Setvospremači

baš tako,svaka godina novo iskustvo...
mogu reći da u mom ataru ima svakojakih priprema,bilo je godina kad su dobro prošli što su spremali sa drljačom dva prsta a bilo je godina kad su bolje prošli oni koji su skrkali duboko setvospremač i niko ne odustaje od svog načina i svake godine viđam i jedne i druge da čeprkaju posle setve po njivi....
ja radim na svoj način,uvek setvospremačom a dubinu ne znam dok ne naiđem traktorom na njivu,treba nekad i izaći iz traktora zaparati nogom pa pogledati šta ostaje iza setvospremača...za kukuruz 15 ne idem sigurno a idem više od 5 a to ne znači da nisam nikad pogrešio.....
 
Mnoge nas zna zavarati u donošenju nekih zaključaka "uzglavnica" ili "uvratina". Reklo bi se da je tu usjev bolji ali samo na prvi pogled u stvari nije tako i onda neko možda pomisli da bi bilo bolje da je sve tvrdo i ugaženo. U početku malo prije nikne to je tačno , kasnije treba zanemariti prva reda uzglavnice jer je tu usjev dobar zbog više svjetlosti. Pravi pokazatelj je npr ako se radi 8 reda uzglavnice pa pogledajte na kraju sezone 4,5,6. red uvratine dali je bolji rod u istom sklopu ili u sred njive.
 
baš tako,svaka godina novo iskustvo...
mogu reći da u mom ataru ima svakojakih priprema,bilo je godina kad su dobro prošli što su spremali sa drljačom dva prsta a bilo je godina kad su bolje prošli oni koji su skrkali duboko setvospremač i niko ne odustaje od svog načina i svake godine viđam i jedne i druge da čeprkaju posle setve po njivi....
ja radim na svoj način,uvek setvospremačom a dubinu ne znam dok ne naiđem traktorom na njivu,treba nekad i izaći iz traktora zaparati nogom pa pogledati šta ostaje iza setvospremača...za kukuruz 15 ne idem sigurno a idem više od 5 a to ne znači da nisam nikad pogrešio.....

Nemam setvospremač i nikada nisam ni radio sa njim.Ako ga kupim citirani post će mi biti uputstvo za rad.
 
Moj setvospremač 2,50 m, Slovenske proizvodnje.
aNaNa018pre.jpg

aNaNa025.jpg

aNaNa027-1.jpg

Takvog je oblika da mu uvijek prvi red S-ova ide najdublje, a svaki red iza ide sve pliče, a vozi se na zadnjem valjku koji lijepo sabija gornji sloj i pravi finu podlogu za sjeme.
S njime i zatvaram brazdu u proleće, pogotovo na malo težim tlima, ove pjeskulje samo prođem s laganim drljačama, nego htio sam da kažem da prvi puta idem uvijek dublje, oko 10-ak cm sigurno, da dobro poravan pošto nema daske, a priprema se uvijek vrši na nekih 7-8 cm u prosjeku, ovisi od strukture zemlje i tako se je pokazalo dobro, a isprobavano je svakako.
 
@Šanana

Koji ovo traktor vuče, ne mogu da prepoznam? Spremač odradjuje ekstra posao za jedan prolaz. Ja na mom Koeckerling od 2.5m imam 25 opruga u 5 redova sa jednim valjkom od nazbuljenih flahova pa me živo zanima kako će da spremi jer nije još isproban u radu. Ti znači radiš jedan prolaz od 10cm a potom drugi na 7-8cm kako sam te razumio? Pošto vidim da nemaš točkova na spremaču, kao i ja, zanima me kako podešavaš dubinu, nazad ga osloniš na valjke a naprijed hidraulikom? Nisam do sad nikad radio sa spremačem pa me sve zanima, posebno jer je kod tebe spremač iste veličine ko moj. Koliko brzo ga voziš, ja imam Hurlimann h360 sa 65KS i prednjom vučom, teren je neravan, ima uzbrdica pa nisma siguran u kojim brzinama bi mogao da ga vučem.
 
@ratko:
Tako je, vuče ga SAME.
Ma je, mali mu je setvospremač, trebalo bi barem nešto oko 3 m da vuče, al eto tako je ispalo, ovaj je bio dost povoljan, a posao uradi samo tako, ja zadovoljan.

@zombie:
Ovo na slici je zatvaranje zimske brazde i baš ta njiva je kod mene najteži oblik zemlje, neka mješana glina-ilovača, ovo sve ostalo su lakša tla.
Što se tiće dubine, uvek nastojim prvi prolaz ići dublje, al opet ne previše, oko 10 cm max, uglavnom zavisi od oranja kakvo je, ak je ljepše izorano netreba ići duboko da se poravna, a završni prolaz ide pliće, oko 7 cm, al opet zavisi od zemlje, ak je teška pjeskulja, ode opet i do 10 cm.
Štelanje dubine...on se vozi na zadnjem valjku koji ujedino i sabija (isti princip ko i na RD), a napred ga štelam na finoj hidraulici i radi samo tako, kak ja hoću.
A brzina, završni sloj radim u 2. transportnoj, doslovno letim po njivi i do 15 kmh, neznam napamet, al brzo je. Inače zatvaram u 5. radnoj ili 1. transportnoj u kombinaciji sa drljačama napred. Nije mu velik spremač pa mogu brzo koliko želim.:osmeh:

Ja mislim da budeš vuko taj svoj spremač bez brige s traktorom od 65 ks, pošto ima samo jedan rotor, trebalo bi ići.
Ovog mog je vuko Hurlimann 75 ks i letio je s njime. A vuko ga je i Fiat 65 ks i isto bez brige ide. A probo sam ja i s 565, 1. ide, al 2. jako teško::traktor::
 
Mnogo hvala Šanana! Evo mog spremača:

snnypy.jpg


Evo tu vidiš brzine kretanja mog Hurlimana u stepenima prenosa pa me zanima koju bi brzinu preporučio, pošto si radio sa 2.5 i traktorima slične snage?

Hurlimann_H360_b.JPG
 
@zombie
Na koliko obrtaja motora su brzine kretanja ispisane? Nesto mi malo da ide samo 24m/h u najbrzoj brzini :sta:
 
Ja ti se baš ne snalazim na ovim tvojim slikama iz kataloga....najbolje ti nama napiši kak imaš raspored brzina na kojem menjaču. Jer nemaš verovatno ko ja na Sameu, pa neznam da ti kažem, al po ovoj slici setvospremača vidim da to budeš vuko bez problema, budeš vidio, netrebaš se bojati. to je vrlo lagan setvospremač.
 
Pa piše dole, Vitesses AV i nabrojane su brzine od prve do dvanaeste. Ima četiri brzine u 3 ranga, spore, srednje i brze, takav mjenjač ima i gomila Lamborghini i Same traktora starijih. Ja mislim da bi optimalne bile 3. i 4. srednja (6.26 i 7.62km/h) uzbrdo i eventualno prva brza (10.18km/h) nizbrdo.


@Bojcetic

Ne znam pri kojim obrtajima je mjerena brzina, vjerovatno na maksimalnim. H360 je dosta spor traktor ali meni to i nije bitno jer nemam nigdje dugog puta asfaltom gdje bih mogao da idem brzo a njivskim putevima se ide svakako kao puž jer su katastrofa.
 
Nazad
Vrh