Recepture za spremanje koncentrata

Suncokretova sacma u smesama za ishranu prasadi do 20-25 kg ,u kom procentu bi trebalo da ide i koja je uloga suncokretove sacme u smesama,dali moze ko malo prokomentarisati.

I da li u smese za ishranu mali prasadi moze da ide stocno brasno odnosno mekinje i u kom procentu i uloga stocnog brasna u smesama.

U ranijim postovima ima mnogo receptura za ishranu mali prasadi da je pomalo zbunjujuce.

Evo jedan primer smese za male prasice od mog komsije,pa se moze prokomentarisati

primer:

70 kg kukuruza
25 kg sojine sacme
5 kg suncokretove secme
+ premiks
 
Suncekrotova sacma je bogata celulozom i nije preporucljiva za ishranu prasadi do 25 kg zbog otezanog varenja ali u kasnijoj ishrani moze se dodavati.Ja koristim stocno brasno kao jedna od konponenti u ishrani prasadi ali isto tako dodajem i sojin griz i sojinu sacmu.Po mom iskustvu lepse jedu sa ovom konbinacijom nego samo sa sojinom sacmom i kukuruzom.U predhodnim postovima sam postavio recepture koje ja koristim i tamo mozes videti koji je odnos konponenti u koncetratu a kopiracu i ja za one koji su malo lensi pa im se ne citaju predhodni postovi.
 
@skala
Evo jedna receptura za prasad od 15-25 kg iz knjige :Stocarstvo sa ishranom" od Dr Radomir Jovanovic, Dr Bogoljub Simovic i Dr Miroslave Milojic.

kukuruz 56,2 kg
jecam 10,0
lucerka dehidrirana 10,0
-brasno
riblje brasno 5,0
sojina sacma 16,0
DKF 1,0
kreda 0,3
st. so 0,5
premiks 1% 1,0
____________
100,0
______________________________________________________
Sadrzaj kalkulativno:
-sirovih proteina 18,0
-metabolicka energija 12,1
MJ/kg
kalcijum% 0,8
fosfor% 0,8
_______________________________________

Knjiga se koristi za I i II razred srednje veterinarske skole. Drago mi je ako sam pomogao.:ppozdrav:
 
za prasad na sisi i po odlucenju
panto F250 25kg cena 172 din/kg
75 kg kukuruza
za prasad od 12kg do 15kg panto 10/35
panto 10/35 10 kg 153 din/kg
50 kg kukuruz
15 kg stocno brasno
10kg sojina sacma
15 kg sojin griz
za prasad od15 kg do 25kg panto F15 multibiotik
panto F 15 4 kg 215 din/kg
51 kg kukuruz
20 kg stocno brasno
10 kg sojina sacma
15 kg sojin griz
Ovo je receptura koju ja koristim vec sam bio napisao ali ajde da je napisem ponovo,nije mi tesko.
 
Ovu recepturu su mi pravili tehnolozi iz INBRG PANTO ,znam samo da u recepturi za prasad od 15 do 25 kg mozes dati 20 kg sojine sacme a kukuruz povecati na 56 kg.Za ostale kategorije nisam razgovarao sa tehnologom jer se pridrzavam ovog nacina oshrane.Mlogo lepse jedu sa konbinacijom sojine sacme i sojinog griza tj bolje mi napreduju a i lakse vare hranu kada ima sojin griz.On je manje proteinski hranjiv ima 38%proteina ali zato ima veci procenat masti,neznam koji procenat sadrzi.Ako si u moggucnosti da nabavis sojin griz videces da lepse i bolje napreduju.:svinja:
 
Sojin griz mozes da zamenis kombinacijom sojine sacme i sojinog ulja. samo ako nemas uredaj za dodavanje masti takva opcija je tehnoloski tesko izvodljiva. Dosta je skuplja varijanta sojino ulje i sacma ali bi mozda mogao da istopis malo svinjske masti pa da to pomesas ima nesto nizu metabolicku energiju poseduje nego ulje i slabije je iskoriscavanje kod prasadi ali ce ti zavrsiti posao i bolja je nego govedji loj.Sojina sacma moze dovesti do alergijske manifestacije kod rano odbijene prasadi. ali kod nas je praksa da se prasad odbijaju sa 30 dana tako da negativan efekat iskljucuje... Nadam se da sam ti pomogao Nikola KV
 
