Razrivač (Gruber)

a949a6390fde2cb973132e4901a14044.jpg
eb8d14b2c40245a844e637cfd85b429e.jpg
597cb08ec27252bc1f62d7efe0f92aa7.jpg
pantelija1@
evo i moj stigao pre neki dan 4m satex Ada
67893651937195318527.jpg
[/URL][/IMG]
30959761498985137596.jpg
[/URL][/IMG]
69721350313976751477.jpg
[/URL][/IMG]
E ovo je vec ozbiljna igracka.Ja danas moj pustio u rad spremao za zito bolje radi nego tanjiraca mislim vise vadi zemlju a i bolje zatrpava masu ali u jednom trenutku hteo da odustanem jer hoce da gusi ponekad jaka je masa al ja uporan.Evo malo iz akcije nije bas neki kvalitet al cisto da se vidi
pantelija1@
evo i moj stigao pre neki dan 4m satex Ada
67893651937195318527.jpg
[/URL][/IMG]
30959761498985137596.jpg
[/URL][/IMG]
69721350313976751477.jpg
[/URL][/IMG]
 
Pitanje za iskusnije.
Da li raditi sa sirokim moticicama sada za setvu psenicu ili samo koplja?
Imam 7 koplja na 3m, koplja je zahvata 10-15cm, nazad su oni tanjiri, i kni malo ulaze u zemlji i prevrcu.
 
Mislim da je bolje sa motičicama,one prave više materijala nego koplja koja samo paraju zemlju!
 
Da si isao prvo gruberom nista od tvog posla ne bi bilo jer bi gusio gruber sa tako dugim biljnim ostacima.
 
Probao sam danas na jednom mestu gde nije bilo potanjirano, nije gusilo.
Ali bez krilca (siroka motike) samo koplje, da stavim krilca sigurno da bi gusio.
 
Dečki šta mislite o ovom gruberu?
Riječ je o RAU gruberu sa 11 radnih tijela.
Neki dan sam ga pazario s kolegom za neki plug, a sve sam posijao i nemam ga gdje sad probati.
Zanima me šta vi mislite kako će se ponašati gdje je pšenica bila visoka i slama sjeckana?


Ovaj red tanjurače planiram još malo udaljiti od zadnjeg reda motika.
 
Ja mislio on to prodao davnih dana... Ovi tanjuri trebaju biti zakoseniji ohoho da rade radnju inace gruber, ko gruber. Ne znam sta ce mu ovi "produzeci" na nosacima radnih tjela u srednjem redu, mozda s njima manje gusi.

Kakva trampa je bila u pitanju?
 
Ja mislio on to prodao davnih dana... Ovi tanjuri trebaju biti zakoseniji ohoho da rade radnju inace gruber, ko gruber. Ne znam sta ce mu ovi "produzeci" na nosacima radnih tjela u srednjem redu, mozda s njima manje gusi.

Kakva trampa je bila u pitanju?
Trampali smo plug za gruber, ja njemu jednoga od svojih Vogela 950, on meni gruber.

Još smišljam šta bi napravio s tom tanjuračom, morat ću kod nekog ići probat.
Bez tog 'produžetka uopće ne mogu našarafit radno tijelo, nije mi jasno koja mu je svrha, ali sigurno nije bez razloga.

Znači skužio si čiji je bio?
 
Kako ne bi skuzio, stajao kraj grubera par puta ;) Cak sam ga trebao zakopcat za brenu samo za probu al mi je "uteko"...

Meni covjek dao (bolje rec da sam ja uciganio od njega) skoro kompletnu tanjuracu za gruber (falilo tanjura i tuljaka i drveni lezajevi losiji malo). Kolegi iz susjednog sela dam polu-truli platon u zamjenu za 10 glatkih tanjura i jos nadjem tuljaka sto mi je falilo sad samo da je toplog vremena i malo volje da to nekako sklepam na gruber. Ista prica kao i na ovom gruberu, tanjuri stajali vodoravno na ram grubera i nisu "radili radnju". Sad je na meni da ja to nekako zakosim da to bude "kak bog zapovijeda".

Inace, taj gruber su siledzije vukle na svakakvim dubinama i svakakvim brzinama i nisu ga uspjeli potrgat a bas je lagan za vuci. Pepa vuce RAU s 9 tjela s obicnim 577 bez nekih vecih problema vec godinama.
 
