Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Treba mi pomoc..remontovao sam potpuno Oltovu "Alfa" sejalicu,a nemam tabelu sa setvenom normom...da li neko ima tabelu? ili sablon da sam izracunam?
 
Sa terena po Južnom Banatu.Nije baš nova ali jako kvalitetno seje.
img0142.jpg

img0141.jpg
Ova,samo sto je moja uza
 
ako može neko da mi objasni oko tog sistema za stalne tragove na sejalici
da li mora npr. za sejalicu od 2,5m da ide prskalica 10m a za 3m-12m
i kako to uopšte se određuje,jel kako sam ja razmišljao sejalica od 2,5m bi u drugom prohodu ostavljala trag za jedan točak a u trećem za drugi točak pa bi naredne dve išle cele...za prskalicu od 10m
 
Za sejalicu od 3m zar nije najbollje da ide prskalica sa krilima od 15m? Jedan okretaj (3m + 3m) pa jedan prohod (3m) sa zatvorenim redovima (stalni tragovi) i opet jedan okretaj (3m + 3m) i tako u krug..... Za sejalicu od 2.5m ..... Tu bi trebalo računati koje cevi bi se zatvarale da dobiješ raspon točkova traktora koji će prskati.... verovatno nije nemoguće,al druže sad u ovom trenutku nemerem računati. Ako neko hoće i zna,nek pomogne ili objasni i nek me ispravi ako sam ja negde pogrešio u onoj mojoj gore pomenutoj računici i objasnjenju.
 
Malo matematike. Sejalica 3m, prskalica 9m (10m i iskuljucene krajnje dizne). 1 prohod sejalice puna sejalica, 2 prohod ugasena setva iza tragova tockova, 3 prohod puna sejalica. Ovo je jednostavan slucaj. Ako nemas GPS navigaciju (a 99,9999% nas to nema), a imas na primer 12m prskalicu, sejalica 2,5m. U prvih 5 prohoda ili 12,5m sirine mozes lako uraditi tragove ali glavobolja nastaje kada se desi da jedan trag ostavljas u jednom prohodu sejalice i u povratku drugi trag. Tada treba jako precizno voziti da bi ti tragovi bili pravi i mogli da se koriste kasnije. Ako se malo priblizis u prskanju ces gaziti, takodje ako se odaljis opet ces gaziti, stim da ces imati i neposejan pojas kao pojavu. Tu prskalica hvata 4,8 sejalica (12m prskalica i sejalica 2.5). U trecem prohodu zatvaras na 0.25m i 1.75m (ako ti je trakor namesten na 1.5m rastojanje, mereno od sredine tockova).
Trag treba da bude na 5,25m (6m je pola sirine prskalice i pola sirine traktora je 0.75m) i na 6,75m, sledeci prohod je 12+5,25m= 17.25m i 12+6.75m=18.75m. Sejalica hvata 15m i potom ide na 17,5m, medjutim na 17,25 treba da ostavi trag. Tu sad dolazi do problema. Treba zatvoriti 0.25m od neposejanog i potom u sledecem prolazu zatvoriti na 1,25m tj po sredini sejalice. Izvesti da to bude pravo i da ne bude suzavanje i sirenja ja ne umem. Mozda moze clan @Bubu (video na slikama njegove pravce u setvi kukuruza, kao lenjirom da je radio).

Zakljucak, gledati da se uklopi da prskalica bude zahvata, neparnog broja sejalica (ovo cu primeniti i na usevima koji idu na 50cm, 9m prskalica (10m sa ugasenim krajnjim diznama) prska 18 redi ili 3 sejalice od 6 redi useva). Primeri zitna sejalica 3m, sirina prskalice 3m (1 sir sejalice), 9m (3 sirine sejalice), 15m (5 sirina sejalice) itd. Sa 2,5m sejalicom i prskalicom od 10m ti se nuzno desava da jedan trag ostavljas u 2 prohodu sejalice a sledeci u povrtaku tj. 3 prohodu. Isti poblem sa uklapanjem.
Ovo sto sam napisao nije potkovano citanjem strucnih istrazivanja, vec cistom logikom i iskustvom.
 