@skala
Evo jedna receptura za prasad od 15-25 kg iz knjige :Stocarstvo sa ishranom" od Dr Radomir Jovanovic, Dr Bogoljub Simovic i Dr Miroslave Milojic.

kukuruz 56,2 kg
jecam 10,0
lucerka dehidrirana 10,0
-brasno
riblje brasno 5,0
sojina sacma 16,0
DKF 1,0
kreda 0,3
st. so 0,5
premiks 1% 1,0
____________
100,0
______________________________________________________
Sadrzaj kalkulativno:
-sirovih proteina 18,0
-metabolicka energija 12,1
MJ/kg
kalcijum% 0,8
fosfor% 0,8
_______________________________________

Knjiga se koristi za I i II razred srednje veterinarske skole. Drago mi je ako sam pomogao.:ppozdrav:
To su starije recepture,dok jos nije bilo amino kiselina u prodaji. otkako su ih izbacili na trziste lucerka i riblje brasno su zamenjeni zbog cene kostanja. a dodaje se i kolicina masti ili ulja tj(Sjin griz zbog pristupacnije metabolicke energije
 
@dejan 77

U pravu si Dejo, to jeste stara receptura ali sigurno ispravna. Esencijalne amino kiseline su jeftinije ali su dobijene sintetickim putem. To mu dodje kao kada u caj umesto da nacedis limun ubacis tabletu vitamina "C":ppozdrav:
 
Riblje i mesno brasno su bogati proteinima,ali su ne retko bili i izvor zaraza,ne retko salmonele.Cena je mozda i manji razlog.Osim toga imaju jak miris,koji se cesto prenosio na ukus tj miris mesa.Opet su bogati proteinima i zato su se i koristili.sa povecanom proizvodnjom soje,sojine sacme i griza,ista je postala osnovni izvor proteina.Ona opet ima manu tj nedostatak metionina,te se isti ubacuje u sintetickom obliku.
 
ovu ja recepturu koristim za tov svinja 60-(100-120)

Kukuruz (24din/kg) 50%
Jecam (22din/kg) 25%
Psenisno stocno brasno (20din/kg) 5%
Sojina sacma (51din/kg) 12%
Stocni kvasac (ruski 65din/kg) 3%
Brasno dehidrovane lucerke 17% proteina (50din/kg) 2%
FORMULA FIT Fishcorp DR.Sefer (108din/kg) 3%
 
100 kg hrane me izadje 3081din da li je to skupo i kako je vase misljene,i koja je cena gotovih fabrickih smesa moja je 30.81din?
 
Receptura ti je 15-tak % proteina.Moze i jace,al je solidno za tu kategoriju.Cena je malo jaca zbog cena komponenti.Sve to malo jeftinije moze da se nadje,al verovatno na kolicinu.U principu solidno.Kukuruz ti je trenutno 22 na malo i eto ti dinar jeftinije.
Jedna opaska,posto nemam iskustva sa pomenutim premiksom.Raspitaj se da li treba dodati DKF,kredu i sto naj verovatnije treba SO.I to oko 0,5%.
 
ja imam svoj kukuruz pa prodam kukuruz uzmem jecam,stocno brasno ili trampim,u premiks se nista ne dodaje ima soli,krede,MKF,enzim celuliticki i ostale potrebne sastojke a potrebe u proteinima za ovu kategoriju tovljenika je 14% koliko ja znam?
 
Koja se receptura,iz vaseg iskustva pokazala kao najbolja za ishranu svinja u tovu od 60 kg pa do 120 kg ,a da na kraju ne budu masni . Kako se pokazala suncokretova secma iu ishrani svinja u tom uzrastu.

Trenutno imam jednog "bildera" od oko 50 kg pa ne bi da postane masni debeljko
 
Po meni,clan branko sto je jos na pocetku teme postavio recepturu.
Sa njom sam postigao da imam tovljenike prosecne tezine od 105kg za 5.5 meseci od prasenja.
 
Za svakog odgojivaca svoj nacin ishrane je najbolji.U svakom slucaju ako se pridrzavas zadatih receptura tj ako sve izmeris i stavis onako kako je napisano imaces prave rexultate.Ja koristim premikse INBERG PANTO i mogu vam reci da je odlican.E sad prijatelju sam odluci koju recpturu ces koristiti ali se pridrzavaj saveta koji je proizvodjac predlozio.
 
Nazad
Vrh