Ovo ljeto sam po strnjacima sa malim Case-om vuko od starca gruber 100% identičnog Pepinom gruberu.
Ovog mog su vukle sileđije?
Kad to skemijaš javi da dođemo ja i djed snimit da i mi nešto skemijamo.
 
Ma ne da su ga isli namjerno trgat. Isli su s MF 95ks duboko koliko je mogao traktor vuci. Ljudi i dalje misle da je to podrivac i kad sam ja posudio od Pavica gruber i radio moje strnjake smijali se svi da ja samo "grebem" odozgor da to mora ic puno dublje, najmanje 30cm... Ljudi su idioti.

Necu ja to skemijat skoro, trebas samo napraviti sistem za zakosivanje tanjura i to je to. Jednom nastimas i nemas sta podesavat, nije to tanjruaca pa da mora biti savrsen finis...
 
Ja isto tako gruberom ne planiram ići preko 15-20 cm, a kad trava ponikne tanjuračom.
Za veće dubine (25 i više cm) imam onaj svoj podrivač sa 5 radnih tjela što sam do sad koristio.

Kod mene će ta tanjuraća imati najviše svrhu držanja jednake radne dubine, jer na 15-20 cm ne izvaljiva neke velike buse, a i gledam da to riješimo dok ima vlage da što mnje buse ostanu, i onda nakon 40-50 dana kad korovi poniknu lagano prođem tanjuračom i do zimske brazde mi je njiva čista bez korova, i preednost mi je što na taj način obrade strništa mehanički uništavam korove što mi je i svrha sveg tog posla po strnjacima.

Kad smo već kod Pavića, i on je izbacio onu svoju praksu da oprska strnjake totalom i ostavi do zime netaknute.
 
Ne bih komentirao Pavicev modus operandi...

Kolega je ove godine kupio kratku tanjuracu 3m, kaze da mu se gruber ni malo ne svidja kako radi. Presao strnjake s njom jedan trag i za 10-15 dana krenula sitna ambrozija i on opet sve njive presao kratkom tanjuracom. Nista dublje od 10cm nije isao, gornji sloj prasina dapropadas kad hodas (vlaga savrseno zatvorena), ni jedne jedine travke nije bilo do sjetve. Kad je isao orati, pooralo se fantasticno jer taj gornji sloj ide na dno brazde i bez pretpluznjaka, nesto fantasticno.

Ja sam imao u planu ici gruberom dvaput al kasno sam posudio gruber tako da je umjesto drugog traga isla lagana drljaca 4 krila i sad cekam da se izvremeni da izvozim stajnjak.

Jedva cekam iducu godinu da na vrijeme uradim strnjake gruberom...
 
Kratka tanjurača je vrhunski stroj, koji si ja trenutno ne mogu priuštit, jer takva tanjurača s paker valjkom je oko 50 tisuća kuna(i to Poljska Rolmako).
Ja ću ipak još uvijek drljat s ovim čim imam, ma da je ipak najbitnija pravovremena obrada bez obzira bila to kombinacija dva prohododa gruberom, dva prohoda kratkom tanjuračom ili prohod gruberom pa tanjuračom.
Koji to kolega tako radi?
Bar mi reci koliku kratku tanjuraču ima i s kojim traktorom ju vuče?
 
Sertić Iz Lučinaca. Najuredniji ljudi koje sam u zivotu vidio. Mislim da je on kupio FERO-COOP ako sam dobro vidio s valjkom i deutz agrotron 120ks ju tesko vuce u prvom tragu, drugi trag kaze da samo proklizuje pa ju vuce s JD 136ks koji je dosta tezi od deutza.

Kad sam mu rekao da gledam kupiti gruber, samo je odmahnuo rukom al sta cu, ja sam presretan sto sam i njega uspio kupiti.
 
Ja sam bio zadovoljan i sa podrivačem(5 radnih tjela i 250 cm širine), ali on čim je malo suvlje ne traži dosta visoke obrtaje i manje radne brzine, a kod grubera mi se najviše sviđa što je puno lakši za vuči od podrivača i što ne dira vlagu iz dubine, već samo u tih 15-20 cm površinski.
 
Nazad
Vrh