Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Imam žs 250 poljostroj sejalicu (2002 god. među prvim tog tipa) i zadovoljniji sam sa njom od IMT sejalice, ovo nepišem napamet pošto sam u firmi godinama sejao sa IMT tako da razlike u radu ima prvenstveno kod ulaganja semena u zemlju a i precizne su i jednostavne za podešavanje setvene norme, dosta dobro rade i u vlažnim uslovima jedino nevole kad je vlažnije i ima puno žetvenih ostataka na površini pa hoće disk da zaglavi to jest zaglavi se iza diska parče stabla soje ali iako se disk i ne okreće ona i dalje dobro ulaže seme u zemlju zahvaljujući dvostepenom podešavanju opruga za dubinu.
 
Moja IMT je na prodaju,meni vise ne treba ni džabe. Još me ubeđuju da sejem repicu sa njom ,platio sam čoveku da uradi sa žitnom pneumatskom.Jer baš bih voleo da vidim ko će sa IMT da ubaci pravilno 3 kg semena po KJ. g Panonstib dajte savet koje su to bolje a naše. Dragane malo si preterao nije ta hasia imala 40 godina nego 34 :osmeh:
 
Ova masina sa ovim menjacem moze da razbaci 9 kg semena na Ha.
img3298.jpg
 
Kod nas u selu nema ni jedna poljostroj pa da vidim I raspitam se kako radi,ima jedna Lida,jedna akord, I sve ostale IMT,po neka gama I pokoja zaostala stara sa velikim točkovima po uzoru na jD sejačice.Imam I ja jednu takvu stoji 20 godina u dvorištu samo je premeštam deda je emotivno vezan za njegovu "talijanku" kaže da je 70-tih I 80-tih sejao detelinu uslužno I da joj nije bilo premca za malu količinu semena.
 
Da kojim slučajem znate za bolju ne biste ovo napisali.Ima i domaćih koje su bolje od IMT, a kamoli stranih.Zato ima ekonomske opravdanosti malo se raspitati, a ne samo pisati.To je odraz neznanja da ne bih napisao nešto gore.
To je pohvalno što vi poznajete materiju i znate da terate čak i JD 6930, ali da Vam nešto napišem da bih ja i babu naučio za pola sata da vozi tog istog JD pa Vi sada vidite šta sve znate i koliko je to umeće!
Nisam naveo da znam da vozim JD,vec samo kao primer,da uporedimo vrednosti.
Svaka Vama cast!Sto se tice strucnosti,u to ne sumnjam,kao i u kvalitet Vasih usluga,sto se vidi.
To koliko ko zna,ne bih bas da zalazim u tu temu,ali svako je gazda za sebe i moze raditi kako mu se prohte,na njemu je da li ce poslusati pametan ili glup savet,ima nas svakakvih.
Mogli bi prekinuti ovo,idemo u :off_topic:,Panonstib ce nas banovati!
Salim se.:ppozdrav:
P.S. kanda ste uvredljivi sa Vasim odgovorima,podcenjujete druge koji Vas nisu uvredili!
 
Ima u toj celoj prici pojam poznat pod ekonomska racunica. Jasno je da IMT nije savrsenstvo, ali za novac za koji se moze nabaviti u poredjenju sa zapadnim masinama (ovde ne mislim na staro gvozdje iz Francuske ili Svajcarske, vec na polovnu ali normalnu sejalicu sa zapada) je daleko jeftinija za nabavku a potom i sto se tice delova. Kada uzmem da mogu postici 2-3% vise (ovo sam procenio, nisam radio studiju opsezniju) nemam racun da to kupujem. Da ima neko u selu platio bih da mi poseju sa tom sejalicom, ovako sejemo sa cime imamo.
 
E onda Vam nije dobra ekonomska računica.Slaba vam je i procena od 2 do 3 % pa onda vidite da li je isplativije.I nije loše uraditi neka ispitivanja ili se bar raspitati ko je to uradio, a ne ovako nešto napisati.
 
@panonstib
Da skatim rasparavu. Za 2kj godisnje koliko planiram maksimalno da sejem psenice u sledecih 5 godina, savrseno je svejedno cime cu posejati. Razliku od 1t psenice na toj povrsini cak i da naparvi ta ultra mega giga sejalica, nije mi ekonomski isplativo, jer moram uloziti xxx evra u nju. Da neko ima amazone novu, platio bih da mi seje sa njom, ovako "taljige sejalica" ce jos sejati kao i do sada.
 
Vaš izbor je čime ćete sejati samo onda nije ni da iznosite šta je ekonomski opravdano kada sejete 2 kj.Jer na dva jutra nema nikakve ekonomske računice čak i IMT sejalica je višak i ekonomski neopravdana.
 
Sejalica u radnom položaju mora da bude slobodna odnosno hidraulik u plivajućem položaju.Nešto će se popraviti ulaganje.Kod nje konstrukcijski nisu dobro odabrani prečnici diskova.
 
Na ovo pitanje ne smem da odgovorim jer nije zahvalno davati takve odgovore jer neko može da kaže da favorizujem neke mašine.
 
@panonstib
Da skatim rasparavu. Za 2kj godisnje koliko planiram maksimalno da sejem psenice u sledecih 5 godina, savrseno je svejedno cime cu posejati. Razliku od 1t psenice na toj povrsini cak i da naparvi ta ultra mega giga sejalica, nije mi ekonomski isplativo, jer moram uloziti xxx evra u nju. Da neko ima amazone novu, platio bih da mi seje sa njom, ovako "taljige sejalica" ce jos sejati kao i do sada.

Када сејеш годишње по 40-50 хектара пшенице, јечма или тритикала и те како ти се на ту количину одрази тих 2-3%. Причали смо нешто у другој теми, само сад си потврдио то што не можеш да напредујеш од јачих паора када ти за наредних 5 година већ планираш да посејеш 2кј. Очекивао сам од тебе више, да си рекао бар 10 па и да те разумем што се буниш.

Него какве везе има економска исплативост са квалитетом сејалица која је од које боља? И да не постоји економска исплативост, не би се ништа боље од ИМТ-а правило. Ја сам ове године променио моју ИМТ сејалицу јер се поштено нарадила, а и да узмем бољу. Ове године је посејала бар 70-80 хектара. Није она баш за нашу земљу, много оштра земља па се сва расклимала. Вероватно бих је променио и пре, него не може се све.
 
Poslednja izmena:
Čitam ja šta se ovde piše o sejalicama i kako se kude IMT sejalice, a šta kažete onda za jednog mog prijatelja koji ja na 80 jutara pšenice imao prosek 47,5 mc/kj, a sejao je sa IMT sejalicom? I to ne novom, nego nekom starom 20 godina i nema gde nije izvarena? A ovi što su sejali sa novim od poznatih proizvođača nisi ni blizu bili? Gde je tu sad logika?

Moje mišljenje je da svaka sejalica može zadovoljavajuće da poseja ako je predsetvena priprema odrađena kako treba...
 
А замисли тек колико би боље прошао са неком квалитетнијом сејалицом па на ту количину пшенице додао још 2-3%. Е то је логика.

80кј х 4750кг = 380.000кг;
3% од 380.000кг => 11.400кг;
11.400кг х 16 дин. => 182.400 дин.

Да ли је то мало?
Мада има нас разних, па ће многи рећи, да баш ће повећати принос ако промени сејалицу...
Као што рекосте, свако је свој газда па нека ради како му воља.
 
Nazad
Vrh