Roto- drljača

Evo slike sa prednje strane.
16j37mg.jpg
 
nije tiler , i ja sam vidio takvu čudnu napravu
znači isto kao i rd samo što ima 4 rotora a ti rotori su velikog prečnika , veoma podsjeća svojim oblikom na pauk za rastresanje otkosa
 
nije tiler , i ja sam vidio takvu čudnu napravu
znači isto kao i rd samo što ima 4 rotora a ti rotori su velikog prečnika , veoma podsjeća svojim oblikom na pauk za rastresanje otkosa

Eeeee, to je to, bas takva masina! Problem je samo što ne znam u koju ona grupu masina tacno spada, mada je to u osnovi neka posebna verzija RD.
 
Isto je to RD samo sto su malo redje. Ne mogu da nadjem sliku da postavim da svi vide.
 
Bas sam gledao kada radi, sasvim lijepo sitni zemlju, inače je vuče MF 274 (60KS). U osnovi, njena prednost bi bila što ima manje pokretnih dijelova (manje rotora, tj. manje zupčanika).

Kada sam pripremao zemlju za sjetvu, preko njive mi je prešao komšija sa Landini 8080 i RD od 2.5m, bas sam gledao kako sitni, a inače je oranje bilo strašno džombavo i dosta tvrdo (iako je bilo jesenje oranje) i bukvalno sam pao na guzicu šta RD radi sa te zemlje...jaooooo, on je u jednom prolazu napravio ono za šta je 539 trebalo 2 prolaza tanjiračom i jedan prolaz drljačom.
 
veći rotori, veći krak, veća snaga.. Lakše se tjeraju one koje imaju više rotora na istu radnu širinu..
 
veći rotori, veći krak, veća snaga.. Lakše se tjeraju one koje imaju više rotora na istu radnu širinu..

Da, baš tako. Gledao sam ovog kada radi sa tom mašinom, MF se prilično davi, nije mu lako, a i zahvat je poveliki, mislim da ima preko 2m, možda 2.2m (možda se i varam, nisam mjerio ni pitao, nisam se sjetio), al znam da joj je zahvat poprilično širi od traktora. On inače i ore sa prevelikim plugom za svoj traktor, 2x16", al mu je oranje čisto sranje, široko a preplitko, 10-15cm. Ja bih ipak izabrao klasičnu RD, al ne vjerujem da bi za moj traktor našao odgovarajuću, (65KS), trebala bi mu od npr 180cm (da pokrije njegovu širinu) ali tako malu RD nisam nigdje vidio, najčešće su 2.5 i 3m (ove od 3m se češće vidjaju), samo sam par puta vidio 2.2m. Koja bi inače snaga trebala za 2.2m i predsjetvenu pripremu (dakle max. 10cm dubine)? Koliko je inače teška takva RD?Moj Hurlimann ima baš mnogo jaku hidrauliku za svoju snagu, al RD su ipak mnogo teške i masivne mašine.
 
pa ako je moj vladimirac sa 31ks tjera (jedva i preteško mu je) onda ne vidim razloga zašto hurliman ne bi sa duplo više konja
probao sam je kačati i na T40 58ks i ide bez problema , jedini problem je okretnost T40 koja baš i nije na zavidnom nivou
 
Nazad
Vrh