Samogradnja plastenika

Cevi su 1" debljina zida je 2mm,visina 3.6m a sirina platenika 8m,duzina 40m....Cevi su kostale oko 120 000 dinara a folija izraelska 60 000 dinara,plus farba,antiros,elektrode kamenovi za secenje zica za co2 i jos mnogoooooo sitnica izaslo je oko 30 000-40 000 dinara...Sve ovo je bez ruku.....Znaci nista nije placeno sve je iz domace radionice....Lukovi su takodje na sajlu.....ali ce biti nekih prepravki...
 
Cevi su 1" debljina zida je 2mm,visina 3.6m a sirina platenika 8m,duzina 40m....Cevi su kostale oko 120 000 dinara a folija izraelska 60 000 dinara,plus farba,antiros,elektrode kamenovi za secenje zica za co2 i jos mnogoooooo sitnica izaslo je oko 30 000-40 000 dinara...Sve ovo je bez ruku.....Znaci nista nije placeno sve je iz domace radionice....Lukovi su takodje na sajlu.....ali ce biti nekih prepravki...
Znači negdje oko 2.000 € pitam zbog toga jer sam i ja uzeo cijevi od 1 cola debljine 2 mm dužine 6 metara pa ih planiram variti na sredini da dobijem 8 metara širine s tim da sam mislio prvi i zadnji luk postaviti od cijevi 5/4 x 2 mm.
Nažalost radovi će tek biti u 8 mjesecu prije se ne stigne.
Odlično ste ovo odradi samo neka vas posluži.
 
Ako nekome trebaju cevi možemo na pp imam nekolko dobavljača sa korektnim cenam od 86-90 din po kg (nije ničija reklama) zato nisam ni imenovao

- - - - - - - - - -

Znači negdje oko 2.000 € pitam zbog toga jer sam i ja uzeo cijevi od 1 cola debljine 2 mm dužine 6 metara pa ih planiram variti na sredini da dobijem 8 metara širine s tim da sam mislio prvi i zadnji luk postaviti od cijevi 5/4 x 2 mm.
Nažalost radovi će tek biti u 8 mjesecu prije se ne stigne.
Odlično ste ovo odradi samo neka vas posluži.

ne mora se sa 5/4 ići krajnje nego sa 3/4 unutrašnjom kao dupli luk što ujedno služi i za stezanje najlona
 
Folija je izraelska ginegar od 180 mikrona zato je malo skuplja ali je i dugotrajnija.....a ako mislis na ovaj mali deo to je lepljena grcka jer mi je zafalio folije....
 
Evo kako izgleda plastenik u sopstvenoj izgradnji...

cam00170.jpg

cam00161.jpg
 
Lepo izgleda Jagodice, daj malo poddataka, koliko je koštao i koje su dimenzije? da li je preživeo zimu i kako?... :ppozdrav:
 
Plastenik je postavljen prosle nedelje, dimenzije su 30 metera sa 7,5 sirina a visna je 3,40. Plastenik je uradjen za duplu foliju koja ce kasnije postaviti.... Pozdrav za sve...
 
Čime se ta dupla folija kači za konstrukciju?
Ima raznih "patenata" (kao i raznih "majstora" :osmeh: )
Evo malo mojih prvobitnih:

Ušrafim drvenu letvu na konstrukciju,.. stavim duplu foliju, pa preko toga ukucam (ili ušrafim) drugu drvenu letvu:
img0091zy.jpg


Po dužini sam imao zatezače folije, pa sam jedan iskoristio i namotao duplu foliju:
img0129aw.jpg

Leva folija je dupla (do pola dužine,a desna nije). Zatezači su cevi duž cele folije u oluku,..

Na lukove sam stavio najbolje rečenje koje je i predviđeno za naknadno montiranje duple folije:
dsc0628mv.jpg
dsc0627c.jpg
dsc0632aw.jpg

Napravio sam malu foto-demonstraciju:
Ušrafi se AL-profil na konstrukciju,.. pa se ubaci dupla folija, pa plastični feder-profil koji legne preko folija u udubljenje AL-profila,.. pa plastični osigurač (nije nužno celom dužinom profila,.. može samo na nekoliko mesta)

dsc0634ec.jpg


Ovo originalno rešenje preporučujem (ostalo je igra,..:sjasi: i ima svojih mana,..)
 
Lola ajde molim te drugu sliku malo bolje poslikaj i sa unutarnje strane. Ove plastike se zovu klipse (barem kod nas) muška i ženska i nemoj se zavaravat moraju obadvije ići cjelom dužinom i još šaraf na svakih 30-40 cm.
 
Koliko znam ovi aluminijumski profili se zovu gripovi i moraju ici celom duzinom.Klipse sluze za ucvrscivanje folije na okruglim cevima i ima ih raznih dimenzija.Prave se plasticne i mesingane.
 
Jel može neko da uslika kako ste napravili sistem otvaranja i zatvaranja luftera? Ja sam kod mene prikačio sajlom na kojoj stoji otvoren i kada hoću da zatvorim namotam sajlu i pritegnem da legne.
Međutim, ako duva vetar, ne mora biti naročito snažan, hoću reći da to nije vetar zbog kojeg se zatvara plastenik, diže mi te luftere i mlatara sa njima. Nekad ga zalupi skroz na plastenik, pa kada popusti, on zvekne svom težinom o sajlu nazad. Jedan mi je tako pokidao žabicu, pa se skroz otvorio, odnosno pao.
Razmišljao sam o nekoj krutoj vezi, ali moram napraviti nešto jednostavno, što može svako da lako zatvori u slučaju oluje koja ovde zna da naleti brzo.
 
Ja imam krutu vezu bas zbog toga.Jednostavno zavaris jednu cev za konstrukciju i kroz nju provuces drugu cev koju zakacis za lufter.Na tu cev imam probusene rupe i kada se otvori stavi se ekser i nikakav vetar ne moze zatvoriti plastenik.Samo obrati paznju da cev kroz cev ides 2mere a ne jednu za drugom.Zatvori se brze nego da namotas sajlu.
 
Nije mi jasno kako to radi, jer čim kreneš da guraš lufter sa tom unutrašnjom cevi, tačka u kojoj je lufter vezan za nju će početi da pada nadole. Ta tačka veze opisuje krug, kada se lufter pomera, a cev ide pravolinijski :|
 
Nazad
Vrh