Razne mere za površine zemljišta

Pa tu nema nekih nedoumica.

Svi koristimo standardne mere.

Dakle:
1 kg = 1000g
1 tona = 1000kg
1 vagon = 10 tona = 10000kg
1 metrička centa = 100kg ( u žargonu "1 metar")

E sad ima i "specijalnih" mera za težinu kao što je napr. 1 džak = 48kg robe+ambalaža.

To su mere za težinu koje se najčešće koriste.

:off_topic: Ovo je tema namenjena merama za površinu zemljišta.
 
[
nebojsa je napisao(la):
Zakon bi trebao da je svuda isti. Nisam baš upućen u sve pojedinosti, znaš da se kod nas zemljište vodi i u sudu i u katastru pa možda tu ima neka fora. Mogu da se raspitam iz prve ruke ako nekog baš zanima.

[/quote]Evo male pomoći oko mera za površinu pošto sam po struci geometar, pa da pojasnimo.
Naravno da je i u Vojvodini zvanična mera hektat,ar i metar kvadratni, ali je u narodu i dalje ukorenjeno koprišćenje k.j. ili lanca kako ga gde zovu. Ta mera je bila stara Austro-ugarska mera i kada se u Vojvodini radio premer i ustrojavanje katastra i zemljišnih knjiga (1900-1913 god.) ona je zaživela i skoro do 1968 je bila zvanična mera za površinu. Stariji ljudi a i mladji dobro znaju da koriste te mere jer su one imale i kvadratne hvate, pa je tako i svaka manja površina mogla biti iskazana.
Što se tiče deljenja ili cepanja parcela po zakonu o katastru u mestima gde je uradjen premer ili komasacija nova parcela koja nastane cepanjem nemože biti manja od 1 hektara. Kod slučajeva (nasledja, deobe a i kupovine) kada je parcela manja postaje se suvlasnik na toj parceli ali parcela ostaje cela.
Ako treba još neka pomoć samo pitajte :cao:
 
@angorac
Tu si u pravu, tako je.
Ali ipak svako zeli da bude sam svoj pa plati geometra da ovaj premeri, izkolci i u svakom katastru imas inzinjera geodezije koji zakonski ima pravo da "cepa" parcele, pa nastaju na primer: parc.br.15504/1, 15504/2, 15504/3 itd. znaju da idu u nedogled, zar ne?
 
Milane nisi u pravu. Tamo gde nema zakonskih uslova za parcelaciju tj. usitnjavanje parcela (minimalna parcela 1 ha. posle komasacije) nema šanse da može cepanje da sprovedeš zvanično kroz katastar. Tu ti nemože pomoći ni privatni a ni geometar iz katastra. Privatni geometar ti može na terenu izmeriti površinu na terenu (ako si sa nekim suvlasnik) koju ti treba da radiš, ali zvanično si ti na svakom kvadratnom metru i dalje suvlasnik.Znači nemože se u nedogled usitnjavati parcela.
 
branko je napisao(la):
:off_topic: Ovo je tema namenjena merama za površinu zemljišta.
Има ли неки геометар да објасни овде како се мери површина на нагнутим и брежуљкастим теренима. Нешто сам начуо да није то баш узмеш метар измериш и помножиш....
Значи да ли одступа та катастарска или... (незнам тачан назив) површина и колико од стварне површине на терену?
 
Dragane, svaka katastarska površina se računa svedena na ravan. to jest kao da je njiva potpuno ravna, te tako ako ti je njiva na nekoj strmini faktički radiš više zemlje nego što ti se vodi zvanično u katastru.Kada se meri takva njiva opet se svodi na ravan, pa tako kad na primer imaš parcelu od 1 hektat to je 100m x 100m. ali na strmom terenu ako meriš pantljikom ta tvoja njiva zbog kosine može biti recimo 101.50m x 102m. Neznam dali si me razumeo.
 
draganpan je napisao(la):
:D Angorac... veliko hvala. Potpuno sam vas razumeo
A zahvaljujući vama dvojici i ja sam naučio nešto što dosad nisam znao! :D
Ono jes' da je kod mene sve ravno k'o tepsija ali nije na odmet znati! ::svaka cast::
 
Kod mene se korist ha za mjerenje povrsine i mislim da je to standardna mjera za povrsinu u svijetu i bilo bi dobro da se koristi i na forumu jer vecina korisnika van Srbije nezna vase mjere koje vi navodite tako da nam je tesko shvatiti kolika je to stvarno povrsina.
 
Ranko Cuvrk je napisao(la):
Kod mene se korist ha za mjerenje povrsine i mislim da je to standardna mjera za povrsinu u svijetu i bilo bi dobro da se koristi i na forumu jer vecina korisnika van Srbije nezna vase mjere koje vi navodite tako da nam je tesko shvatiti kolika je to stvarno povrsina.
U pravu si pokusavam da shvatim koja je merna jedina(kj)vidim da se dosta pominje,i ovde kod nas je samo (h i ar)
 
Svasta smo naucili ovde ali problem ostaje. Ostaje cinjenica da bez obzira u kojoj meri za sopstvenu ili lokalnu upotrebu racunate kada primenjujete mere djubrenja ili zastite morate da preracunavate u ha, jer
od drzave dobijate lovu po ha,
vestacko djubrivo ima normiran utrosak kg/ha
pesticidi kg/ha,
prinos se racuna tona/ha,
radni ucinak masina je u ha/cas....
i tako dalje.
Zato mislim, iako je vecina clanova iz Vojvodine ne treba da na forumu insistiraju na Austrougarskim merama, pogotovo sto inace moraju da preracunavaju.

Sto se tice padavina (koliko je kise palo) To se izrazava u mm(visina vodenog stuba)i nema veze sa povrsinom. U poljoprivredi se cesto koristi i litara/m² zbog kapaciteta sistema za navodnjavanje na primer.
To se lako preracunava. Svaki milimetar padavina je = 1 litar/m² pa tako 100mm = 100litara/m², ili godisnji vodeni talog od 800 mm znaci da godisnje po m² padne 800 litara kise.

Nisam znao kako se meri povrsina zemljista u brdsko-planiskim reonima. Zanimljivo. To znaci da na nagibu od 45° katastarski 1ha stvarno iznosi 1.4 ha.
 
Tako, tako , samo baš neznam dali bi mogao da radiš njivu na nagibu od 45 stepena, malo bi bilo strmo :haha:
 
angorac je napisao(la):
Tako, tako , samo baš neznam dali bi mogao da radiš njivu na nagibu od 45 stepena, malo bi bilo strmo :haha:

Da tu bi i ovce pasle sa planinarskom opremom . :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh