Recepture za spremanje koncentrata

Ma i ja se naso u cudu po njemu u smesu za prasice samo psenica posle pitanja gde je tu energija kaze on dodaj secera hahhahaha.Mislim da se nije salio uopste neznam da li da ga pustam vise u avliju.
 
Pa ima li šta gore za ešerihiju i salmonelu od šećera (saharoze) u predstarterima i staterima?! Ishrana je nauka i zanat, e sad ko je kako shvati toliko je uspešan.
 
Sto se tice ishrane i selekcije vise puta sam se uverio da ne treba slusati veterinare ,svaki ce da preporucuje hranu ili seme koje on poseduje.
A sto se energije tice ima nje i u psenici....
 
Ako sam ikad imao dobre rezultate sa ishranom prasasi,a jesam,(prirast,konverzija,mesnatost...),to je bilo izmedju ostalog i zbog udela jecma u spravljenoj hrani za prasad,i to od 25-30 procenata u odnosu na kolicinu spravljene hrane,ne izostavljam ni zaslugu premiksa,sojina sacme...
 
Evo da se i ja upišem sa mojim recepturama za spremanje koncentrata ovo dobio odjednog sto je radio u fabrici stocne hrane napravio mu je tehnolog za negovu upotrebu . imam starter, tom, za suprasne i dojare sto se tice svinja a imam i za telad i koke nosilje ako tereba i to cu da napišem ovde ili ako ima odgovarajuca tema i govedarstvu i pilicarstvu .za kolicinu od 100 kg spremljne smeše za ishranu ide ovako:
starter
Kukuruz 40 kg
Pšenica 16 kg
Sojin griz 16 kg - pislo samo griz mislim da se na ovo odnosi
Sojina sacma 18 kg
suncokretova sacma 2 kg
Kreda 1.8 kg
monokalcijum 1 kg
So 0.4 kg Tupuzol 0.8 kg
Stocno brašno 5 kg
restomil 0.6
premiks1(2) kg
Tovljenici :
Kukuruz 46 kg
tritikal 10 kg
jecam 20 kg
soja 4kg
sojin griz 7.5 kg
suncokretova sacma 8kg
stocni kvasac 2 kg
stocna kreda 1.5
monokalcijum 0.320 kg
linzin 0.100 kg
so 0.4 kg
premiks 1(2) kg
u drugoj turi ostatak da cujem mišljenje na ovo pa pisem dalje.
 
Pa ima li šta gore za ešerihiju i salmonelu od šećera (saharoze) u predstarterima i staterima?! Ishrana je nauka i zanat, e sad ko je kako shvati toliko je uspešan.

Za nauku sam malo mator ali zanat se uci dok si ziv zato ovde i pitam i pecem lagano zanat.
I meni bilo cudno za jecam pa reko bolje da se raspitam da ne duzimo vise sa ovim vracam se ja na stare komponente kukuruz,jecam,psenica.Sledece godine tritikale+grahorica hvala svima na savetima
 
Evo da se i ja upišem sa mojim recepturama za spremanje koncentrata ovo dobio odjednog sto je radio u fabrici stocne hrane napravio mu je tehnolog za negovu upotrebu . imam starter, tom, za suprasne i dojare sto se tice svinja a imam i za telad i koke nosilje ako tereba i to cu da napišem ovde ili ako ima odgovarajuca tema i govedarstvu i pilicarstvu .za kolicinu od 100 kg spremljne smeše za ishranu ide ovako:
starter
Kukuruz 40 kg
Pšenica 16 kg
Sojin griz 16 kg - pislo samo griz mislim da se na ovo odnosi
Sojina sacma 18 kg
suncokretova sacma 2 kg
Kreda 1.8 kg
monokalcijum 1 kg
So 0.4 kg Tupuzol 0.8 kg
Stocno brašno 5 kg
restomil 0.6
premiks1(2) kg
Tovljenici :
Kukuruz 46 kg
tritikal 10 kg
jecam 20 kg
soja 4kg
sojin griz 7.5 kg
suncokretova sacma 8kg
stocni kvasac 2 kg
stocna kreda 1.5
monokalcijum 0.320 kg
linzin 0.100 kg
so 0.4 kg
premiks 1(2) kg
u drugoj turi ostatak da cujem mišljenje na ovo pa pisem dalje.

Nije li previše proteina u starteru ima 16 % sojinog griza i 18 % sojine sačme
 
Trenutno sam prešao na sledeću kombinaciju za prasiće: kukuruz 25%, ječam 25%, pšenica 25%, sojina pogača 25% i još mkf 1%, kreda 1%, so 0,5% i premiks 1%. Naravno to je sve približno...

I očigledni su rezultati.


Nego, mene interesuje da li je neko imao prilike da koristi sačmu od uljane repice? Iz repice se iscedi 40% ulja a ostaje mi sačma, pa ne mogu nigde naći podatke koliki % je moguće ubaciti u hranu za svinje/prasad.
 
