Setvospremači

Pa ti ako hoces da ide duboko onda kupi gruber setvospremac netreba ici dublje od 5-7 cm
 
Ima ko je dokazao da se ravne vuku lakse od klasicnih opruga,sto se tice nauke to je reseno.@đoker kojim ste traktorom vukli taj spremac od 5m?
 
Spremac vucem sa belorusom 1221 a opruge sam vratio i zamenio za obicne s i dalje tvrdim da ravne ne valjaju nista imam i 3.4 spremac sa obicnim s oprugama koji ore bukvalno gde ga spustim kopa inace spremac iz Ceneja Tanjiraca Komerc a sto se tice dubine ne merim ali ide dosta duboko .
 
Spremac vucem sa belorusom 1221 a opruge sam vratio i zamenio za obicne s i dalje tvrdim da ravne ne valjaju nista imam i 3.4 spremac sa obicnim s oprugama koji ore bukvalno gde ga spustim kopa inace spremac iz Ceneja Tanjiraca Komerc a sto se tice dubine ne merim ali ide dosta duboko .

I posle kad nema kise nakon setve pocnete da kukate.. lose seme.....Ja licno ne radim dublje od 5cm ali max 5cm (sa ravnim oprugama ) i nema greske
 
Najjaci su mi ovi koji misle da su najpametniji pa tuku spremacem 15 duboko...


Moj spremac je tvornicki napravljen tako da valjke ne mogu dici vise od 7cm, tako da oni propadnu jos malo u zemlju, dobije se radna dubina 10cm MAX ali nikad za nikad nisam radio toliko... Na dubinu sjetve i opleti.


Vec vidim da ce i ovdje OPET nastati rasprava kao u temi zatvaranje zimske brazde...

Svatko ima svoj sistem i od njega ne odustaje i UVIJEk ce naci argument kontra struke i tvrditi da je tako ispravno raditi.
 
Obicne S opruge vade vlagu to ti je dokazano,kada se spusti duboko a prave opruge odnosno germinatorske su kao nesto izmedju drljace i spremaca drljaca je niska pa hoce da gura kada ima mnogo ostataka a ovo je po meni najbolja kombinacija prave opruge na spremacu i pici.
 
Ja sam vam izneo moja iskustva a vi radite kako hocete mozete i na 1 cm da spremirate vasa stvar necu vise diskutovati vidim da sve znate izvinite na smetnji
 
E sada smo otvorili pandorinu kutiju nečega što mene recimo jaaako zanima. Naime polazim od fraze svih knjiga i savjetodavaca ovde da "kukuruz voli tvrdu postelju i mek pokrivač".
E pa ja sam malo eksperimentisao u vezi toga , i nisa baš siguran da se to tako može uopšteno reći. Prvo pitanje je kolko tvrdu postelju i kolko mek pokrivač?
Možda je ovo ako ima zainteresovanih dovoljno za jednu dobru temu , a u svakom slučaju se uklapa u priču o dubini rada sjetvospremača.
Čini mi se da nije baš sve tako crno-bijelo , ja bi prije reko da voli štooo dublje meko , a ključ bi trebalo tražiti kod sijačice a ne sjatvospremača.
P.S , čni mi se da sam vidio da neke sijačice imaju neki dodatak kao neka zakrivljena lajsna-kašika koja ide ispred i ispod ulagača i možda ona malo stisne zemlju samo ispod samog zrna i to je dovoljno.
 
Nemoj se ljutiti.Razmisli malo logicki dali zemlja kada je RAZVALIS sa spremacem ispusti vlagu?Ovaj forum postoji da naucimo po nesto i da razmenimo iskustva a ne da se burimo jedni na druge.
 
MOMOSARIC "kukuruz voli tvrdu postelju i mek pokrivač".


Kod nas kažu: I žena dok nelegne na tvrdo, ne rodi !:haha:

A što se tiče dubine spremanja, pa sama reč to govori. Setvospremač- setveni sloj
 
Možda se tipovi zemlje mnogo više razlikuju nego što mislimo, možda je negdje i nakon tri prohoda sjetvospremača na dubinu sjetve zemlja ispod tvrda ali ipak korjen može ići kroz nju , a negdje bude isto ko da nikad nije ni orano.Možda se i slažem sa Djokerom , ali nije mi baš sve to jasno . pretprošle godine mi zimi bilo dosadno pa sam posijao par zrna kukuruza u neku vrstu staklenog akvarijuma odma uz staklo i baš sa tvrdom , mekom posteljicom i treće samo zbijeno ispod samog zrna a sve ostalo ispod rahlo. Iznenadili bi se ko nije vidio kolko korjen ode duboko prije neko klica i izbije na površinu.
 
@djoker
Brale nema potrebe toliko duboko spremati,trosis naftu,lomis masinu,vadis vlagu,ako je mokro pravis grudve koje kad se osuse prave supljine oko zrna i ono stoji,nemas jednaku dubinu a to povlaci nejednako nicanje pa nemozes blagovremeno da primenis agrotehniku prskanje ,spartanje,i sto je najbitnije kad je zetva imas razlicitu vlagu.....opet radi kako mislis da je najbolje:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh