Rezidba vinograda

Jbg. Trećinu sam već orezao Italijanski i Sovinjon. Ništa Kaberne, Frankovka i Merlo čekaju proleće. Hvala na savetima.
 
Znaš šta...mlado je to...bolje na proleće..može da se desi da nešto izmrzne tokom zime...ovako što je sigurno-sigurno...
 
Kolege Vinogradari srecna slava Sveti Trifun rodnu i bericetnu godinu vam zelim.

Sto se tice rezidbe kod nas uveliko traje.
Danas je bio extra dan u vinogradu suvo , toplo, sa malo vetra celi dan radan samo neka ovako nastavi .
 
Pozdravi od mene i otpozdravi , takođe...
Sveti Trifun...jedinstvena slava poštenih i radnih ljudi....zato što ovo nije slava ljudi koji poseduju vinovu lozu , kao zasad, bez obzira koliki on bio, već ljudi koji se pridržavaju "pravila" da vinograd traži slugu a ne gospodara...i da je biti takav sluga , nešto posebno, uzvišeno i poželjno...jer se radi o uživanju a ne obavezi... radnoj, u zasadu vinove loze, odnosno vinogradu...Svojevrsnom i svakodnevnom hodočašću...bez izuzetaka, svaki dan u godini...a ako je kojim slučajem sprečen, zbog drugog posla ili drugih okolnosti...misli same jednom, (najmanje) u toku 24 časa odlutaju tamo i obikole vinograd, da se ovaj ne bi osećao ( a vinograd oseća...budite sigurni) usamljenim, zapostavljenim i ne daj Bože ostavljenim...
Sretan praznik!!!
 
16711506_1369075973136289_4119263183981090695_n.jpg


- - - - - - - - - -

Dobar dan, imam problem, kako orezujem kondiri se svake godine izduzuju.... uglavnom su u nivou vec druge zice. Kako to da popravim, tj kako da vratim da budu na prvoj zici?
 
to je malo problem kod takvog uzgojnog oblika...ako nisi zavrsio rezidbu probaj da ostavis neke lastare sto bi rekli iz glave ili ti sto blize prvoj zici,pa da za sl godinu imas nize kondire...mi radimo rezidbu jedan luk i jedna zamena tj kondir,pa ako ode daleko ostavim proslogodisnji lastar iz glave da bude kondir za iducu godinu...
 
to je malo problem kod takvog uzgojnog oblika...ako nisi zavrsio rezidbu probaj da ostavis neke lastare sto bi rekli iz glave ili ti sto blize prvoj zici,pa da za sl godinu imas nize kondire...mi radimo rezidbu jedan luk i jedna zamena tj kondir,pa ako ode daleko ostavim proslogodisnji lastar iz glave da bude kondir za iducu godinu...

zavrsio sam rezidbu. Hvala na savetu da znam za sledecu godinu.
 
I ja imam problema sa kondirskom rezidbom na zici, snalazim se kako znam i umem. Prokupac nece na luk ni slucajno, susi se celo stablo, isprobano, onda formiram novo stablo iz osnove (glave) koja se nalazi u nivou zemlje.

Evo kako ja to radim: obicno krene lastar iz stabla u nivou prve zice, te godine odrezem na jedno okce, dogodine je vec rodno. Samo treba voditi racuna da ne dodje do prenatrpanosti lastara. Iz onog koji je otisao "nebu pod oblake", kad ga odrezete, trebalo bi obicno da krene novi spusteni lastar. Eto.

Pozdrav zupa100
 
Dragi prijatelji,
u vinogradarstvu sam prilično neiskusan, pa nemojte zameriti ako postavim početničko pitanje. Znam da sada nije vreme za rezidbu i da niko u ovom trenutku ne razmišlja o tome, već o vinu, ali se blagovremeno naoružavam znanjem za sledeću sezonu, a pade mi na pamet nekoliko pitanja koja su me okupirala i prošle godine, a nisam imao koga da pitam u tom trenutku...
Evo o čemu je reč: kada sam prošlog februara orezivao Lastu i Moldovu, ostavljao sam lukove na nekih 8 okaca. Kada savijem lukove, svako drugo okce bude okrenuto na dole. Lastari koji su izbijali iz tih okaca su imali mnogo manji porast od onih koji su okrenuti na gore (kod drugih sorti nisam primetio takav fenomen). Na njima su i grozdovi bili mnogo slabiji. Pade mi na pamet da sledeći put ostavim dvostruko veći broj okaca, s tim da uklonim sve lastare koji kreću iz donjih okaca. Da li je ovo ispravno ili ne? Nisam video da neko tako radi, ali ni da je neko govorio o tome.
Takođe sam primetio i da su lastari koji su izašli iz okaca na krajevima lukova bili mnogo deblji i duži od ostalih. E sad, primetio sam da neki vinogradari u mom kraju savijaju lukove tako što ih prebacuju preko žice koja je iznad, tako da budu savijeni u obliku slova "V" naopačke. Nisam mogao da razumem zašto to rade, bilo mi je čudno, jer lastari koji rastu iz sredine luka moraju biti dosta kraći od ostalih. Posle pomislih da je to možda rešenje da se ujednače lastari. Postoji li neko objašnjenje za ovakav sistem formiranja lukova?
Hvala unapred
 
Moram da kazem da par dana izcitavam temu. Jako je dobra . Ali jos nisam dosao do faze da mogu da potam. Sorte sam utvrdio a posle sadne cu da pitam.

