Setvospremači

Da li se lakše vuče setvospremač sa ravnim oprugama u odnosu na klasične?
 
Кад користите спремач без точкова за дубину како подешавање дубину? На роторима и топлинку? Да ли у том случају лежајеви ротора трпе веће оптерећење него кад има точкова? Питам из разлога што имам точкове али је она пластична чаура потрошена па је кренула да се троши и осовина и сад бих хтео да радим без точкова и данас сам пробао али није као кад сам користио точкове (иде дубоко па сам продужио топлинк и мало је боље али и даље није задовољавајуће).
 
На точковима подешаваш дубину вози се ко колица, намести те точкове и моћи ћеш лепо све да подесиш
 
Poslednja izmena:
Ако продужим топлинк да предњи део иде плиће онда имам утисак (а вероватно и јесте тако) да ротори трпе доста. Пробао сам и да ограничим ход ручице за спуштање полуга али онда буде толико мали ход ручице и споро спусти ( пређем можда 2 3 метра док се спусти) и или буде предубоко или буде плитко да не покрије ни трагове. Однесу точкове код стругара па ћемо средити. У питању је беларус 82.1.
 
Jovo, par saveta.
Te original glavčine preradi na klasične ležajeve (6205,6206 ili na dupli ležaj točka od auta) ili preradi osovinu (a možda i ne moraš, možda možeš samo nabaciti) na gotovu glavčinu sa ležajem od zastave (kec, jugo itd) mislim da paše raspon rupa na felne spremača. Razlog? Ne ulazi prašina unutra i ne riba ti osovinu. Pogotovo u verziji sa auto glavčinom. Tako sam uradio na našem bivšem imt-u 2,9 odmah kad je nov kupljen,i eno i dan danas traje a ima 20 godina.
A kada koristiš spremač bez točkova, pogotovo ako je podešavanje preko onog dugačkog vretena, slobodno preko njega nađi dubinu koja ti odgovara a opterećenje nije toliko da ležajevi neće istrpiti. Ako ne istrpe, onda nisu dobro upakovani u kućištu (obično se ona gumica ne postavi dobro ili se ne postavi uopšte). Na kraju krajeva, bitnije je da uradiš pripremu kako treba a ležajeve menjaš kad se skrljaju pa makar i jednom godišnje.
 
У реду то за лежајеве ротора (од кад је код мене је урадио нешто преко 200кј и никад нису мењани, само редовно подмазивани, свакодневно, на неких 10 - 15 кј) и за точкове (да ставим лежајеве) али како да га наместим да ради без точкова (ако може а видим да доста њих ради тако)? Мени је најједноставније а и најлакше да имам точкове (навика ваљда) и на њима и на роторима сам подесио дубину (не више од 10 цм) и то је радило прилично добро. Значи, како да радим без точкова на десетак цм?
 
Da, navika je čudo. Lakše je podesiti kad imaš točkove (ali onda gubiš deo težine spremača koja ti treba ako je zemljište teže za obradu) a u slučaju da nemaš točkove, dubinu podešavaš na onom dugačkom vretenu koje ide od piramide toplinga do rotora (Ako je takav spremač. Koji je, daj neku sliku. ) i na toplingu.
Ako je spremač sa klatećom piramidom onda podešavaš na toplingu i pozadi na podeonim rupama nosača-držača rotora. Mada mislim da nije takav spremač jer to imaju oni sa dva reda rotora. U svakom slučaju u ovoj varijanti, mislim da je bolje imati točkove jer nisam siguran kako bi se opruge nosača rotora ponašale da sva težina spremača legne na njih. Pitanje je da li bi mogao raditi pliće od možda nekih 10-ak 12 cm.
U principu dugo sam tragao za uputstvom o podešavanju imt-vn spremača a dosta se i njakao sa podešavanjem ali tu varijantu da spremač sa klatećom piramidom i oprugama pozadi na rotorima radi bez točkova (poput konzuma) još nisam isprobao niti našao negde podatak da može. Verujem da može ali mi se ne da istraživati jer sad radi super u odnosu na ono kako je radio.
 
Синиша, јесте то дугачко вретено. Било како било точкове намештам.
 
Синиша, јесте то дугачко вретено. Било како било точкове намештам.Tockovi ti nizasta netrebaju,podesavas dubinu na rotorima,posle toga na toplingu izravnjas spremac rucicu hidraulika spusti skroz i voziiiii. Tako vucem spremac sa 82 -jkom...
 
Po meni točkovi imaju smisla na ovim većim spremačima sklapajućim, da drže jednaku dubinu krila, a ovi manji spremači( oko 3 m) dubina se podešava na rotorima i posle sa toplinkom se podesi da jednako ulaze prednji i zadnji red motičica,
za rusa bolje dublje i brže da lepo pokrije tragove, imam osećaj da bi pokidao taj spremač 2.9 koliko ima snage, dok sam radio sa 558 čim nakupi malo zemlje na daski oseti ...
na Agromerkurovom 2.9 spremaču na svakih 200-250kj morao sam ležajeve da menjam, mažem ih svaki dan gumice sve lepo postavljeno i opet ne mogu više da izdrže ...
 
Tako je. Topllingom i vretenom, za takav tip spremača, podesiti dubinu i gas. Točkovi nisu toliko potrebni. Za sklapajuće spremače i sa klatećom piramidom bolje je da ima točkove.
A ležajevi na rotorima.... Interesantno mi da na prethodnom spremaču 2,9 su trajali godinama (i još uvek traju, čini mi se originalni) ležajevi, a na ovom 4,9 paa tako i ja, otprilike na svakih 200-250kj ih preventivno promenim da mi ne bi oštetili osovine.
 
Nazad
Vrh