Samogradnja plastenika

Jel može neko da uslika kako ste napravili sistem otvaranja i zatvaranja luftera? Ja sam kod mene prikačio sajlom na kojoj stoji otvoren i kada hoću da zatvorim namotam sajlu i pritegnem da legne.
Međutim, ako duva vetar, ne mora biti naročito snažan, hoću reći da to nije vetar zbog kojeg se zatvara plastenik, diže mi te luftere i mlatara sa njima. Nekad ga zalupi skroz na plastenik, pa kada popusti, on zvekne svom težinom o sajlu nazad. Jedan mi je tako pokidao žabicu, pa se skroz otvorio, odnosno pao.
Razmišljao sam o nekoj krutoj vezi, ali moram napraviti nešto jednostavno, što može svako da lako zatvori u slučaju oluje koja ovde zna da naleti brzo.

Nikaragva, imam uslikano moje rešenje,.. trebaće ti pojašnjenje:
img2186s.jpg

To su smislili majstori u Zrenjaninu (tj. u Mužlji gde ima puno plastenika). Radi savršeno, može se otvoriti malo, više,.. regulacija je savršena. Moja leptir krila su jako velika, a u Vojvodini košava razbija, .. ali patent izdržava.

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Nikaragva, imam uslikano moje rešenje,.. trebaće ti pojašnjenje:
img2186s.jpg

To su smislili majstori u Zrenjaninu (tj. u Mužlji gde ima puno plastenika). Radi savršeno, može se otvoriti malo, više,.. regulacija je savršena. Moja leptir krila su jako velika, a u Vojvodini košava razbija, .. ali patent izdržava.

- - - - - - - - - -
dvije sajle jedna drži da se ne otvori druga da se ne zatvori jednostavno a praktično.
 
Lufter opisuje krug a ne cev,slikacu kada budem nosio aparat sa sobom.
Siki ove nazive smo pokupili od trgovaca od kojih se nabavlja ali je bitno da se razumemo.
 
Za Nikaragvu:

Bome, je meni trebalo dosta vremena da ja to ukapiram,..
Evo malo detalja:
dsc0637nb.jpg


dsc0640m.jpg


dsc0651t.jpg

Ovo je bitno: dve ukrštene cevi. Kroz jednu prolazi cev koja gura leptir-krilo (i može da menja ugao), a kroz drugu osovina sistema.
Osovina je i nosač točkića po kojima se šeta sajla:
dsc0640n.jpg


- - - - - - - - - -

Za siki2 :
Zatezač je cev, na koju je folija prikopčana (sa kopčama za okrugle cevi) i navijena. Cev se moze navijati na konstrukciji plastenika.
dsc0645ma.jpg

Na slici je optimalno rešenje dubine (u oluku) zakačaljki i obima savijenog flah-a, koji ne sme da cepa foliju, ali mora da je čvrsto drži,.. ovo je provereno 8 godina.

dsc0652gv.jpg

Na kraju cevi-zatezača se ušrafi ploča za "zaključavanje" optimalnog položaja (ugla navijanja) zatezača.
Kroz rupu na ploči se 'zakuca' osigurač.


Navijanje folije je elegantno rešeno sa četvrtkom "gedore" ključa, zavarenoj u cevi. U četvrtku se ubaci gedore- Račna i nateze se kao da se zavija zavrtanj. Na cevi je okrugla ploča za osigurače, koji drže cev sa folijom u odredjeni optimalaan polozaj.
dsc0654m.jpg


img0122pe.jpg
 
Moze li jos neka fotografija kako izgleda kad je folija izmedju tih flahova....

Iznutra se ne vide cevi-zatezači, jer su u dubini oluka.
Imam još samo slike odozgo u rezoluciji 640 X 480, i to samo još ove:

img0128pm.jpg


img0103by.jpg


Levi brod, do pola dužine, ima duplu foliju (na uduvavanje), to grejem cele zime,..
Desni brod (desni plastenik) ne grejem, on ima jednostruku foliju.

I pogled odozdo (sa skupljanjem kišnice)

img1258ja.jpg


I to je to,.. :cao:
 
Ok, skontao sam kako sistem radi, hvala na slikama i pojašnjenju :)
Malo je to komplikovanije nego što sam zamišljao, morao bih da penjem varioca gore :)
Ali sviđa mi se što se sa zemlje može dirigovati i jednostavno podešavati.
 