Evo mog nekog plana za stalne redove , malo je primitivno ali vidjećemo. Planiram da sijem pšenicu i tritikal ove godine u parcele koje su niske , malo teža zemlja i nepropusna pa ima ležanja vode zimi . Ovde je pod obavezno da se na odredjenom razmaku prooravaju plitki jarci za svodjenje viška vode zimi. Planiro sam da posijem žito bez tragova , zatim svejedno planiram da idem sa herbicidima (filon + logran ) odma nakon sjetve ili eventualno nakon nicanja . Poslije bi stavio dva mala zagrtača za prooravanja (kao za prigrtanje kukuruza ili krompira ) tačno iza točkova i pratio tragove od prskanja . kasnije se na proljeće može ići točkovima po tim kanalčićima ujedno se utabavaju kako i treba . Nakon sjetve oko tih kanala bi možda niklo malo gušće , a i to je dobro .
 
od tragova iz dva prohoda nema ništa jer je teško izvesti kao i od promene mesta lulama koje se zatvaraju
znači sejalica 3m prskalica 9 ili 15m i sejalica 4m i prskalica 12m
 
Druze, ne vidim zasto je problem za sirinu od 12m? Prvi trag ostavis u drugom prohodu i posle u svaki cetvrti, a kada prskas za prvi prolaz zatvoris par dizni tj taj 1,5m a posle prkas kako teba.
Ili ako imas zivaca prvi prohod prodjes sa pola sejalice (drugu polovinu zatvoris da ne seje), potom nastavis da sejes dalje sa celom masinom, a stalni tragovi ti idu na svaki cetvrti prohod. Tada inas 1.5m+3m+3M(stalni trag) i dalje svaki cetvrti.
Tako mozes da iskoristis stalne tragove i ze prehranu (pod uslovom da ti rasturivac postize ujednacenih 12m) ali malo jaci vetar i to za prehranu pada u vodu.
 
Kada se prska s 12 metara granom i to moze da poseje masina od 3 metra, prvo se poseje cela masina, pa se onda preklopi do pola tj da seje samo 1,5 metar, pa u spedecem prohodu idu stalni tragovi, a dalje sve idu pune masine, samo kad se pocinje parcela se taj drugi krug preklopi do pola, ako vam nije tesko onda zatvorite lule na pola sirine masine, a ako imate viska semena posejete i to.

Mi smo sejali jesenas s stalnim tragovima i prezadovoljni smo, ali da napomenem posle setve nemojte drljati psenicu, pobrkaju se tragovi, mi smo samo uvratine drljali na par njiva i tu se slabo nadziru tragovi.

S tim da je najveca mana nama bila sirenje lula na 2 metra, jer su nam traktori uvek rasireni.
 
imam prskalicu od 10m pa me zbog toga i interesovalo koja širina sejalice najbolje bi odgovarala...da ne menjam prskalicu ili kupujem šire grane
kako se aktiviraju stalni tragovi,automatski ili ručno?
 
Ili 3m sejalica i prskati sa 9m ili 2,5m sejalica i onda kao sto je mucobieno objasnio. Moras se smaci pola sejalice da izbegnes problem na spajanju 2 sejalice. Prvo puna sejalica, pa pola i potom ide setva za zatvorenim lulama na tragu tockova. 3 sejalice puna pa cetvrta opet sa tragovima i ovo ponavljas dok ne dodjes do medje sa komsijom.
 
Ili 3m sejalica i prskati sa 9m ili 2,5m sejalica i onda kao sto je mucobieno objasnio. Moras se smaci pola sejalice da izbegnes problem na spajanju 2 sejalice. Prvo puna sejalica, pa pola i potom ide setva za zatvorenim lulama na tragu tockova. 3 sejalice puna pa cetvrta opet sa tragovima i ovo ponavljas dok ne dodjes do medje sa komsijom.

ovo sto sam ja pisao je za 3 metra sejalicu i 12 metara granu.
 
Treba mi pomoc oko stelovanja sejalice od 3metra i 25 redi,u pitanju je Isaria...Evo slike kako izgledaju rucice(menjaci) sa strane?Najvise za psenicu i jecam...


 
Isto je 3m sejalica, 12m prskalica kao i 2.5m sejalica i 10m prskalica. 4 sejalice cini jedan zahvat prskalice 3 * 4 = 12, 2.5 * 4 = 10

p.s. Nisam napisao da je prskalica 10m u primeru za post koji vam nije bio jasan, jer takvu prskalicu ima Montoya ako sam dobro pratio na casu.
 
Nazad
Vrh