Setvospremači

I ja sam resio pitanje setvospremaca.
Bice pravljen po mojim uputstvima i zahtevima.
Ono sto vam za sad mogu reci jeste da ce biti sirok 7m sa srednjim krilom od 2,5 i 2 bocna krila od 2,25m. Imace 4 reda ravnih dugackih opruga, tzv germinatorski, a medjuredni razmak ce biti nesto povecan u odnosu na standard i iznosice 40 cm. Razmak izmedju opruga ce biti oko 9 cm sto znaci da ce na 7 m setvospremaca biti negde oko 77 opruga, a sto oped znaci da ce svaka opruga vuci oko 2,5 KS John Deera 4755 (190 KS). Rotori ce biti gotovo indeticni Lemekenovom resenju sa nekim izmenama, to jest ojacanima, a sto znaci da ce imati 2 rotora od kojih je prvi veci precnika 30 cm, a drugi manji od 25 cm. Duzina rotora je oko 90 cm i oni ce sa svake strane setvospremaca viriti, to jest preklapati, oko 15 cm. Rotori su od flaha sa samopodesivim lezajevima bez srednje osovine. Materijal za izrdau rama ce biti debljine 6mm a samo kacenje ce biti debljine 30 mm. Napred ide nazubljena greda ojacana flahom. Imace oslanjanje na 4 tocka malo sirih dimenzija nego sto je standard sa ponistivacem tragova iza svakog. Tockovi su nemacke proizvodnje. Sva mesta u kojima se desama bilo kakvo trenje (mesto kod rotora, ili mesto gde se krila preklapaju to jest gde su spojena) bice sa caurom i bice postavljene mazalice. Caure ce biti tako postavljene da ce njihova zamena biti jednostavna. Ovo sam uvideo kao manu kod svi setvospremaca jer svuda ide metal na metal koji kad se potrosi mora se seci gotovo pola setvospremaca da bi se vratilo na meru. Ovim resenjem, preuzetim od nekih stranih kompanija, se dobija dugotrajnost i pouzdanost.
Jedina dilema mi je da li da pre farbanja ocinkujemo ceo setvospremac ili ne.
 
Evo malo cena conseta:
Conset 5.0 = 4.815 eur
Conset 5.5 = 5.215 eur
Conset 6.0 = 5.645 eur

a evo i tanjiraca komerc:
setvospremač 5.5 m RZ cena 5.215 eura
setvospremač 6 m RZ cena 5.600 eur


Cene su sa pdv om,dupli valjci,daska.



sem sto conset ima i u toj ceni dostavu na kucnu adresu.

E sad kvalitet to vec ne znam razlike izmedju ova dva to nek kaze neko iskusniji ko ih poseduje.

 
Kako su meni rekli kazu da se oslanja masina na rotore,sa tim se dolazi do zakljucka da ima jace rotore.
E sad kolko je razmak izmedju redova opruga jel to neko zna?
na imt sam sad bio izmeriti oko 35 cm ali on nakuplja zemlje u sredini ne moze masa da dobro cirkulise..
 
Paorpaor sviđa mi se ovo sa valjcima što će prekrivati. To bih ja volio jer mi nekad radi brijegove.
 
.
...........

---------- Post added at 22:20 ---------- Previous post was at 22:17 ----------

evo Amazone je prodat i jos par komada ,a sad opet pravim neki od 6 metara bice jos jaca rama i jos sa nekim izmenama samo jos neznam u koje ime da mu dam i u koju boju da farbam a mislim da se zvati Claas,.....
 
Kako su meni rekli kazu da se oslanja masina na rotore,sa tim se dolazi do zakljucka da ima jace rotore.
E sad kolko je razmak izmedju redova opruga jel to neko zna?
na imt sam sad bio izmeriti oko 35 cm ali on nakuplja zemlje u sredini ne moze masa da dobro cirkulise..
iNteresuje me jos jel zna neko zasto je daska ispred rotora kod conseta?
 
pa zar to nije nesto naj normalnije da rotori budu siri za 15-20cm od krajnje Sopruge? kod mene su roori 7polj=140cm spremac smo skratili na 6m i sad moramo i potore krajnje za po jedno polje, da nebi bili predugacki...
 
Meni se ne svidja da rotori budu siri od spremaca, zato sto kada radite prvi prohod na oranje , visina oranog dela njive je veca od onog sto ste setvospremirali, a posto deo rotora ide u taj orani deo, moze se desiti da se podizu rotori i onda ne nalezu na zemlju iza samog spremaca. Ovo se odnosi na ono krilo koje je do oranog dela.

Za drugi prohod spremacom po poravnatoj njivi nije bitno dali su rotori siri od spremaca.
 
No jel moguce da niko ne zna koji su razmaci na setvospremcima izmedju redova opruga???
ili kolko je bar potrebno da nema zagusenja i da masa cirkulise?
 
Na kom setvospremacu?kao sto sam napisao kom mene na imt u je 35 izmedju redova s opruga i nikad nije cista da se tako izrazim uvek vuce zemlju za sobom na sredini...ne moze da prodje ta zemlje izmedju,nzm kakva je situacija kod novijih masina.

predpostavljam da kod ovih sto prave conset itd se moze naruciti po volji samo pitanje kolko razrediti a da ne bude previse a ni premalo.
 
Znaci kad pogleda u setvospremac dok radis zemlja normalno cirkulise kroz njega?


Kod mene cirkulise masa do nekih 7 km/h ali kad moze se ici i preko 11-12km/h steta je trositi gorivo sporijom brzinom..
 
Gledao sam kod mene 850e kosta i racunam ako dobijem 40% povracaj to me izdje oko 500e i tolko kosta i polovan pa reko bolje nov nego polovan...sta vi mislite je su dobri ti novi?
 
Nazad
Vrh