Nije napamet, neki su nabrljali zbog kompenzacija i premašili ozbiljno limit.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Znam da covek to ne radi a i na proslogodisnju susu sa cenom kojom je prodao robu na 30 din nije mogao da ostvari dobit preko 8mil ...ih koliko kod nas imas ovih sa 15 jutara a vade izvod iz banaka da vide da li su presli limit
razlog normalno jer se prebacuju pare tj ovi sa 500kj saradjuju sa njima na taj nacin....meni je to van svake pameti ali kod nas toga ima koliko zelis
Računa se 12 meseci a ne godina .Naprimer : jun 2021-jun 2022 ili septembar 2021-septembar 2022..........Prvo proveri da nije greška kao kod mene.Uzmi izvode iz banke za 21 i 22 godinu i izračunaj godišnji prosek.Nazovi službenika/službenicu u poreskoj upravi za tvoj reon i reći će ti tačno ko ti je koliko uplatio, tim putem smo i saznali da nešto nije u redu.
2 godine.Posle koliko se moze izaci iz PDVa?
Objasnjeno - svaka cast. Najbolji post u temi.Код људи постоји неразумевање шта је промет и када се рачуна.
Промет је у суштини продаја роба и услуга без ПДВ-а.
Ако сте у последњих годину дана остварили промет од најмање 8 милиона, дужни сте да се одмах пријавите за ПДВ.
Не гледа се календарска година (нпр. 2023. или 2022), већ уназад годину дана (нпр. 7. новембар 2022. до 7. новембар 2023; или 6. мај 2020. - 6. мај 2021). Ви никада у периоду од годину дана кад год кренете уназад не смете имати промет 8 милиона.
Забуна за календарску годину настаје због тога што пореска има увид само у промет настао између 1. јануара до 31. децембра. За сваки други период они морају или да директно врше инспекцију или да податке затраже од вас.
Зашто пореска има увид на крају године?
Када обезник ПДВ-а (било да је то предузеће, предузетник или чак физичко лице - пољопривредник који је већ у систему ПДВ-а) купи нешто од пољопривредника (нпр. пшеницу, кукуруз, млеко, живу стоку...), дужан је да на обрачунату цену пољопривреднику плати ПДВ надокнаду у износу од 8%. Значи, ако је цена нечега 10 динара, купац треба да вам плати 10,8 динара. У пракси се обично каже да је цена 10,8 динара а не 10 динара.
Е сад иде врло важан део. Није битно како вам купац плати, када вам плати и да ли вам уопште плати, битно је када је он у својим пословним књигама то пријавио као промет. Дакле, можете извршити компензацију али ће он пријавити као да је купио нешто од вас (настао промет вама) и нешто друго продао вама (настао промет њему). Може да вам плати за месец, два, годину - рачуна се онај датум кад је настао промет а не датум плаћања. Може да вам остане дужан и не плати - пореска гледа датум промета а за међусобна потраживања расправите између себе или преко суда.
Даље, исто битно, када настане промет, купац, обвезник ПДВ-а, уписује ваше податке (име, презиме, матични број), датум промета и износ у своје пословне књиге. На крају календарске године, дужан је за сваког пољопривредника од ког је куповао у тој години да сабере укупан промет и да тај промет пријави пореској. Е зато пореска зна колико промета сте имали у 2022, 2021... као што ће знати и колики промет сте имали у 2023.
Сумирано:
- промет је свака продаја
- у промет се не рачуна ПДВ
- гледа се годину уназад, не само календарска година
- небитан промет по рачуну, како сте плаћени, да ли сте плаћени - битне су пословне књиге!