Lola može samo još jedno pitanje one plastike dali moraš svaki puta das ih nabijaš u aluminijski profil ili samo preko zime i koliko se namotava folija za otvor metar ili više. Koliko su dugački plastenici.
Zahvaljujem.
 
Lola može samo još jedno pitanje one plastike dali moraš svaki puta das ih nabijaš u aluminijski profil ili samo preko zime i koliko se namotava folija za otvor metar ili više. Koliko su dugački plastenici.
Zahvaljujem.
Ako misliš na "klipsne", odgovor je da. Ja leti skidam foliju, (a u kasno proleće koristim energetsku zavese imam slike o tome, mogu ih okačiti. Te zavese su, po meni, jedno ekstra rešenje).
Moj plastenik je dužine 39 metara. Visina je oko 4,8 metara. Luftiram tim velikim leptir-krilima i ako koristim zavese ne treba ništa drugo. Plastenik je na terenu, pod nagibom od 5%, pa topao vazduh brzo izlazi na gornji lufter.
Ranije, dok nisam koristio energetske zavese, koristio sam podužni zatezač da napravim podužni otvor (duž celog oluka, .. dovoljno je 30-ak cm). Na slikama koje vidiš na mojim prethodnim postovima, namotano je oko 25 cm folije,.oko 2 do 3 kruga,.. znači za metar namotane folije bi trebalo još dvaput toliko, jer se obim namotavanja povećava pri svakom sledećem namotaju (namotana folija značajno udeblja cev).

Još nešto: Zatezač folije ima smisla ako je jednostruka folija, jer se zategnutost može španovati pri toplijem vremenu, ali kod duple duvane folije, to nije potrebno.
Moderni plastenici imaju duple duvane folije i energetske zavese. (ako je plastenik duži od "širina puta visina", poželjno je provetravanje na krovu, ili podužno),..
 
Ako misliš na "klipsne", odgovor je da. Ja leti skidam foliju, (a u kasno proleće koristim energetsku zavese imam slike o tome, mogu ih okačiti. Te zavese su, po meni, jedno ekstra rešenje).
Moj plastenik je dužine 39 metara. Visina je oko 4,8 metara. Luftiram tim velikim leptir-krilima i ako koristim zavese ne treba ništa drugo. Plastenik je na terenu, pod nagibom od 5%, pa topao vazduh brzo izlazi na gornji lufter.
..



Ajde molim te još samo i te zavjese da vidimo i onda vjerujem da bi trebalo svima biti sve jasno.
 
Ajde molim te još samo i te zavjese da vidimo i onda vjerujem da bi trebalo svima biti sve jasno.

Ha, nemoj dvaput da kažeš :osmeh: "zanat se krade" (očima).
Uvek se tu vidi još nešto,.. ja sam ranije, gde god me put nanese, uđem u tuđe plastenike (kao mušterija,.. a u stvari malo špijuniram,.. ::namigivanje:: ),.. svi ljudi, sve znaju.

Te zavese su Čudo. Da sam znao koliko vrede, još bi ih pre kupio i postavio.
Ranije sam radio sa mrežom, kao zasenom,.. ali slaba vajda:

img2171en.jpg


Prava stvar su energetske zavese koje imaju aluminijumske trake (tanke kao AL-folija za kuhinjske potrebe) upredene i prošivene u Energetsku zavesu. Te aluminijumske trake, zaista zaustavljaju sunčeve zrake (sve ostalo,.. slabo,.. i mreža, i agrili,.. itd.).Evo slika:
img0225pb.jpg


Montira se unutar plastenika na žice-vođice, da bi se po oblačnom danu lako sakupile:
img2179f.jpg


A, noću se navlače ponovo, jer jako dobro čuvaju toplotu.
img0211iz.jpg


Od svih mojih "patenata" i usvojenih noviteta u mojim plastenicima, sa njima sam najviše zadovoljan (pogledaj, kakvo je vreme ovog proleća,.. nagla pojava jakog sunca je zablokirala sve biljke u plasteniku, mada proizvođači toga nisu ni svesni,.. a sa energetskim zavesama je sve to pesma,.. )
 
Evo i ja išao malo u radove ulovio sam skoro 3 dana da napravim i postavim plastenik ručne tj. moje izrade.
Mjere plastenika 20m dužine x 3.7 m širine x 2.35 m visine

Svi ukupni radovi od početka do kraja su trajali malo više od 2-ipol dana.

