Roto- drljača

@kloki
I meni se svidja sto je tako napravljena i lako se skida sejalica. Ima drzace koji se postave sa obe strane, skinu se dve matice,2 osiguraca i kais, a onda se RD samo izvuce a sejalica ostane na drzacima

@talianu
Zato i nisam sejao nego samo probao a danas je ceo dan padala kisa
 
2wfsnc7.jpg





Evo i mog brata u akciji.
 
Danas sam radio pripremu paljenog kukuruzista za setvu psenice sa RD direktno bez ikakvog tanjiranja. Spustio sam je dole maksimalno koliko traktor moze da spusti hidrauliku i dobio sam 12-15 cm prasine, najveci grudve su velicine klikera ( moram dodati da je kolicina vlage u zemlji idealna za pripremu ). Kada se hoda po pripremljenoj zemlji cipele upadaju 7-8 cm u zemlju. Isao sam brzinom od 4.1 km/h, brze nisam smeo jer sam se plasio da cu polomiti RD. Kada sam radio uvratinu verovatno sam nesto zakacio i polomio krst kardana.
 
Nisam siguran da je tvoja namenjena bas za te vrste obrade koje ti radis. Ali ipak kad gledam slike ova tvoja je noviji model i jaci model. Ona ima veci diferencijal nego sve ostale koje imam i imao sam u ponudi. Izgleda da nista joj ne fali sto je teras traktorom od 200ks. I ako dodje do necega nemaj brige , imam sve za Lely u rezervi.
 
Danas sam radio pripremu paljenog kukuruzista za setvu psenice sa RD direktno bez ikakvog tanjiranja. Spustio sam je dole maksimalno koliko traktor moze da spusti hidrauliku i dobio sam 12-15 cm prasine, najveci grudve su velicine klikera ( moram dodati da je kolicina vlage u zemlji idealna za pripremu ). Kada se hoda po pripremljenoj zemlji cipele upadaju 7-8 cm u zemlju. Isao sam brzinom od 4.1 km/h, brze nisam smeo jer sam se plasio da cu polomiti RD. Kada sam radio uvratinu verovatno sam nesto zakacio i polomio krst kardana.
Cici jedna velika dobronamerna kritika upućena tebi a i ostalima koji rade sa RD, dali ti seješ pšenicu na 10 cm. dubine pa si zato spustio dole da radi koliko si kazao, mislim a i tvrdim da to pogrešno radiš naime za pšenicu je sasvim dovoljno do nekih max. 10 cm. da bi dobio setveni sloj od oko 5-6 cm. a šta sa time dobijaš - na brzini rada goriva vremena, koliko je potrebno posle setve valjati i sa kojim valjkom mislim na težinu valjka da zemljište sabije i ostvari se adekvatni uslovi za nicanje i rast pšenice. I ja radim sa RD a veruj brzina kretanja mi se kreće u rasponu od 7,5 - 10 km/ha u zavisnosti šta sam predhodno uradio - gruber ili tanjirača samo jedan prohod, a kada radim uvratine brzina je oko 7 km/ha gde je sve zbijeno i okretano više pura pa spremi zemlju odlično. Ove godine sam jedan dan posejao oko 25 kj. za nekih 9-9,5 sati sa RD od tri metra i FIAT-om od 130 ks naravno i sa sejalicom prikačenom za RD. Veliki pozdrav i nadam se jednim dobronamernim savetom.
 
Cici jedna velika dobronamerna kritika upućena tebi a i ostalima koji rade sa RD, dali ti seješ pšenicu na 10 cm. dubine pa si zato spustio dole da radi koliko si kazao, mislim a i tvrdim da to pogrešno radiš naime za pšenicu je sasvim dovoljno do nekih max. 10 cm. da bi dobio setveni sloj od oko 5-6 cm. a šta sa time dobijaš - na brzini rada goriva vremena, koliko je potrebno posle setve valjati i sa kojim valjkom mislim na težinu valjka da zemljište sabije i ostvari se adekvatni uslovi za nicanje i rast pšenice. I ja radim sa RD a veruj brzina kretanja mi se kreće u rasponu od 7,5 - 10 km/ha u zavisnosti šta sam predhodno uradio - gruber ili tanjirača samo jedan prohod, a kada radim uvratine brzina je oko 7 km/ha gde je sve zbijeno i okretano više pura pa spremi zemlju odlično. Ove godine sam jedan dan posejao oko 25 kj. za nekih 9-9,5 sati sa RD od tri metra i FIAT-om od 130 ks naravno i sa sejalicom prikačenom za RD. Veliki pozdrav i nadam se jednim dobronamernim savetom.

Potpuno si u pravu sto se dubine tice. Radio sam parcelu od 8.5 KJ gde sredinu od 1.5 -2 KJ nisam tanjirao pa sam hteo da isprobam sta moze RD. Inace ostale parcele sam tanjirao 1 - 2x i radio sa RD tako da napravi normalan setveni sloj pri brzini od 8.5
Nazalost zitnu sejalicu nemam jos uvek jer nisam sejao psenicu 5 godina pa je pozajmljujem od druga ali je samo 2.5 m tako da ih nisam mogao upariti nego mora poseban prohod.
 
Intersuje me kako se koji ponašaju u zemlji,šta bi preporučili?
Cici Kakve su kod tebe?
Kod mene je zemlja dosta teška za obradu pa me brine da klinovi samo ne mešaju grudve (ako ih ima)i mislim da bi noževi bolje odradili posao. S druge strane vidim da ste išli i u samo tanjirano zemljište (bez oranja) Kako se ponaša Fiat.
 
Ajde važi,inače danas sam se mučio sa štelovanjem pluga shteo sam te zvati međutim sad si zauzet pšenicom.
Uspeo sam ali ima malo finesa koje mi se ne svđaju ,ali kad budem u tvom kraju javiću se.
 
Sigma više ne pravi nove RD?
Tko ih je preuzeo?


Mali of, koliko je stara D9 i kako služi?
Sa elektronikom ili bez?
Ko je preuzeo neznam tačno koliko sam čuo LELY bi trebalo da je u toj grupaciji, a Amazone je druga god. u posedu novu sam kupio a šta misliš kako radi - perfektno i to od povrća do pšenice do sada sam sejao jedno desetak kultura sigurno sa njom i izuzetnu preciznost ima, elektroniku ako si mislio za stalne tragove nemam ali zato imam GPS umesto toga.
 
Vjerujem da služi perfektno, amazone ima vrhunske proizvode.
Elektroniku da, za stalne tragove, količinu sjemena, itd. u biti Amalog ili Amatron.

Kolika su odstupanja na GPS-u?

I za kraj, koliko kod vas košta nova D9-ako se smije znati?
 
koje bi sirine roto drljacu mogao voziti traktor od 65 konja u brdovitom kraju

Ja sam postavio isto to pitanje za svog hurlimana i odgovor je bio 2.2m - to bi bio optimum i što se pogona tiče, tj. snage motora pošto je kod nas u brdovitim terenim i zemlja obično dosta teža za obradu a i zbog mase jer su rd dosta teške mašine. Možda bi išlo i sa 2.5m, ali to je već na granici a i tada po mogućnosti rd sa noževima jer ih je, kako čujem, nešto lakše pogoniti.
 
Nazad
Vrh