Recepture za spremanje koncentrata

Za kombinaciju sa kukuruznim grizom probaj za starter da pronadjes Milkivitov Weaner ide oko 7.5kg na 100kg , bez greske
 
Juce sam poceo "ogled" sa dve ture prasica.Majke rodjene sestre,isti otac,razlika u prasenju tri dana. Jedne poceo da hranim sa SAno premiksima (20% Pigi,45% kukuruz,0.5% Sanocid,35% jecam), a druge sa Josera premiksima (4% Eco fer,20% sojina sacma,45% kukuruz,35% jecam,0.5% Sanocid).Ovim receptom idem do 30kg zive mase prasica.Cena gotove smese ispadne ista,a videcemo prirast za dva meseca,i utrosak hrane.
 
Pozdrav svima,jedno pitanje.Koja je razlika ako se kukuruz melje zajedno sa klipom,da li se smanjuje kolicina proteina,i da li vredi raditi tako?
 
Mislim da se mlevenim celim kukuruzom dobija vrsta silaže koja je mnogo bolja od silaže od celog kukuruza, ali mora tako i da se čuva, silo rovovi ili u najlonske džakove.
 
i ne samo da je bolja silaza zrna vec se silaza klipa i ne preporucuje za svinje, za male kategorije nikako a za velike samo u manjim kolicinama jer moze doci do zatvora (zacepljivanja). tako je barem meni savjetovao ovaj koji mi radi recepture.
 
Uzeo sam Gebi koncentrat za telad, od kad ga koristim u stali smrdi nenrmalno. Rezultati ne izostaju, vidi se napredak. Takodje sam bio jako zadovoljan i sa Gebi koncentratom za tovne pilice, dao je mnogo bolje rezultate nego koncentrat zavoda iz Zemuna. Da li mozete da iznesete neka konkretna iskistva u tovu svnja sa ovim koncentratom, razmisliam da pocnem sa koriscenjem.
 
Ja sam ih koristio duze vreme,i resio da malo promenim.Primetio sam da prasad balegaju retko-ne proliv,vec kao polusvareno.Ako se prejedu-proliv.Nisam imao problema sa Endemcem,jer sam ih obrocio,nisu jeli po volji.Inace prirast nije bio los,sa 40 kg koncetrata gotovog imali su prosek 31kg,a na odlucivanju prosek 9kg.Razlog sto sam prestao da ga koristim je taj sto su trenutno najskuplji od gotovih,i ne uklapam se sa njim.
 
@Nikola.KV sto se tice tog polusvarenog izmeta, isto sam i ja primetio kod mojih teladi. Sa prolivom nemam problema. Razmisliao sam da odem u predstavnistvo i uzmem vecu kolicinu za svinje i telad, mislim da bi mi dali neku povoljniju cenu. Koja je cena kod tebe cisto da uporedim cene. Pozdrav!
 
Hvala puno za onformaciju! Takodje bih vas zamolio da nas izvestavate u narednom periodu o vasem sadasnjem ogledu. Prva kombinacija mi se cini zanimljivom.
 
@ nikola.kv ona sa sanom. @markodjurdjevic videcu prvo po poljoapotekama kako im se krecu cene, pa videti koliko ce mi ovi traziti za vecu kolicinu. Ako se ne uklapam u racunicu bacam ih na cist kukuruz, pa kao sto napisah u temi "cena tovljenika" jedno po jedno pod noz. Sto pojedm ja pojedem, sto ne pojesce kera, jesna je hvala bogu.
 
Surdonja,ja sam poceo da pravim konc. iz ekonomskog razloga,jer sa gotovim smesama nisam mogao da se uklopim.Sano ili Josera,ili Inberg,racunica mi je ista sa svima,isplati se.Tu su svi sto se tice cene,samo je razlika u prirastu.
 
@ Nikola.Kv ja iskreno vise ne znam sta mi se isplati a sta ne, pogubio sam se u svim racunima. Cene i tovljenika i hraniva su jako promenljive. Gotove smese jako variraju i u kvalitetu, jednog meseca su dobre drugog katastrofa. Skoro su mi se oprasile dve krmace, imam 25 prasica ovo je moj poslednji pokusaj sto se tice svinjarstva. Razmisljam i o povecanju kapaciteta i modernizaciji objekata da bi svoj rad smanjio na minimum, ali ne vidim da ce mi se ta ulaganja isplatiti posto je i zarada minimalna. Otisao sam puno od teme da joj se vratim. Kod mene racunicu za tov imaju samo oni koji kao hranu koriste otpad sa zivinarskih farmi. To necu raditi sigurno, pa makar nemao mesa ni za sebe. Sutra uvece imamo kucni savet pa cemo videti kako dalje.
 
Kvalitet jeste jako bitna stavka.Sto se toga tice Gebi je najujednaceniji,od onih koje sam koristio.Ja sam hteo takodje modernizaciju objekta,pa prelomio,na prolece se svinje "Iseljavaju" u vocnjak,i ulaze samo u prasiliste.Nepada mi napamet da se vise zaj.bavam po boksevima.Tako planiram sebi da olaksam,jeftino i zdravo.Zica,daske,i samo da pevaju.
 
Ujednacenost kvaliteta je meni najbitnija stavka, naravno posle cene :) . Ja sam u stalu koja je bila preuredjena u svinjac posle vise godina ponovo vratio goveda, tako da sam sada u deficitu sa prostorom. Nacin drzanja koji planiras mozda i nije los, samo ja nemam uslova za to. Zadnjih par dana listam neku staru literaturu (1970-1980godina) i trazim receptute za koncentrat koji bi bio najjeftiniji a dao najbolje rezultate, znaci nesto sto sam mogu da proizvedem na nakjeftiniji nacin. Nek mi tov traje i duze ako mogu napra k
 
Nazad
Vrh