Preuzeto sa
www.psss.rs
Enterotoksemije su zarazna oboljenja ovaca koja nanose ovčarstvu najveće gubitke. Inficirani pašnjaci mogu da uzrokuju širenje enterotoksemije , a moguća je pojava ove bolesti i kod goveda kada su ona boravila na pašnjacima gde su napasane ovce obolele od enterotoksemije.
Na razmnožavanje uzročnika enterotoksemije u crevima utiče i nagli prelaz sa suve na zelenu hranu. Vrlo značajnu ulogu u nastajanju infekcije mogu imati lezije(mikro povrede sluzokože)organa za varenje izazvane različitim parazitima ili grubom hranom. Ozleđeno tkivo sluzokože pruža izvanredne uslove za razmnožavanje klica i za njihovo brzo prodiranje u krv.
SIMPTOMI
Oboljenje se javlja uglavnom u stadima u kojima su ovce bile u dobroj kondiciji. Kod jaganjaca oboljenje se javlja u perakutnoj i akutnoj formi.U prvom slučaju obično se ne primećuju nikakvi znaci oboljenja.Najčešće se događa da se jaganjci koji su uveče zatvoreni u ovčarnik kao zdravi, ujutro nađu mrtvi. U akutnim slučajevima oboljenje ima vrlo kratko trajanje i obično se završava uginućem posle 48 h od pojave prvih simptoma. Zapaža se slab proliv i nervne smetnje koje se manifestuju nekoordinisanim kretanjem.
Kod ovaca klinička slika nije uvek ista. Enterotoksemija može trajati 2-3 dana i 5-6 nedelja. Kod slučajeva sa kraćim tokom obično se javlja proliv i nervne smetnje.
TERAPIJA
Zbog brzog toka bolesti i suviše sporog oporavljanja životinja,lečenje je bez praktičnog značaja. Pošto ovakve životinje zaostaju u razvoju one su bez značaja za proizvodnju pa ih zato treba isključiti.
PROFILAKSA
Profilaksa enterotoksemije je vrlo složena i treba da se sastoji od : a) vakcinacije
b) higijenskih mera
c) dezinfekcije
Treba koristiti polivalentne vakcine protiv anaerobnih oboljenja ovaca kojima se postiže evidentan uspeh. Posle prve vakcinacije, preporučuje se i druga u periodu od 15-21dan (revakcinacija).
Jagnjad treba vakcinisati 15-21 dan pre odbijanja. Vakcinaciju ovaca treba sprovoditi jedanput godišnje, najbolje ujesen , mesec dana pre jagnjenja.
Osnovne higijenske mere trebalo bi da se sastoje od najmanje dva tretiranja godišnje protiv parazita svih ovaca u stadu.
Ishrana treba da se vrši kvalitetnom hranom, a prelazi sa jedne na drugu hranu da se vrše postupno.
Za vakcinu i sredstva za dezinfekciju koristiti uputstvo lokalnih veterinara.
Radiša Petrović dipl.ing.poljoprivrede
stručni saradnik za stočarstvo