Roto- drljača

Nije on baš lagan naprijed prednja vuča točkovi 20 coli a jednom sam dizao na poteznicama punu kiperku sitna kukuruza da je otkačim jedva je podigao ali se nije odvoio prednji trap od zemlje.
 
Susjed ima Zetor 3320 (tri klipa, nekih 50ks) i radi sa Maschio HB2500, dakle 2.5m i oko 1150kg po prospektu. Nije mu lako ni da nosi ni da goni ali radi nekako. Mišljenja sam da je bolje ići na malo manji priključak i ne klati traktor bez potrebe. Ako imaš priliku, nadji kod nekog prijatelja ili susjeda RD od 2m ili 2.5m pa probaj kako je nosi. RD jesu jako teške mašine ali su i kratke - masa je blizu traktora. Mislim da je za tvoj traktor 2m odličan izbor, 55kS nije malo ali je zapremina motora vjerovatno mala (pretpostavljam pošto se kod modernih traktora generalno ide na što manje motore) tako da je i obrtni moment vjerovatno dosta mali na nižim obrtajima pa bi motor morao da radi na visokim obrtajima kako bi ispostavio dovoljno snage...U svakom slučaju, preporučujem da ideš na 2 metra. Malo duže ćeš raditi ali nećeš siliti traktor.

Ako nisi ranije radio sa RD jedna preporuka - nemoj badava da ideš na velike dubine obrade.Nove RD imaju jako velike noževe i mogu da idu i na preko 25cm dubine no to ti ne treba sem ako siješ krompir i slično. RD izuzetno dobro pripremi tlo i sa ujednačenom dubinom i ne vadi vlažnu zemlju za razliku od freze (RD ne vrši miješanje zemlje po vertikali) tako da za npr.kukuruz odozgo napravi usitnjen sloj idealan za sjetvu a dole ostavi tvrdji i vlažan sloj idealan za nicanje. Podesi dubinu koliko ti treba za sjetvu, pusti zadnju dasku na RD (vjerovatno ćeš je imati) kako bi RD vukla dio zemlje za sobom i ravnala je i samo gas. Takodje, imaj na umu da RD pruža solidan otpor kada se vuče za razliku od freze koja goni traktor naprijed (sem kod protusmjernih freza!). Stoga preporučujem da koristiš prednju vuču kada radiš sa RD.
 
Zaboravio sam da napišem nešto oko izbora valjka. Naime, postoji više vrsta i nije im ista namjena i svaki ima niz prednosti i mana. Najčešći su klasični rešetkasti te paker-valjak.

Rešetkasti valjak je najlakši čime se značajno štedi na masi RD. Ostavlja trag na zemlji tako što napravi niz malih brijegova. Prednost je što se zemlja tako brže osuši i zagrije u proljeće (praktično se poveća površina) ali se istovremeno vlaga mnogo brže gubi što je problem ako je sušno vrijeme a nije idealno ni za prskanje jer je površina na koju herbicid treba da padne mnogo veća. Pored toga, vrlo je nezgodan za rad u vlažnim uslovima jer se odmah na njega zalijepi zemlja a on ne može da ima čistače.

Paker je mnogo teži i mnogo bolje pripremi zemlju kada je suvo vrijeme te ostavlja ravan i utaban sloj koji ej pogodniji za nicanje, smanjuje se isušivanje no istovremeno i zagrijavanje što nije optimalno ako rano siješ pa ti je cilj da je zemlja što toplija. Bolji je za prskanje jer je iza njega tlo dosta ravno. Sa njim je lakše raditi po vlažnim uslovima jer paker ima čistače koji ne dozvoljavaju da se zemlja zalijepi za valjak ali ej vrlo bitno da se podesi tako da ne pritiska zemlju previše ako je mokro (moraš dio mase RD preuzeti hidraulikom na traktor) jer dobiješ "beton" iza sebe što u proljeće može da bude vrlo nezgodno ako naglo zagrije i speče se.
 
