Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Panonstib, pošto ste vi iskusniji, ajde posavetujte me, pa da i ja naučim nešto? U gemu je greška u mom mišljenju?
 
А замисли тек колико би боље прошао са неком квалитетнијом сејалицом па на ту количину пшенице додао још 2-3%. Е то је логика.

80кј х 4750кг = 380.000кг;
3% од 380.000кг => 11.400кг;
11.400кг х 16 дин. => 182.400 дин.

Да ли је то мало?
Мада има нас разних, па ће многи рећи, да баш ће повећати принос ако промени сејалицу...
Као што рекосте, свако је свој газда па нека ради како му воља.
matić je u pravu
dzabe ta 2-3% ako si zaboravio da je zaštiš od raznih bolesti ili kojekakvih insekata :ppozdrav:
 
Onda je jedino rešenje da ne sejete pšenicu i problem rešen i nema sekiracije oko sejalice i prinosa!
Rekao sam da Vam je mišljenje loše, a to je teško ispraviti.
 
Kupi obrtac,kupi sejalicu,kupi kombajn sve u cilju po ecanja prinosa,a mi siromasniji nego ikad... Jos da mi je upoznati nekog kome se no a masina otplatila u toj razlici.
 
Diskusija o sejalicama moze da bude mlacenje prazne slame samo drzavi u kojoj je i dalje opste prihvacena rucna setva, i setva ciklonom. U situaciji kada za hektar psenice treba uloziti oko 1000 eura, jako je pogresno osloniti se na "sta joj Bog da"!.
Prvi, i osnovni preduslov dobrog prinosa je sklop. Maltene sve moze da se popravi, i nadoknadi, osim loseg sklopa.
 
nekada sam imao
15i53sz.jpg

dosta je dobro radila, jedina mana je bila sto uljanu repicu kad je sejala bacala je i vise nego duplo semena, sreca godina je bila izuzetno dobra tako ta sam extra prosao sa prinosom
sada imam Nardi DORA 500 pneumatsku sejalicu, seje u kilo kad je nastelujes dobro, i mogu reci da su prinosi dosta bolji nego kad sam sejao sa imt....
 
ima izreka "kakva setva takva zetva" :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

ti teleskopi na IMT-ovoj sejalici pa to je muka ziva napraviti da ne ispada kad dignes
 
@Nele
I tih 2kj u sledecih nekoliko godina pitanje da li cu sejati, jer ocigledno sa IMT sejalicom ne moze da se postigne prinos po vama. Onda bolje da posejem nesto od sirokolrednih kultura, jer tu imam mogucnost da radim sa pneumatskom. Ipak je ona space shuttle i cim posejem, ja sam siguran da sam uradio pravu stvar i prinos mi je zagarantovan :osmeh:
 
Da li bi imalo smisla naprimer staviti jace opruge na setvene aparate IMT sejalice, tj. da li bi onda ulaganje semena bilo bolje?
Bilo bi bolje ali kako bi se tek onda krivili nosači diskova.....
ti teleskopi na IMT-ovoj sejalici pa to je muka ziva napraviti da ne ispada kad dignes
Šališ se? Pa to je najmanji problem na toj sejalici! Skinu se plastične šelne-stege i stavljaju se metalne i dok se teleskopi ne potroše nema spadanja.
 
@panonstib

Vi možda jeste čovek od struke i nauke, ali sigurno ne znate sve... A to što je moje mišljenje loše, neka je, ako štetim, štetim sebi a ne drugima... A i opet mi niste ogdovorili na pitanje kako je moguće da neko ima izvaredan prinos iako je sejao sa imt sejalicom, i to ne na par jutara, već na 80, a složićete se da to nije mala površina?

I na kraju pošto ste se Vi verovatno susretretali sa više različitih proizvođača možete da nam kažete koji proizvođač, po Vašem mišljenju ima najbolju tehnologiju ili preciznost setve? Nemorate da navedete jednog može i više, ali imajte na umu da kad nam govorite nemojte pričati o mašinama od više desetina hiljada evra, jer velika maanjina ljudi to mmože da kupi...
 
Poslednja izmena:
Nisam dovoljno stručan da Vam dam odgovore na postavljena pitanja.
Jednog dana kada se malo više budete time bavili i pratili tehnologiju samo će Vam se kasti.
 
Bilo bi bolje ali kako bi se tek onda krivili nosači diskova.....
Šališ se? Pa to je najmanji problem na toj sejalici! Skinu se plastične šelne-stege i stavljaju se metalne i dok se teleskopi ne potroše nema spadanja.
Sinisa prodao sam je pre 7-8 godina, ne kazem da nema resenja ali ja sam muku mucio, i komsija je nesto budzio na njegovoj pa kad je spustio razbio izuzimace semena :osmeh:... ne kazem lepo je sejala ali uljanu repicu nikako ne mozes je zapusiti :ppozdrav:
 
na losoj pripremi po meni diskosne su bolje i to e sad dal sa jednim ili 2 diska nzm, ja bih rekao sa jednim diskom... ulagac losije radi i kada je vlaznije i kada ima biljnih ostataka... inace CICIMORIC iz komsiluka smo :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh