Setvospremači

Odg: Setvospremači

miroslav k je napisao(la):
ajde sad vase misljenje. koji setvak mislim koja sirina za yto 1304 ? ja sam mislio 4.5 zbog manjih parcela, kod nas retko da ima parcele vece od 4-5 jutara


4.5m :D dobro si mislio :ppozdrav:
 
Odg: Setvospremači

Da mu nije 5 m previse,mislim da mu treba i brzina a ne samo sirina kad se radi sa setvospremacem.bar je to moje misljenje.. ::namigivanje::
 
Odg: Setvospremači

Koliki je otpor zemljista za sspremac po metru zahvata (dan/m)....
Hitno je, treba mi za kolokvijum sutra...ako neko od drugova clanova s poljoprivredne tehnike zna (ili neko drugi!), bio bih jako zahvalan
Post je spojen: [time]1284413165[/time]
_________________________________________________
ustvari, od koliko-do koliko, u zavisnosti od zemljista...u skripti imam neki podatak 400 dan/m....to mi je nekako puno
 
Odg: Setvospremači

Ako je Yto 130ks slobodno 5-5.5 metara. Kod mene u selu tera covek MTZ 1221 i 5m, trakotr bukvalno leti po njivi!
 
Odg: Setvospremači

@paorpaor
Upravu si, medjutim vecina nas kad kaze 3.6 smatra da je to 35-36 moticica + 2 reda valjaka nazad. To je kao neki standardni spremac. Analogno je za ostale zahvate.
 
Odg: Setvospremači

paorpaor je napisao(la):
Mislim da je dosta vas ovom prilikom promasilo odgovor.
Bitnije od radnog zahvata je broj radnij tela, tip radnih tela, vrsta tla...
Evo sta Hudjik preporucuje (a on je samo odlican plagijator):
http://www.hudjik.com/images/karakter4.gif
U pravu si potpuno paore bez obzira sto imas Hudjikov(da neispadne da ga reklamiramo).... :ppozdrav:

@Miroslav78 evo za tebe jedna friska slika Hudjikovog spremaca od 3.6 m taman za tvoju masinu po mom (nije jedini) predlogu...... :ppozdrav:
24612kl.jpg

2dajfya.jpg

2i9jfut.jpg
 
Odg: Setvospremači

Kakvu vi to zemlju imate,pepeo jel? :sta: Dođite ovde da vučete spremače u tim kombinacijama,nema teorije da bi nešto uradili.
 
Odg: Setvospremači

De ti njemu rokni 6 metara pa nek se kinez misli. ::namigivanje:: A što ljudi vole pretjerivat za radnim zahvtom oruđa to je čudo jedno. Pa uvijek je bilo pravilo: Bolje uže pa brže (a ujedno i kvalitetnije). Kad sam kupovao spremač za svog MTZ-892 kaže teta vegeta koja je tamo radila da je za moj traktor spremač od 3,6 m, a mogo bi i veći vuć. Al reko ko će 3,6 m vuć uzbrdo, oćete vi sjest na fergusona pa me šlepat uzbrdo? I na kraju uzmem 2,8 m i derem sa svim pačijim nogama na S oprugama bez brige, i gore i dole. Ide ruja kao doksa.
 
Odg: Setvospremači

Ne treba preterivati ni sa radnom brzinom! Ja mislim da je gornja granica oko 12 km/h a tih kineskih 130 konja u Miroslavovoj zemlji ce moci da vuce u drugom prohodu 12 km/h setvospremac od 5 metara...
 
Odg: Setvospremači

Pisalo se u ranijim postovima da je za 60 KS idealno 2.5m da bi imao odgovarajucu brzinu.Zasto bi onda za 130 KS bilo puno 5.3m.?
 
Odg: Setvospremači

Veliki traktori su i teški, pa deo snage gubi i na pokretanje samog sebe. Koliko snage treba da ima traktor koji bi vukao ovog od 130 ks (5000-6000 kg) po njivi brzinom 9-12 km/h? Zato nije srazmerno, na primer Imt 539 (39 ks) može da radi sa setvospremačem 2,1m, da je srazmerno onda bi traktor od 130 ks trebalo da radi sa setvospremačem od 7m.
 
Odg: Setvospremači

Ako cemo porediti sa 539 npr. onda treba dovesti odnos mase traktora sa povrsinom naleganja pneumatika!
Zanemarimo cinjenicu da je tocak okrugao (zbog lakseg proracuna) i da je povrsina naleganja pneumatika kvadrat sirine pneumatika dobijamo da 539 (masa traktora 1600kg sa kabinom) ima povrsinu naleganja (izrazenu u colima posto su takve dimenzije pneumatika) (2x6x6)+(2x11.2x11.2)=322.88
IMT 5106 sa svom opremom ima 6000 kg sto je 3.75 puta vise nego kod 539 sto znaci da bi povrsina naleganja morala biti 322.88x3.75=1210.8! Povrsina naleganja kod 5106 iznosi (2x12.4x12.4)+(2x18.4x18.4)=984.64 sto znaci da 5106 ima za 23% manju povrsinu naleganja pneumatika po jedinici povrsine a samim tim i vece propadanje kroz zemljiste. Resenje ovog problema su dupli tockovi mada se to kod nas retko praktikuje. U tom slucaju bi radni zahvat spram snage bio relativno isti. . .
Zaboravih da spomenem i masu setvospremaca koja takodje utice vucni otpor. Spomenuti setvospremac od 2.1m ne verujem da ima vise od 300kg a od 7m sigurno i preko 1500kg.
 
Odg: Setvospremači

Gospodine Bubu
čitajući Vaš post, nisam verovao da ste to Vi napisali jer sam mislio da posedujete dosta znanja i informacija o mašinama, a Vi nakraju napišete ovako nešto što bi bilo smešno da nije tužno. Ja još nisam čuo da se na ovaj način formira traktosko mašinski agregat, a lepo je dr Dule na jednom mestu to objasnio i mislim da nije sramota pročitati nešto (i ovo je jednom neko rekao na forumu).
I zapamtite da to što ste vi napisali nema nikakve veze jer i da ima veze gde su Vam statički i dinamički raspored težina ili je to kad Vas sve apstraktno kao što i točak nije okrugao :sta: .
2ilbp6w.jpg
 
Odg: Setvospremači

Gospodine Surducki

i pored svih silnih formula i jednacina za izracunavanje (do kojih, uzgred, ja nisam stigao na fakultetu) pokusao sam ljudima laicki da objasnim tj. da uprostim zasto je to tako kako je (sto se agregata traktor-setvospremac tice) a Vama ako se ne svidja moje banalno objasnjenje ne svidja ili imate dokaz da se sve dogadja suprotno od onoga sto ja tvrdim, slobodno mi recite (bolje reci: podelite sa svima) jer ste ipak skolovaniji od mene! Naime, smatram da praksa nema veliko odstupanje od moje tvrdnje sto i mogu dokazati najkasnije u prolece 2011. kada pocne setvospremiranje. Ne znam da li ste shvatili poentu da je u obzir uzeto traktori koji su na oglede obradjuju isto zemljiste tj. zemljiste istih karakteristika..?
 
Nazad
Vrh