Sjenicka ovca

Uzivo ih nisam video jos al po kvalitetu potomaka njihovih kod mene i kod dr odgajivaca,po slikama i pricama drugih ima se tu sta videti
 
evo i slika mesanaca od sjenickih majki i texel ovna slikani za vikend,inace to su jagnjd od ovaca koej se jagnje 2 puta godisnje,neke od njih su zimus dale dvojke
ima njihovih slika kad su bili mali
jasno se vidi sta se dobija kad se na ove ovce pusti tovni ovan
2qmkqxl.jpg

2jfwwwi.jpg
 
to su 2 jagnjeta razlicita
ovo sa majkom je rodjeno 7. juna ima ga na strani 22 u temi
ovaj samac je rodjen 18. juna i ima ga na slici na str 22 u temi,lezi ispred majke
nisu mereni ali odoka imaju izmedju 25 i 30 kg oboje
 
Malo osvjezenja teme, dviske prvi put pustene u pripust starost vecina sa navresenom godinom par komada sa 8,5 mjeseci tek toliko da se vidi da li ce zaostati u razvoju za starijim sestrama.
 
lepo ovo izgleda sve,ako ista mogu izdvojit to je ovaj delija od Latka koji je zaista impozantan iako je dvizac
zavidim ti druze na ovoj zelenoj travi,kod nas sunce sprzi sve izgore
 
jako lijepa grla prvenstveno sto ovakva grla se nalaze u bosni sto dosta znaci
ovan je stvarno dobar nemam rijeci sto se tice trave i kod nas je trava zelena i jako dobra:ppozdrav:
 
evo par slika svezih,grla su u malo losijoj kondiciji zbog nezapamcene suse kod nas,sve je bukvalno izgorelo od sunca,kise niej bilo valjane od sredine jula


i najnovija pridoslica sa sjenice,jedna lepa ovcica iz stada kolege Latifa
 
hvala na cestitkama drug:), ovu ovcicu mogu smatrat prijateljskim poklonom jer takva grla se ne prodaju, bar ne olako
 
Kako koju sliku izbacivaš sve su ti bolja grla, očisti pp prepun ti je
 
evo malo ekonomike kod mog prijatelja sto se tice ove rase
od jedne ovce u proseku ima 20 kg punomasnog sira godisnje,muzu se do okt meseca,sir moze prodat po ceni od 5 do 6 eur/kg
prosek je 1,7 jagnjadi po ovci koju proda u proseku po 90 eura komad pa sracunajte
ovce su na pasi i senu zimi i dodaje im se po 300 gr zita dnevno cele god
 
Poslednja izmena:
@miladinovic
sve je to super na papiru i dok nedodje do plasmana proizvoda a onda razocarenje nakupci ubiju sa cenom fabrike za otkup i preradu nemamo cobana nemamo a porodice sve manje da bi jedan clan uvek bio uz ovce a jedan do dva radili oko sira stada sve manja drzava nas ubi.
Ove godine sam sto sa tobom sto sam obisao puno ovcara znas i sam kakvo je stanje zateceno velikavecina ih drzi iz ljubavi ili kao dopunu minimalnu za kucni budzet imao sam prilike da vidim i ljude koji ih drze kao osnovni posao zive od njih ali kako mucno i tesko a imaju 50 i vise dobrih grla poznaju posao i opet jad i beda. Mnogo sam u zadnje vreme posvetio paznju situaciji na terenu jer sam i ja zeleo da mi to bude osnovni posao ali sam se debelo razocarao i odustao od toga.
Ovde neracunam ovcare koji se bave priplodnim materijalom ili su imali svoj novac da krenu i da krpe gubitke ali ni njima necvetaju ruze bas. Dzaba i kvalitet i znanje kad to uglavnom nema ko adekvatno da plati a nas nepita niko od cega ce se ziveti od ovoga retko ko da moze. Premalo je onih koji imaju idealne uslove za ovu granu a i oni koji imaju nebave se njome.
Izvinjavam se zbog skretanja sa teme ali sam morao izneti ono sto me muci. Ako je veliki off neka urednik prebaci u Ekonomiku...
 
covek ima dobre uslove i jako dobar kvalitet (kacio sam slike tada kolege Senada ranije u temi) tako da vecinu jagnjadi daje za priplod,takodje ima stalne musterije za sir(podrucje pesteri je u pitanju)
poenta ovih brojki je bila da se kalkulise koja je max realna dobit i sa kojim radom kad je ova rasa u pitanju (naravno da jedan clan porodice cuva i da zene sve rade oko sira)
nazalost druze u pravu si,od ovog posla se ne moze pristojno ziveti trenutno niposto
 
Uredu je da zulja pomalo to se podrazumeva al ovde zulja mnogo pretezno kod svih opet kazem neracunam ljude koji imaju idealne uslove obilje pase jeftine hrane cak mozda nasledjeno stado generacijama cuvano al takvih je bas malo.
 
evo sta losi uslovi gajenja naprave od jaganjaca, vunu, kozu i kosti, o starosti u odnosu na ovo moje necu govoriti, samo cu reci da su u mozda 1-2 razlike u kilazi ovi cupavi u odnosu na moje, sad su dosli malo na banju kod mene pa ce kasnije nastaviti put raznja :bravo: mislim da je ovo naj odgovarajuca tema za ovo grlo :sta:

2uz2vdj.jpg
 
Nazad
Vrh