Razne mere za površine zemljišta

Tema je dobra i poucna za ljude koji se granice sa dva nacina izrazavanja a ne merenja kao sto u Vojvodini da kazem austrougarskoj podeli parcela na duz koja je 400 metara ili ona kraca. Zna se koliko brazde koliko reda kukuruza i za cuveka sa tog podrucja je jasno kad vidi koliko redi zna kolika je parcela. Za centralnu Srbiju i sire su ar ili Hektar mera jer ima deonicu od 7 ari paprike ili paradaiza u Leskovcu ili okolini. U Vojvodini kombajner zna koliko prolaza ima u x kj. i to je jedini razlog jer su parcele iste duzine. Ja sam na granici pa kad dodje kombajn da vrsi jecam a parcela 60 ari a izgubi duplo vise vremena nego da je jutro ili lanac jer je nepravilnog oblika. Deda je imao 3 lanca, stric dobio 1,5 lanca i sad ponovo na pola i to dodje 3 frtalja ako bi se i ovo delilo ? a brat bratu da proda neznam da postoji ta tema.
 
Dao sam neke komentare na mere Jutro lanac imam izvod iz gruntovnice na 2 parcele u kojima pise da je povrsina 85.96 ari a kupio sam lanac ipo a druga parcela isto lanac ipo 86.21 ari obe su u KO Ivanovo oranica Marijenfeld.
Obradjujem jos 4 takve parcele koje su slicne ali su komsije odradile svoje i sejalica ne moze da se vrati. To je poenta jutro Ha zna se koliko prolaza.
 
Kakve sada ima veze sejalica sa povrsinom? Osnovni problem kod lanaca, jutara... su manje mere [1/2, 1/4 i td.], tako da se u vecini slucajeva mera mora prevoditi u metricke jedinice. Poenta je u tome sto nije dovoljno jedno prevodjenje zato sto se ljudi ponovo vracaju na jutra i tako u krug.
 
Da bi ljudi u Vojvodini prešli na korišćenje zvaničnog hektara, moraće da prođe
još dosta genaracija, jer se generacijama i koristi lanac kao parametar za sve radnje.
Mada i dosta mladih koristi lanac ali znaju i da računaju pa onda nije problem za hektare,
pogotovu sad moraju da računaju zbog registracije i subvencije.
Veći je problem ljudima sa strane, pa kad im kažeš 3 lanca i tri i po frtalja malo
je teže da odmah shvate koliko je to.(to je kao naš mali Vojvođanski brend).
 
Mislim da je Dr.Gruja ciljao na onih 5 kvadrata. 1kj=5755m kvadratnih (ne znam kako da napišem dvojku iznad m). :D
 
dukej je napisao(la):
Mislim da je Dr.Gruja ciljao na onih 5 kvadrata. 1kj=5755m kvadratnih (ne znam kako da napišem dvojku iznad m). :D

Kvadratni metar se piše ovako: u delu stranice predviđenom za odgovor, napisati glas/slovo m, potom gore kliknuti na ikonu sup/superscript/izložilac i između dva para dobijenih srednjih zagrada upisati broj 2 . Kao rezultat (koji se vidi korišćenjem opcije pregledaj) dobija se m2.
Interesantno, zar ne !?

Meni je interesantna i sledeća mogućnost ovog tekst editora, korišćenje ikone sub/subscript/index, na primer, za korektno pisanje formule Fibonačijevog niza*:
an = an-1 + an-2

* Fibonači Leonardo (Bonacci Pisano Leonardo, zvani Fibonacci, 1180.-1240.), italijanski matematičar; napisao aritmetiku Liber abaci .
Fibonačijev niz, beskonačni niz: 1,1,2,3,5,8,13,21,...; u kojem je, počev od trećeg člana, svaki član jednak zbiru prethodna dva člana: an = an-1 + an-2

p.s.
Naš Forum stvarno ima dobro urađenu podršku za direktno pisanje tekstova, bez ikakvih problema !!!
:D
 
sta bi mi radili kada bi /npr/ svaka fabrika poljomasina imala svoje dimenzije srafova, lezajeva...
zato je u upotrebi medjunarodni sistem jedinica u kome je mera za povrsinu m2. bar smo u necemu mi iz centralne srbije ispred vojvodjana :ppozdrav: :cao:
 