Nije mi jasno ako u premiksu već ima sve što je neophodno ,enzimi,vitamini,minerali i slično,zbog čega onda sem žitarica ubacujete još kojekakve dodatke na svoju ruku?
Ja pored žitarica i premiksa,dodajem još samo minazel (zbog mikotoksina)
i to po preporuci proizvođača premiksa i sve je ok.
 
Zavisi koji su premiksi , u 3-4-5-to postotnim za spravljanje kompletnih smesa ima sve sto je potrebno ,a u jednopostotnim nema.
 
Trenutno sam prešao na sledeću kombinaciju za prasiće: kukuruz 25%, ječam 25%, pšenica 25%, sojina pogača 25% i još mkf 1%, kreda 1%, so 0,5% i premiks 1%. Naravno to je sve približno...

I očigledni su rezultati.


Nego, mene interesuje da li je neko imao prilike da koristi sačmu od uljane repice? Iz repice se iscedi 40% ulja a ostaje mi sačma, pa ne mogu nigde naći podatke koliki % je moguće ubaciti u hranu za svinje/prasad.

Po nekim podacima koje imam, sačma uljane repice može ići 5% u smešu za tovljenike, dok je za prasad ne preporučuju. Inače ona je odlična za preživare.
 
vecer,uzeo sam ovaj put od inberga predstarter pigolino,pa me zanima ako ima tko iskustva sa tom hranom ,kako je zadovoljan opcenito sa svim njihovim smjesama,hvala unaprijed
 
Pravim za prasice sledecu kombinaciju:
Kukuruz 44%
Psenica 22%
Sojina pogaca 25%
Stocno brasno 5%
Patent Indy starter 4%

A krmacama koje doje idem sa:
Kukuruz 43%
Psenica 15%
Sojina pogaca 20%
Stocno brasno 20%
Patent Pan mami 2,5%

Isprobavao sam razlicite kombinacije, a ovo mi se pokazalo kao najbolji odnos cene i kvaliteta samog sastava koncentrata. Ako neko ima neki savet u vezi korekcije recepture, voleo bih da cujem misljenje drugih clanova. Hvala
 
vecer,uzeo sam ovaj put od inberga predstarter pigolino,pa me zanima ako ima tko iskustva sa tom hranom ,kako je zadovoljan opcenito sa svim njihovim smjesama,hvala unaprijed

Dobar je pigolino, ne koristim ga trenutno, odmah sam krenuo sa njihovim SPP-om. Sto se tice ostalog ima i dobrog i loseg. Imaju tri vrste supera za svinje 1. MS-20 po meni los ali koliko para toliko i muzike, perfect pig osrednji kvalitet i 3. forte pig veoma dobar, ja trenutno koristim njega. Samo kod vas na trzistu ga jos uvek nema. Takodje i premikse imas big pig, big pig premium i big pig ultra. Samo sto sam kod njih ja zarovoljan i sa premiumom. Dobri su im i superi za suprasne krmace i dojare. Ako te zanima jos nesto pitaj, pa ako znam odgovoricu.
 
hvala surdonja ,sad polje pigolina s čim da nastavim prasce dalje ,kako se zovu proizvodi,kaže mi prodavač u dučanu da otkad je dobio inberg,stala prodaja sana ,dosta je povoljano cijenom,i s čim bih bravce trebao hraniti naravno sve od inberga,kad sam hranio sanom isao sam za prasce boni m,pigi pa premium,a bravci premium,krmacama pred prasenje i poslije prasenja sa matrom
 
hvala surdonja ,sad polje pigolina s čim da nastavim prasce dalje ,kako se zovu proizvodi,kaže mi prodavač u dučanu da otkad je dobio inberg,stala prodaja sana ,dosta je povoljano cijenom,i s čim bih bravce trebao hraniti naravno sve od inberga,kad sam hranio sanom isao sam za prasce boni m,pigi pa premium,a bravci premium,krmacama pred prasenje i poslije prasenja sa matrom

Ako ces ici sa premiksima ides pigo 25, pa pigo 10, pa pigo 4 do 25kg. Ako ces ici sa superom idi sa forte pigo, mada mislim da ovih drugih supera za prasice ni nema kod vas u Hrvatskoj. Suprasnim krmacam dajem sows, a dojarama lac. Mislim da ni njih nema u Hrvatskoj. Tovljenike hranim sa Forte pig-om. Nije los ni perfect pig, a jeftiniji ti je. Sano ne koristim vec duze vreme, jer su se jako iskvarili. Bude i bolji kvalitet mesa kad se hrani sa inbergom nego sa sanom. Brat hrani sa sanovim protamino premiumom, uzima prasice od mene, znaci genetika je ista, a toviliste mu je bolje nego moje, imam uvek i manju konverziju i teze tovljenike nego on. Ovo je vec treca tura kako hranim sa Inbergovim proizvodima i stalno su mi bolji rezultati od njegovih.
 
Nazad
Vrh