Jos jednom jako sadrzajna tema.
 
Dragi prijatelji,
u vinogradarstvu sam prilično neiskusan, pa nemojte zameriti ako postavim početničko pitanje. Znam da sada nije vreme za rezidbu i da niko u ovom trenutku ne razmišlja o tome, već o vinu, ali se blagovremeno naoružavam znanjem za sledeću sezonu, a pade mi na pamet nekoliko pitanja koja su me okupirala i prošle godine, a nisam imao koga da pitam u tom trenutku...
Evo o čemu je reč: kada sam prošlog februara orezivao Lastu i Moldovu, ostavljao sam lukove na nekih 8 okaca. Kada savijem lukove, svako drugo okce bude okrenuto na dole. Lastari koji su izbijali iz tih okaca su imali mnogo manji porast od onih koji su okrenuti na gore (kod drugih sorti nisam primetio takav fenomen). Na njima su i grozdovi bili mnogo slabiji. Pade mi na pamet da sledeći put ostavim dvostruko veći broj okaca, s tim da uklonim sve lastare koji kreću iz donjih okaca. Da li je ovo ispravno ili ne? Nisam video da neko tako radi, ali ni da je neko govorio o tome.
Takođe sam primetio i da su lastari koji su izašli iz okaca na krajevima lukova bili mnogo deblji i duži od ostalih. E sad, primetio sam da neki vinogradari u mom kraju savijaju lukove tako što ih prebacuju preko žice koja je iznad, tako da budu savijeni u obliku slova "V" naopačke. Nisam mogao da razumem zašto to rade, bilo mi je čudno, jer lastari koji rastu iz sredine luka moraju biti dosta kraći od ostalih. Posle pomislih da je to možda rešenje da se ujednače lastari. Postoji li neko objašnjenje za ovakav sistem formiranja lukova?
Hvala unapred

Prebacivanjem luce premo zice kako ti kazes u slovo v dobijas efekat da ravnomerno naliva luca i da podjednako krenu sva okca zato se tako vezuje,gledaj da bude dovoljno dugacka luca moze i 10 oka samo da se ne prelomi prilikom savijanja...a zabuklanjanje mislim da je ne potrebno uklanjati
 
Počinju sutra rezidbu kod mene rezači (ove godine su novi) i ubedjuju me za rezidbu mladog vinograda (2,4h) koji se diže ove godine na prvu žicu.
Oni režu tako što prave kratku kordunicu (3-4) okca iz kojih sledeće godine ostave luk i zamene, pa onda sledeće vrate ovaj luk na "nulu" a iz odgovarajuće zamene puste luk i tako u krug...
Ima li to smisla? Šta će im ta kratka kordunica? Po meni ovo nešto izmedju kordunice i gija-a...
Ima li neko iskustva sa ovim tipom?

Razmišljam da probam pa ako mi ne odgovara uvek mogu da ga vratim na klasičnog gija ko što sam i planirao...

- - - - - - - - - -

A da sorte su kaberne, frankovka, italijanski i sovinjon beli.
 
Ne znam šta će im kordunica ako će na njoj ostavljat luk. Ona obično služi za kratku rezidbu (na reznike) a tvoje sorte većinom zahtjevaju dugu iliti mješovitu rezidbu (na lukove i reznike) Ja bih odma išao na Gijo ili dvostruki Gijo ako oćeš količinu.
 
Vec rezidba?pa za 2.4ha mozes i kasnine poceti rezidbu pre Sv.Trifuna nema potreba ranije mi za 5ha necemo rezati do posle bozica...a rezemo nas dvojca...tek smo izasli iz vinograda,malo pauza ??????
 
Viđao sam taj način rezidbe...ima tu kod mene u komšiluku, kod drugara. On je podigao vinograd negde krajem devedesetih i glavni savetnik mu je bio rođak , koji je radio u Slovinovom vinogorju u Levču, u Rekovcu. Išao sam i ja na "obuku" , čisto da vidim o čemu se radi i čemu taj način. To se radi kod novijih sorti grožđa i vinskih a naročito stonih ( sada se više ne mogu setiti koje sorte su u pitanju, a moguće da su iste , ili bar slične , kao što se pominju). Navodno je veća rodnost , ali nešto manja trajnost takvog vinograda uopšte, ali uz redovno i obilato đubrenje i to se dovodi u meru.
Sledeće godine i ja sam probao kod mene na stonim sortama, i doduše , nisam video neku razliku u rodu te godine, Iduće sam se vratio na moj tradicionalni način rezidbe, a inače ja sam uvek kod stonih sorti ostavljao više okaca za rod. Drugar i dan-danas reže na taj način...tako naučio , i tera...A ustvari , nikad nismo ni razgovarali , posle toga o efektima...
Mislim da nećeš napraviti grešku ako prihvatiš dugi luk,jer na klasični gijo , možeš uvek preći , jednostavno sledeće rezidbe ostaviš taj luk i eto ti gijo...
 
Ma ovo imam mladi zasad 2,4 ha a starog imam koliko ti duša ište... :osmeh: Praksa ostala još od mog dede da čim stane vegetacija i otpadne sav list ide rezanje a sa povijanjem lukova se čeka.
Pošto je dupla sadnja u ovom novom ide po jedan luk, tako da preopterećenost rodom neće biti problem.
Baš ću da probam ovaj način jer su dobri rezači ovi ljudi, iskusni... Ako mi se ne svidja onda ga vraćam na klasični Gijo.
 
Nazad
Vrh