Hvala i svaka čast sve lijepo objašnjeno. Nema ovdje niko rd od 2m ali ću probati od 2.5m čisto da malo ispitam koliko je teško traktoru. I ja mislim da nije za njega 2.5m a nebih da mučim traktor mišljenja sam traktor treba upariti sa priključkom koji mu odgovara. Plan mi je da sa rd radim plitku pripremu pšenice i kukuruza max 10cm. Frezu imam za plastenike za dublju obradu. T
 
Dali neko zna o novim Turskim RD Hirsarlar Mikser imaju reduktor Comer Italija. Trenutno imaju 2.5 i 3m a u januaru će biti i od 2m. Cijena od 3m je oko 6500e.
 
Bratova Maschio DC 3000 u radu, kupljena je u ovoj firmi čiji link je 577 stavio, na njihovoj stranici piše da su najveći zastupnik tj. prodavač za maschio u svijetu s oko 400 strojeva na lageru, naravno da to nije samo za HR tržište već ih oni prodaju po cijeloj evropi pa čak i su nešto slali za afriku (Nigerija) i aziji (kazahstan te japan??? ) kad smo bili tamo da pokupimo tu njegovu baš su tovarili jedan kontejner za japan, zbog čega je to tako nemam pojma.

 
Ja bi isto maschio uzeo da sam na njegovu mjestu.
Imam polovnu dobro je napravljena a s tim da s druge strane sve dijelove ima za kupit za nju.
 
@mbranko jel istina da se teže tjeraju? Vidim da je dosta jak traktor za njom, a neko mi je to spomenuo. Nisam puno RD probao, pa uopće ne znam koju bih novu gledao.
 
Morao bih pitati nećaka jer je prije nje imao Howard isto 3 m a poslije su kupili još jednu lemkenovu (sad ima dvije) pa bi on mogao točno usporediti, ali tjera ju s DF-om 6205 mislim da on na 3m ni ne osjeti da li mu je teško ili ne :D
 
!221.3 se ukaki sa takvom drljačom.Ne znam da li ja grešim ali koliko god čitam uputstva da 1221.2 na 540 obrtaja ima oko 60kw a na 1000 obrtaja vratila daje 90 kw.Doduše nema mi to logike ali tako piše u uputstvu.Iz prakse jako teško je pogoni na 540 obrtaja a ima 130 ks traktor.Sad na proleće kad budem sređivao neke bašte baš žu da probam da redukujem zubčanike na njoj i da prebacim na 1000 o.
Ovo sa snimka je vrh kako pegla.
 
To što je traktor jako teško tjera je uzrokovano brzinom reduktora. Gotovo svaka RD ima brzine i većinom se mijenjajju tako što se zamijene mjesta zupčanicima, obično se nazad nalazi poklopac koji se skine i ispod imaju dva zupčanika koji se rukom svuku sa vratila i samo im se zamijene mjesta. Kod vas kod kojih se RD jako teško tjera očigledno je namještena na veću brzinu. Susjed je kupio RD istu kao ja, Maschio HB2500 a goni je za SAME Corsaro 70. Kada je počeo da radi traktor se ugasi čim krene. Zvao me da vidim šta nije u redu i odmah sam pogledao brzine - bio je u brzim, s tim da je on uz svoju dobio dva seta zupčanika pa ima 4 kombinacije. Namjestio sam mu istu brzinu kao kod mene (ista RD, Zetor 7045) i preporodio se, traktr je ne osjeti. Kod mene u selu ima nekoliko RD od 3m i gone ih sa traktorima od 80KS. Belarus od 120KS ne smije osjetiti RD od 3m čak ni kada radi dosta duboko - pogledaj samo brzine i vidjećeš da je reduktor u većoj brzini.
 
Ima u BiH Maschio i približne su cijene kao Vigolo, ima i ovdje u Bijeljini ali trgovac kaže da nemože da nabavi od 2m i još mi je rekao da traktor teže vuče Maschio od Vigolo. Rakić mi je rekao da može nabaviti Vigolo od 2m. Rođak mi ima Vigolo 3m kupio novu već 4 godine ima, svake godine radi oko 100 ha i ove godine zamijenio noževe a nije imao ni jednog kvara. Traktor je bio df 120 ks sad je df 143 i ide od 8 do 10 km/h.
 
Piše i za ovu 85 do 100.
Pa probao u blatu pa ide.
Jedino me muči 560 malo nizak čuje se kardan.
 
Obori je malo naprijed da smanjis ugao lomljenja kardana, kad se okreces dizi samo da se rastavi od zemlje

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh