Razrivač (Gruber)

I meni je u planu gruber,mada za rusa od 130ks je jako mali izbor a da ima u 3 reda radne organe
Ima u oglasima Regent sa 11 i 13 radnih tela u tri reda. Ja sam prvo hteo da kupim veci, pa da skidam sa strane 2 tela, zato sto imam u planu veci traktor, a ovaj je mali, 1221 je siri i vise gazi.

Послато са Mi_6 уз помоћ Тапатока
 
Ja imam vogela sličan kao taj regent samo pravi radni organi a ista koplja i broj organa, zemlju svu razbuca i iskida celom širinom, zahvat 1,8m , sa 820 ga vučem, samo da ima bolje rešen paker valjak da usitni bolje i sabije.
 
To sad kako oni zovu je za diskusiju,gruber na nemackom ali na engleskom mu vise odgovara cultivator,dok chisel plow sa razrivacima.
 
Sta je vazno kako se kaze, ako se zna na cega se misli. Podrivac je zasebna kategorija i to je bitno. Ako kod nas mogu da kazu za obradu gruberom marke Horsch, horsiranje, sta je onda bitno dal je gruber, kultivator, ili cizel. U svakom slucaju misli se na vertikalnu obradu zemlje bez prevrtanja plastice. Mesanje zetvenih ostataka se odvija od prilike 3x sporije nego plugom. To jest zetveni ostaci se mesaju ravnomerno po profilu zemljista pa tako svaka trecina mase zauzima odgovarajucu trecinu zemljists. Imate trecinu na dnu, trecinu u sredini i trecinu pri povrsini. Po mom misljenju ovakav nacin obrade ima svojih prednosti i mana i, ponavljam, po mom misljenju najbolje rezultate daje pri kombinacijom sa plugom u odredjenoj meri.
Mogao bi pisati ko zna koliko o iskustvu sa ovim orudjem jer je kod nas u upotrebi vec 9 punih sezona, a i nesto vise.
 
Svakako bi bilo mnogo lakse oranje na jesen. Ako planiras setvu soje onda nema potrebe za plugom, a ako planiras kukuruz onda vec mozes da razmisljas o oranju, mada...
Vrlo je diskutabilno pre svega zbog stanja NPK u zemljistu. Ipak gruber nece toliko spustiti fosfor kao plug.
 
Svakako bi bilo mnogo lakse oranje na jesen. Ako planiras setvu soje onda nema potrebe za plugom, a ako planiras kukuruz onda vec mozes da razmisljas o oranju, mada...
Vrlo je diskutabilno pre svega zbog stanja NPK u zemljistu. Ipak gruber nece toliko spustiti fosfor kao plug.
Znam ljude koji godinama bacaju NPK u proleće pred setvu,prinos ne izostaje.Sve zavisi od zemljišta i količine padavina.
 
Nazad
Vrh