Tacna povrsina za 1 kj je 5754.6 m2.
1 kj je mera jos iz 18 veka, i ona iznosi 1600 kvadratnih hvati. Hvat je mera koja oznacava duzinu raspona ruku kod ljudi. Posto ova mera nije standardna (neki ljudi su duzi od drugih ::namigivanje:spavam:, 1756. god. ova mera je "standardizovana'', i usvojeno je da hvat iznosi 1,896484 m.
Standardna duzina njive u to vreme je bila 200 hvati (379 m), a sirina 8 (15,17 m).
1 hvat2=1,8964842=3.5966 m2
1 kj = 1600*3,5966=5754,6 m2.
 
:sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :ppozdrav: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Dr.Gruja je napisao(la):
:nono: :nono: Ja mislim da gresis jedno kj.=0,5755 hektara :ppozdrav:
panonstib je napisao(la):
katastarsko jutro = 5750 m kvadratnih
oldtimer je napisao(la):
5750 m2=0,575 ha :cao:
kao sto je drug clan Panonstib i napisao ::svaka cast::
oldtimer je napisao(la):
Tacna povrsina za 1 kj je 5754.6 m2.
1 kj je mera jos iz 18 veka, i ona iznosi 1600 kvadratnih hvati. Hvat je mera koja oznacava duzinu raspona ruku kod ljudi. Posto ova mera nije standardna (neki ljudi su duzi od drugih ::namigivanje:spavam:, 1756. god. ova mera je "standardizovana'', i usvojeno je da hvat iznosi 1,896484 m.
Standardna duzina njive u to vreme je bila 200 hvati (379 m), a sirina 8 (15,17 m).
1 hvat2=1,8964842=3.5966 m2
1 kj = 1600*3,5966=5754,6 m2.
 
sto se tice lanca (i site-a geodetskog zavoda)
1 lanac = 10 motika = ~7193 m^2

na geo. site-u pise
1 lanac = 7192 m2 = 0,7912 ha
odnosno,greskom su permutovali brojeve, tako da je i tamo i "vamo" 1 lanac = 10 motika :)

evo i slicice ako mi ne verujete
24pcfsz.jpg


imam jednu "primedbu" na pokretaca teme, buni se za kj, kako to nije SI jedinica, a koristi konjske snage...
tako da,ne vidim sta je tako veliki bauk ako se koristi kj,motika,lanac
jedino treba "poduciti" ljude koji nisu upoznati s tim jedinicama,koliko je to
(a i mozes reci npr. jutro i po, nisu jutra samo citava,isto kao ni hektari)

---
imam pitanje za geodeta, da li je ta uredba da parcele ne mogu biti manje od 1ha nedavno uvedena?
i da li se odnosi samo na poljoprivredna zemljista?
 
Ova polemika oko toga sta treba koristiti Kj ili ha nema svrhu dok se ne srede parcele u celoj drzavi.
Imam njive koje su tacno na pr. 1ha ali takodje imam parcele koje su tacno 1, 2, ili vise jutara, stoga dok se to ne sredi ne preostaje nam niste vise nago da znamo koliko ha je jedno kj i da to preracunaavamo svaki dan...
 
Kod nas je ovako kada je res o mernim jedinicama za povrsinu
1m x 1m = 1m2
10m x 10m = 1ar
4ari = 1čerek
4čereka = 1dulum
6duluma + 1čerek = 1ha
1dulum = 16ari = 1600m2
 
pa moglo bi to i ovako kod mene je duž (dužina njive )400m pa tako da u lanac ima 20 vrsti pa kada u loznicu stane 6 vrsti b23 onda je to eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekstra :D :D :D
 
Nazad
Vrh