Ruska Dženerika

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
@miroljub- jesi pekao ranku nekad? Ja se bas i ne secam da je slaba sa kolicinom... Mislim, da me ne skonta neko da treba saditi hektare sa rankom, ali ko hoce da pece rakiju za sebe- opusteno ranka. Za neku ozbiljnu komercijalu nije

Učlanjen(a)
6 Dec 2011
Poruka
1.162
nisam ja ali otac,deda,prdeda jesu od rnke,madzarke,to su njihove price kvalitet da ali kvantitet nikako,od 1 kazana se aj da lupim dobije 10 litara recmo ranke a 20 od rodne,u tom fazonu nesto,mogu bas da pitam tacno,
u sustini se slazemo da je ok za neke svoje potrebe ali za prodaju nikako,jer niko nece da plati taj kvalitet,u sustini 30-50 stabala zasto da ne

đađo74

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2014
Poruka
3.063
Prijepolje, Zlatiborski okrug , jugozapadna Srbija
Ne bih ponovo ulazio u karakteristike, nedostatke i prednosti C.ranke, jer sam i ja kao i još dosta kolega pisali o njoj više puta, ali kolega @miroljubceful mislim da si pobrkao te podatke koje su ti pričali.
Crvena ranka daje ubedljivo najviše rakije od svih ovih pomenutih sorata.

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
i madzarka dobro baca...a ranka mislim da daje oko 13-14 litara u proseku, zavisi i kako je skupljana, dal je trusana i rujna ili samo zrela, itd, isl...

Miki Kladovo

Član
Učlanjen(a)
25 Okt 2015
Poruka
181
Ja ako budem sadio necu da sadim samo jednu sortu sigurno,zato se i informisem,,meni je bitan kvalitet rakije koju cu da proizvedem nemora da bude sto litara neka bude pedeset ali da valja,,cak ramisljam da izmesam vise vrsti sljive pa da vidim kako ce da ispadne,,,zato ce ranka sigurno da bude u vocnjaku samo da vidim sta ce jos da dodje u preostalom delu vocnjaka...neka preporuka????????????????

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
1.888
Niko nema iskustva sa poznom plavom i jojo sljivom u destilaciji kako su se pokazale, jer obe sljive imaju visok sadrzaj secera?

đađo74

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2014
Poruka
3.063
Prijepolje, Zlatiborski okrug , jugozapadna Srbija
Primećena jedna loša karakteristika ruskinje: Mnogo krte grane na mladim stablima ...
Posle snega od pre nekoliko dana, jedino sam na njoj imao lomljenje grana, a zasađene su na istoj nadmorskoj visini sa još 9 drugih sorata šljive.
Bilo je i u prvoj vegetaciji loma, ali sam sačekao da se potvrdi sa sigurnošću, pa onda to i napišem.
Sreća u nesreći je da izbacuje dosta više grana od bilo koje druge sorte, pa ima dovoljno za izbor prilikom rezidbe i formiranja krošnje.

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.608
Da, za to sa granama si u pravu. Imaju grana na sve strane... ove godine par plodića a nadao sam se mnogo više....

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
1.888
Ja imam zrvenog ploda i gde god je posadjena iste godine rodi
Slikacu ti wuxsd ove godine moje mlade pa uporedi.

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.608
Ja sam sadnice posadio u proleće 2015 ali tu godinu ne računam jer je bila sušna i bilo mi je važno da samo prežive. Ipak mislio sam da će dati više plodova ove godine.

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
Obisao sam komsijine, posto moje jos nisu usle u rod, ove godine su mu prilicno retke, nije bas najbolji rod... Moja jedina koja je cvetala je izmrzla, imam utisak da plod slabije podnosi mraz od obicnih sljiva
Da, za to sa granama si u pravu. Imaju grana na sve strane... ove godine par plodića a nadao sam se mnogo više....

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.142
Ma ljudi obicna dzanarika samo krupnija, pogledajte divlje dzanarike i retko kad je pun rod jos redje da ne trule.

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
Ne slazem se, daleko je to od obicne dzanarike... ali nije cudotvorna, ocigledno... Kad kazem daleko, mislim da malo drugaciji ukus, odvajanje od kostice, produzeno sazrevanje, sve u svemu ima i slicnosti i razlike u odnosu na obicnu, kao sto imas razlike medju sortama jabuka. A sto se tice kolicine roda, ruska i kad podbaci rodi tezinski vise nego obicna dzanarika

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.142
Mislio sam upravo na tu "cudotvornost" koja se provlaci svud po netu, samo posadis i ludnica od roda.

2pan

Član
Učlanjen(a)
17 Jun 2013
Poruka
642
Moja iskustva sa ruskom za ovu godinu- potkacio ih mraz u isto vreme kad i kajsiju i opet je ostalo nesto. Crvena je definitivno krupnija od zute. Rezanje mora biti prilicno radikalno prvih godina inace moze celo stablo da se polomi od roda. Nemam nekih primedbi za sada, na prolece cu okalemiti jos desetak stabala... ovih nekoliko koje imam su u drugoj i trecoj godini

Vrh