Silosi i sušare

Jel ti rekao koliko je vreme sušenja za neku određenu vlagu i kolikoenergenta troši.
Ima i jednu prednost,sigurno nema loma pošto kukuruz "miruje" nema neprestanog kruženja kroz sušaru.
Branko bi nam mogao reći kako on izlazi na kraj sa lomom i koliko ga ima.
 
U ovoj sušari koju ja imam ima minimalno loma.
Spirala koja služi za mešanje je dovoljno udaljena od zida cevi u kojoj se nalazi, te tu nema nikakvog loma.
Lom koji nastane tokom punjenja sušare je minimalan, jer se sušara relativno brzo puni, te nivo kukuruza dosta brzo poraste i smanji se visina sa koje zrno pada.
Sitan lom koji ima, a koji najčešće dolazi iz kombajna, uglavnom propadne kroz donji, kosi, deo sušare. Tu propadne i dobar deo plevice.

Uglavnom kada osušim kukuruz i vozim u lokalni silos na skladištenje, ili prodaju, nema šta da mi odbiju, jer je vlaga "naštelovana" malo ispod 14% a loma imam manje nego što pravi njihova protočna sušara.

Inače to što kaže Dragan82 jeste delimično tačno.
Kukuruz koji se suši u protočnoj sušari suši se ubrzano i sa visokom tempreturom, te se unutrašnjost zrna (klica) nedovoljno osuši. Kada se zrno rashlađuje, temperatura zrna se ujednačava te vlaga iz unutrašnjosti zrna se raspoređuje po celoj zapremini zrna, tj izlazi prema površini, i onda izgleda da kukuruz "povrati" vlagu.
Ova sušara koju imam suši polako, te se svako zrno osuši potpuno po celoj zapremini.
Nikada mi se nije desilo da kukuruz nakon hlađenja "povrati" vlagu. To bi teortski moglo da se desi jedino ako je nakon sušenja, prilikom rashlađivanja, velika spoljnja vlažnost vazduha.
 
Poslednja izmena:
@dragan82 kakav gorionik i ventilator za uduvavanje imas na susari,mislim na jacinu?jel bi mogla da se nadje ta oprema posebno da se kupi?
 
Na predhodnoj stranici mozes videti gorionik i ventilator. Gorionik radi na gas i nije nista posebno. Ja mislik da je to obicna grejalica za grejanje hala. A ventilator nije puno veliki , mnogo je manji od ventilatora koji duva seno kroz cevi na tavan. I njega mozes videti na predhodnu stranicu, nalazi se odma pored duvaljke.
 
Kod susenja je jako vazno da se zrno povremeno pokrene sa mesta tj da se promesa . Tako dobijemo ravnomerno osuseno zrno i zaustavljamo proces kad nam to odgovar (dali hocemo vlagu 13 14 15 16 %) Ja koristim duvansku susaru 4.5x 3m.Sipam 1 do 1.5 m. visine(10 do 15) tona. Pošto zrak dolazi ispod poda prvo se suši donji sloj pa srednji i na kraju gornji.kada dole vlaga padne na 13% u sredini je 17 a gore 23. kada gore postignem 14% dole je ispod 10%.Tako ce biti i kod Draganove. Kada pokraj zida vlaga bude 14 uz cevku ce biti dosta niža .Moj je zakljucak susara bez mesanja zrna nipošto.:nono:
 
Evo jedne sa sajma.
30vya15.jpg
309m0ps.jpg
t81cgy.jpg
Cenu nemogu ni da prevalim preko jezika KOL,KA je
 
Interesuje me izgradnja silosa za skladistenje kukuruza i jecma. Kapacitet od 40-50 tona. Koliko bi to kostalo, da li je za kukuruz potrebna susara i da li postoji mozda neki drugi nacin za skladistenje svezeg kukuruza u zrnu a da ne mora da se vestacki susi ? Sve sto bih skladistio koristio bih za svoju stoku znaci nista ne ide za prodaju . Hvala unapred na odgovoru.
 
sirov tj.vlazan kukuruz moras susiti ili postoji tekucina koja se sprica po takvom kukuruzu i ona ga konzervira i moze da stoji koliko hoces nece se pokvariti cena tog postupka je ista kao i cena susenja s tim da kazu da ovo svinje bolje jedu
 
@ Bobocan koji preparat je u pitanju i nisam najbolje razumeo koji kukuruz svinje bolje jedu. Da li si koristio to sredstvo. @Makisa ja kukuruz u zrnu drzim na tavanu, iznad garaza, nikad ga nisam susio i nikad se nije upalio. Naravno nisam ga ni vr'o sa 20%vlage vec sa 13-16, ove godine to ne bi trebao biti problem
 
