Sjenicka ovca

Neka su sretni i bericetni kolega,kupio si odlicene janjce (prelijepi su) i vrhunsku genetiku u to nema nikakve sumnje uz dobru njegu bices jedinica mjere za ovu rasu uskoro.
 
Hvala kolege nadam se da ce se pokazati kao prava roba:)
evo i slag na tortu,najmladja jagnjad kod kolege Latifa,njihova slika je na strani 17 u temi (njih cetvoro),po datumu se lako moze utvrditi i tacna starost
trenutno imaju preko 40 kg(vlasnik moze reci i tacne cifre) i u najmanju ruku su impozantni.takvu duzinu jagnjadi nisam nikad video a uverio sam se da su teski kao olovo iako su na pasi sa ovcama
2qsxydg.jpg

30voz29.jpg

k56yw.jpg

pogledajte samo tu duzinu uz majke su koje su oko 100 kg teske,to su garantovano buduci sampioni kad je ova rasa u pitanju
122klqt.jpg

2vw9vzs.jpg
 
Malo novosti i od mene,pocelo je jagnjenje sjenickih ovaca koje se jagnje po drugi put ove godine,mala mesanka je od texela
so4diu.jpg

Ovan doteran za vikend sa sjenice,odgajivac Arif Mujezinovic,sadasnji vlasnik Kosic Zoran,ojagnjen u aprilu prosle godine tezak 96 kg

15ckac6.jpg

2wnbx9j.jpg
 
Odusevljen sam sa sjenicim ovcama stvarno je svaka zivotinja prelepa.samo napred svaka cast i donesite koje jagnje u vojvodinu:)
 
Ako neko ima slika sa sajma na Sjenici nek ih podeli sa nama...
imam samo izvestaj o pobednicima,nazalost nisam otisao da sve to vidim na jednom mestu
Kolega Latif sa foruma je sampion u kategoriji zenske jagnjadi(nazalost samo je tu kolekciju izlagao ,moje je misljenje da je u svakoj kategoriji imao kvalitet za postolje)
Nazalost i na ovoj izlozbi se desavaju sve one negativne stvari koje nanose stetu pravim odgajivacima i unose neslogu medju njih
za kolekciju ovaca Mirsada Bihorca komisija je rekla da je sampionska (ima slika tih grla u temi i svi odgajivaci s kojima sam pricao na tu temu se slazu da su to najbolja grla koja su izlozena) ali posle zakulisnih radnji proglasavaju da je osvojio drugo mesto sto je naravno izazvalo ogorcenje i burnu reakciju kod ovog odgajivaca ali i kod drugih ljudi koji su prethodnih godina doziveli to isto
Zbog ovakvih radnji i namestaljki neki pravi odgajivaci ostavljaju svoje kolekcije kod kuce i unosi se razdor medju ljude a svi znamo da bez saradnje na polju genetike nema napretka u ovoj rasi
kada bi uvek najbolja grla pobedjivala niko se ne bi ljutio jer svi odgajivaci znaju da procene kvalitet podjednako dobro kao i neka foteljaska komisija
 
evo proslogodisnjeg ovnica vratio se kod mene,tezak je izmedju 85 i 90 kg,kolega kod kog je bio izvukao je od njega maksimum.ima zaista perfektne rogove a sto se tice mase kad se potpuno formira imat ce min 120 kg
oqg8m0.jpg

v98bc.jpg

8xjvpv.jpg
 
prava sjenicka je tacna masa ovaca i ovnova,danasnji primerci su melezi preko w i zato su grla krupnija i plodnija,masa tela teza,
 
tacno majilovac,ima tu pored w-a i krvi IDF,merina i finorunih mlecnih ovaca iz srednje azije
trenutni standard kod vrhunskih odgajivaca n asjenici je da masa grla sa min 3 god starosti bude
ovce-90 i vise kg
ovnovi 120 i vise kg
trenutno ima bar 5 stada gde je prosecna masa odraslih ovaca u punoj kondiciji oko 100 kg(jedno od tih stada je i stado kolege Latifa Bihorca)
 
@miladinovic
kakva je mlecnost kod tih krupnih ovaca? Jel moze da se muzu kao izvorna sjenicka, ili su vise kao virtemberg, mleko samo za jagnje pa ni za njega dovoljno :)
 
Kod mene u kraju ima meleza domacih ovaca sa wirtembergom, bergamom itd i te ovce imaju saru od domacih ovaca ali vise lice na wirtemberga a nemaju bas mleka i zato pitam kakvo je stanje kod ove oplemenjene i krupnije sjenicke
 
stanje je daljeko bolje nego kod nas zato sto ljudi koji su dole na sjenici i muzu ovce rade selekciju sto kod nas nije slucaj,kod nas retko ko muze ovce
 
Nazad
Vrh