Setvospremači

Upravo tako, svi mi znamo da je najbolje spremati plitko ali nekad to nije izvodljivo, Ja dubinu merim iza traga tocka, da budem iskren da ne znam bas plitko spremati uvek je to malo vise ali ipak nije 15 cm
 
Zato sluze podizaci(brisaci) tragova,dupli tockovi da manje tone... Znaci ko ima uzane tockove treba da krka spremac na 15cm i onda se cude kad izvuku vlagu sto nece da nikne ili kazu "ravni nece u zemlju".
 
Samo je stvar prilagoditi masine zemljistu jer ako morate tako da radite onda je tu veca steta nego korist od spremaca,znaci tu bi bolje odradila neka teska drljaca sa valjcima ili gredom pozadi.
 
To da li neko hoce da "sarani" setvospremac do grede ili hoce da radi samo 5 cm, to je licni izbor svakog individualca i u to niko ne treba da gura nos.
Ali tvrditi, i to na veoma bezobrazan i nekulturan nacin nastavljati svadju, da su bolje jedne od drugih opruga to u najmanju ruku ne stoji.
Ako gosn Dzoker ima svoj stav i neku svoju filozofiju rada to je njegov licni problem, ali nema pravo da svoje misljenje namece na takav nacin bilo kome.
Do ovog nesporazuma ne bi ni doslo da je gosn Dzoker to izneo kao svoju preporuku, a ne kao obavezu namecuci to svima.
Ko je gosn Dzoker, a i bilo ko od nas, da bilo kome namece svoje misljenje.
Molim vas da u buducim ubedjivanjima koristite argumente, citate iz neke strucne literature, gde su neke stvari vec vise puta dokazane.
Dakle bez onog: "Ja to kad namestim to je najbolje..." , ili "To nista ne valja, ja znam najbolje.."
Kad bi samo malo promenuli retoriku ovaj forum bi poceo da sluzi svrsi.
 
5 cm je ipak malo teze izvodljivo. Sad sam merio, 3 prsta je oko 6,5 cm. Ja kad merim, napravim dubinu oko 4 prsta, sto je oko 7-8 cm. Mislim da ispod toga ne treba ici
 
Paorpaor@ da ste malo bolje procitali moj post razumeli bi da sam ja kupio svetospremac sa ravnim oprugama i doplatio 200 evra za njih i njsam bio zadovoljan pa sam ih vratio i opet doplatio za obicne s to sam izneo ko moje iskustvo da bi drugi obratili paznju kad kupuju da se ne predju nikad nisam nikome nista nemetnuo niti mi je to namera samo iznosim svoja i samo svoja iskustva iz prakse i nevidim gde si ti u celoj ovoj prici nasao prozvan
 
Ja se uopste nism nasao prozvan, a i sto bi.
Drugo, ja nasuprot vama, prelazim sa S na ravne jer sam misljenja da su bolje, ali mi ne pada na pamet da bilo koga u to ubedjujem .
Ljudi su protumacili vas post ocito kao vasu tvrdnju iza koje stojite i koju hocete posto-poto da nametnete drugima.
Vas prvi post jje imao recenicu "misljenja sam" , dok je drugi imao rec "tvrdim". Da ste nastavili sa misljenjem verovatno se ne bi zavadili sa pola foruma.
p.s.
Pogledajte koliko Panonstib ima zahvala na postu od prosle (ili predprosle strane). moguce je da toliko ljudi gresi, a da ste samo vi podpuno u pravu.
 
Evo da prestane i u ovoj temi prepucavanje imam ja jedno pitanje,o kojem bi voleo da čujem argumentovana mišljenja: Da li je pametno ići prvi prohod spremača bez daske, pošto su oranja poprilično ravna, a dugi put staviti dasku pa ako ima neravnina da se poravna?

Ili da li ići samo jednom ove godine, pošto bi oranja usled vremenskih prilika trabala dobro da izmrznu?
 
Ja imam iskustva i sa pravim (ali malim, germinatorskim) i sa redovnim S oprugama i odlucio sam se za redovne S opruge is prostog razloga sto se kroz njih lakse provlace biljni ostaci ako ih ima a u mom slucaju i dalje ih ima kad se ore po losim uslovima kojih je do sezone 2011 bilo. Posto mi svakako ostaje Kongskilde setvospremac 2.9 koji ce se verovatno jako retko koristiti a sa njega mi trebaju S opruge za parac, imam ideju da na njega namontiram ravne opruge i masivniji rotor tj. rotore pa cu imati obe kombinacije.:ppozdrav:
 
djuker koliko sam ja svatio nije bio zadovoljan ravnim oprugama zato sto voli da ide duboko spremiranje, a spremac ocigledno nije bas tezak i nije mogao postici dubinu...a i da je tezak spremac dali bi mogle ravne ici na 15cm dubine?
mi koji ne radimo dubine preko 10cm, ravne ce biti pun pogodak...

shale u svakom slucaju mora 2 puta, sto pre zatvoriti brazdu i pred samu setvu..za dasku, ja necu koristiti uopste, ravna su oranja ove godine.
 
Za drugi prolaz se i da nekako uštimati dubina tada je koliko toliko ravno ali prvi prolaz i ako je i završno nema šanse pa ti šteluj na hidraulici kakao hoćeš.Kad traktor skače i naginje se i uvija i oruđe reaguje pa nevozi se sjetvospremač za rudu,a nevjerujem i da nas ima puno koji imamo duple točkove.Ako griješim ispravite me.
 
@Shale
Brale ja kad sam radio sa spremacem,ako brazda nije zatvorena ujesen,s'proleca nateram,uradim malko dublje i spustim dasku radi svake vaginalije ako je ostao neki bregic,da zatrpam razor,vratine.... da njiva bude ravna,a drugi put dignem dasku jer nema potrebe da se vuce posto je vec ravno.
 
Ja se povlacim iz diskusije. svako treba da radi po svome, a ao rezultat toga imate nicanje koje vam je merilo predsetvene pripreme. nema potrebe vise tupiti jedno, ocigledno je da svako misli da je njegovo prpremanje najbolje i to pokusava da dokaze, i time zasluzi neki orden, ili tako nesto. Mnogima je neshvatljiva priprema od samo 5 cm, ok, mislite sta hocete, ocigledno niste videli kako treba to da izgleda za secernu repu, zato pravite se da nisam nista rekao.
 
Izgleda da je ovde zabranjeno misliti i raditi drugacije od vecine.I ja slicno razmisljam i radim kao Djoker i Bubu.
Naravno da je i Momo u pravu kad kaze da treba ekspermentisati na SVOJIM njivama...
Prvi prohod idem dublje a drugi na setvenu dubinu!Mozda gresim,prosvetlite me.
 
Nazad
Vrh