onda izlazimo na plato,planina Giljeva,sve sto se vidi na slikama su livade i pasnjaci gde gospodari 60ak ovaca porodice Kocevic a ima hrane u izobilju za bar 3000 ovaca



naravno da jedva stizemo starog cobanina koji izgleda kao da mu je 60 a ne 82 god
i uocavamo ono zbog cega smo i dosli,vrsna grla jako blizu izvornom tipu sjenickih ovaca a pojedine ovce su teske preko 100 kg
sa slika se i vidi o kakvim grlima je rec
najkrupnije grlo u stadu(po duzini i sirini teska je bar 105 kg)





ovca gole glave,vrata i stomaka pravi primerak izvorne ovce samo sto joj je masa oko 95 kg

ovce sa jagnjadima

Posle dugog ubedjivanja domacin je pristao da mi proda jedno vrsno grlo,sliku sam okacio gore
ja sam zbog uslova u kojima ti ljudi zive(zime i pesacenja koji su me lepo namucili),bez puta,izolovani rekao da ako postoji kraj sveta onda je to Gosevo i Bare
 

[URL=http://www.imagebam.com/image/a5d8c1154568192]
[/URL]

---------- Poruka napisana u 13:24 ---------- Prethodna poruka je at 13:11 ----------

Zaista sam uzivao druzeci se sa vrsnim odgajivacima i pre svega divnim ljudima kakvi su Latif i Senad
trudio sam se slikat sto vise al nemoguce je zamenit dozivljaj uzivo
grla na slikama su birana,vidi se tu sta je elitno(isli smo kod domacina koji imaju po 60 ovaca a elitne su samo po 2 il 3),a kao sto rekoh samo je jedno stado u potpunosti elitno bez primesa i razlika u kvalitetu
 
ovce su te pomuzene pre nego sto sam ja ustao:),malo sam se uspavao iskreno
sad pri kraju laktacije ne daju mnogo kolicinski ali je jako gusto i nalivaju paprike tim mlekom,kad sazri to je najlepsa paprika u pavlaci koju sam ja probao:),njam
mnogo bolji ukus imaju nego one sto se kupuju u prodavnicama ili one za koje kazu da su od ovcijeg mleka na pijacama...
 
@nemanja,toplo preporucujem da se odazoves pozivu, zaista ces uzivati
@rajko Kad se radi kako treba rezulltat ne izostaje...To je tek pocetak onoga sto ce to stado bit za koju godinu kad sva ta grla pokazu svoj pun potencijal
Posle obilaska smo neke slike slali Latifovom bratu (u nemackoj je) pa smo na skajpu zajedno komentarisali vidjeno
iskreno bilo je pravo uzivanje slusati i uciti od 2 znalca ,oni po slici ocene grlo bolje nego neki koji sebe smatraju strucnjacima uzivo(od mene bolje sigurno:))
na kraju smo mu iz zezanja slali nejasne slike da komentarise,npr ovci je slikan samo zadnji kraj ili samo grudi ,covek nepogresivo po tim detaljima ocenjuje tezinu,kvalitet,duzinu,...
meni je iskreno to bilo neverovatno,tek slusajuci njih sam shvatio koliko jos moram da ucim da bih znao da odaberem bez greske vrsno grlo
 
Veliko hvala kolega i prjatelju pozdrav

---------- Poruka napisana u 21:21 ---------- Prethodna poruka je at 21:14 ----------

Pozdrav za kolegu Rajka,zahvalnost na komplimentima.S obzirom da smo bili skupa nebi smo propustili to ali su ovce toliko plasljive da je tobilo na tom mestunemoguce
 
nema na cemu drug:),oni koji rade kako treba hvaliti treba ...
od takvog grla je bitno dobit makar jedno jagnje od pravog oca,pol je nebitan, i to grlo se isplatilo,tako da zubi nisu previse bitni kao ni starost(a zaista nije bilo govora da se to pogleda poludivlje su)
 
Nazad
Vrh