Priprema vrta



Vrt Pripremljen.



Lukovi savijeni od 1 cola 2 mm debljine i stope 5/4 2 mm debljine povarene.



Farbanje lukova je dopalo ženskima.



Montaža u toku, sve ide pod špagu lukovi se ukopavaju u zemlju oko 30 cm poprečna ojačavanja su od cijevi 1/2 1.5 mm pričvršćene šelnama.



Poprečna ojačavanja sam radio u lagani polukrug radi eventualnih sniježnih džepova, nikad se nezna.



Najlon je pripremljen za postavljanje.



Najlon postavljen i slika iznutra.



I na kraju kako izgleda.



Trebao je plastenik biti širok 8 metara koje bi se 2 cijevi od 6 metara 1 cola varile na sredini luka pošto nije trenutno bilo za kupiti šire folije od 8.5 metara morao sam ovo složiti a vremena nije bilo okolo tražiti 12.5 metara široku foliju tko zna dali bih ju i našao.

Vrata nisu napravljena zbog kratkog vremena to ću riješiti u 8-om mjesecu i pripremiti za zimu i možda još šta do zime složim.

Šta vi mislite, ovo je prvi moj rad mislim da nebi trebalo biti nekih velikih grešaka.
 
Cevi su 1" debljina zida je 2mm,visina 3.6m a sirina platenika 8m,duzina 40m....Cevi su kostale oko 120 000 dinara a folija izraelska 60 000 dinara,plus farba,antiros,elektrode kamenovi za secenje zica za co2 i jos mnogoooooo sitnica izaslo je oko 30 000-40 000 dinara...Sve ovo je bez ruku.....Znaci nista nije placeno sve je iz domace radionice....Lukovi su takodje na sajlu.....ali ce biti nekih prepravki...
colovska cev od 6m, (2mm) debljina zida kosta 550 din,120000 din za cevi?:sta:
 
Pozdrav svima, od pre neki dan sam eto i ja član ovog Foruma.
Živim u Novom Sadu i bavim se firmopisačkim poslom. Nažalost, posla ima sve manje i manje, tako da imam ideju da u dvorište postavim dva mala plastenika.
Prvi bi bio 4,5 x 12 metara, i relativno lako i brzo bi mogao da ga napravim, a za drugi imam malo "gradjevinskih" radova da bi dobio prostor. Taj bi bio 6x7 metara i to je u planu u "drugoj fazi"...

Evo slika gde bi ih napravio:



drugi bi bio na mest ove jelke i nadstrešnice, koju bi premestio. Širina plastenika bi bila do onih drva oko 6 metara. Naravno ona betonska staza bi se sklonila...




E sad, prvi plastenik koji bi postavio u dvorištu ( 4,5 x 12 metara ) prvenstveno je namenjen nekim našim porodičnim potrebama, a šta preostane bi prodavao. Sem uštede od pijace i marketa, gde nabavljamo "zeleniše", prodaja viška proizvoda bi bila neka mala "finansijska inekcija".
Druga prednost je što smo supruga i ja stalno u kući, nemam zakupa zemlje, arende, vozanja do plastenika, itd. jer se sve dešava u prostoru u kojem živimo.
Takodje aspekt navodnjavanja, struje, bezbednosti ne treba zanemariti, jer se sve, kako rekoh, dešava u kući...

Naravno, sad slede pitanja, deo dvorišta koji sam "nameračio" je trenutno travnjak. Kako da zemlju najbolje pripremim pre postavljanja plastenika?

Drugo, ujutro i kasnije popodne taj deo dvorišta je u hladovini, prepodne od kuće, predveče od ograde. Da li to i u kolikoj meri utiče na plastenik?

Koliko prostor treba ostaviti pored plastenika za ukopavanje folije i koliko treba da se duboko ukopava najlon u zemlju? Ovo mi je bitno zbog širine plastenika, jer od betonske staze do betonske staze sa druge strane dvorišta imam 5,5 metara, pa da znam koliko se gubi na ukopavanje najlona.

I na kraju, da li je uopšte rentabilno sve to raditi? Kako rekoh, tu živimo, nije problem da se radi svaki dan, plan je da koristimo plastenik i preko zime za kulture koje mogu zimi da se gaje, investicija pravljenja staklenika nije neki preterani trošak, sve u svemu, svaki savet je dobrodošao...

Hvala unapred...

Pozdrav

Mirče
 
Nazad
Vrh