@Surdonja Normalno nisam ni ja mislio da ga vrsem sa 20% vlage, uglavnom ga berem u klipu sa 15-17%. Nego drugar koji ima berac i koji mi bere hoce da kupi heder za kukuruz za njegovog Zmaja 142, a nikad do sad sam brao sve u klipu pa ne znam da nece da se upali ako ga stavim na tavan.
A sta mislite koliko bi kostalo da se izgradi silos za oko 20 tona? Hteo bih da odmah u njega skladistim kukuruz i da ga povezem puznim transporterom do mlina na mesaoni.
 
@ Makisa to za 20% sam napisao zato sto pre par godina kukuruz na nekih 7kj nije hteo da otpusti vlagu, pa smo morali da ga beremo. Znaci susara je jako dobra stvar i ponekad neizbezna. Cena silosa je oko 50 evra po toni koliko sam se ja raspitao, a ta cena se pominje i na forumu(+transporteri). Sto se tavana tice, ja nikada nisam imao problema, ali kod mene su ispod garaze, znaci nema znojanja ploce. Kod prijatelja kome je ispod svinjac, obavezno svake godine mu se zalepi za plocu 1-2 cm do betona mada on i dalje dize gore. Mislim da bi se i taj problem resio sa hidro i termo izolacijom, o kojoj se trenutno raspitujem, zbog gradnje novog objekta, jer ne zelim uludo da ulupam novac a na kraju da nema funkciju. Ako imas dovoljno veliko dvoriste(koje ja nemam) moj predlog je betonski silos.
 
@surdonja u pitanju je schaumanova neka kiselina ne znam tacno naziv nisam je koristio jer mi je prosle godine bila vlaga dosta mala inace ta kiselina moze da konzervira kukuruz i do 30% vlage i navodno da taj kukuruz svinje bolje jedu od ovog sto je vestacki susen u susari
 
@Surdonja Hvala na informaciji pretrazicu malo forum. Sto se tice izolacije mislim da bi to moglo da pomogne jer znam koliko izolacija utice na znojenje bocnih zidova, dok nisam uradio izolaciju javljalo se znojenje zidova i budj u radionici koja je se nalazi do svinjca. A sto se tice dvorista imam dosta prostora, ali planirao sam da veci deo tog prostora (a i novca) iskoristim za gradnju silo jame i hangara za smestaj bala i mehanizacije, tako da videcu sta mi je najbolja solucija.

@bobocan Ako stvarno svinje bolje jedu mislim da vredi da se raspitam za to sredstvo. Resio bih vise problema odjednom :osmeh:
 
@surdonja u pitanju je schaumanova neka kiselina ne znam tacno naziv nisam je koristio jer mi je prosle godine bila vlaga dosta mala inace ta kiselina moze da konzervira kukuruz i do 30% vlage i navodno da taj kukuruz svinje bolje jedu od ovog sto je vestacki susen u susari


http://www.paxel.rs/wp-content/uploads/2011/06/bonsilage-mais.pdf

To je za konzerviranje siliranog kukuruza!!!
Nemoj ni slučajno da probate da naprskate kukuruz i ostavite tako.
Da je neko izmislio takvu vrstu konzerviranja kukuruza u zrnu to bi bilo revolucionarno otkriće i milioni sušara u svetu bi otišlo u penziju a uštedela bi se ogromna količina energije.
 
@ bobocan hvala na informaciji, ali mislim da se taj preparat koristi samo kad je vlaga 30% i kukuruz se pakuje u plasticne vrece i koristi kao silaza od zrna. Ne znam da sauman ima tako nesto, a bas sam pre neki dan pricao sa njihovim distributerom, u svakom slucaju hvala. @makisa nema ma cemu. Pogledaj u temi "kako sam izgraditi skladistni prostor za kukuruz..." jedan clan je napravio cetvrtasti silos u verziji sam svoj majstor, pa mozda ti je gradnja takvog objekta jeftinija. @talianu slazem se sa tobom u ovoj konstataciji i dalje nista bez susare.
 
evo mojega silosa kapaciteta 40 tona
slika0095e.jpg

e da zanima me dal mora najlon dole iti,do sad sam ga stavljao ali več je sav potrgan pa ga ove godine nisam stavio,jel može biti kakva pizdarija?
 
Nazad
Vrh