Rasipači mineralnog đubriva

Pa neko menja zahvat od parcele do parcele, količinu djubriva od stanja useva, a brzinu od stanja terena na parceli, a rasipači sa vagom imaju te mogućnosti da sve menjas u pokretu. Ja samo govorim koje su prednosti za one koji rade veću količinu, pa tu dolazi do uštede vremena gde se učinak povećava. Koji god tip djubriva da sipas, on će bacati isto. Dešava se da npr 2 kamiona donesu različitu granulacija djubriva, pa ovaj običan rasipač baca manje ili više od zadate. E o tim jebadama pričam. A ko radi veće površine, takav rasipač se itekako isplati.
Druškane koje su to veće površine po tebi.
 
Da bi taj rasipac od 25000 eur bio isplativ treba na propratnu mehanizaciju potrositi jos 10 puta vise para od toga.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Jel ima neko od clanova da koristi bocni limiter?
IMG-20200531-143815.jpg
 
Poslednja izmena:
Da bi taj rasipac od 25000 eur bio isplativ treba na propratnu mehanizaciju potrositi jos 10 puta vise para od toga.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
Rasipač sa vagom, koliko je meni poznato, kreću sa cenama od 15000e+pdv. Na povraćaj, upola manje. To što ti pričaš da treba ulagati u tu cevrtmilionsku tehniku da to isprati, i pre isplati je glupost. Jer se samim time rok isplate povećava. Ta full tehnika je isplativa velikim zemljoposednicima, mada retko ko i od njih to koristi, već završavaju rasipači sa vagom i autopilot uparen sa sekcijama uključivanja. Ja vam pričam u ustedi u podešavanju, npr da običan omasuje 5kg na svakoj kulturi, godišnje na oko (lupam) 500kj, ako se svaka parcela djubri više puta, barem kako mi djubrimo, javlja se odstupanje od minimum 200 000din. A gde su preklopi prilikom ulaska, izlaska iz parcele, špicevi u parcelama, puštanje na uvratine gde se sporije mora voziti itd. O uštedi vremena u radu da ne govorim. Zahvat menjas po potrebi, brzinu kakvi su uslovi od parcele do parcele, ako treba negde da povećas određenu količinu djubriva, znas tačno za koliko si povećao djubrenje itd. Neko će reći, sta ima veze ako se baci vise, ostaje u njivi, tačno, ali samim tim veći input si napravio te godine, a mogao si ostaviti za dogodine. Kod prskalica sa kompom je slična situacija.
Sad, svako ima svoje razmišljanje kao i računicu.
 
Da kupis takav rasipac samo da bi razbacio na svakoj parceli (npr) 234kg/ha djubriva nema rentabilnosti bar po meni jer tada masina nije dovoljno iskoristena. Te mogucnosti rasipaca dolaze do izrazaja tek sa mapiranom parcelom na kojoj je odradjena i ozbiljna analiza zemljista po tom mapiranju.Na takvoj parceli dolazi do izražaja ta varijabilnost i mogućnost (rentabilnost) takvog rasipača. Ali sve ovo je ipak samo moje mišljenje. Znam za firmu koja obradjuje oko 1500ha sa vrhunskom mehanizacijom bez auto pilota, bez "pametnih" sejalica i rasipača...

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
To moze kad bude vestak u kvalitetu,sav jednak i iste tezine,da baca to bukvalno u kilu,sad kilo gore kilo dole jbg...
 
Jel kako ti precizni rasturivači razbace na parcelama od 0,5kj ili 1-2kj i kako kad ostane 3-4m nespojeno, verovatno ima preklapanja onda od preciznosti ništa?.
 
Jel koristi neko ovaj limiter kao sto je prikazan na snimku? Neko kaze da je ok stvar neko kaze ne koristi ga u opste.
 
Na Donderu, Amazoneu i rasipačima koji rade na principu preklapanja, po meni, treba. E jedino ako se pomeriš toliko da ne baciš na komšijinu njivu onda ti ne treba. Ali onda ni tvoji par redova kukuruza pored komše neće dobiti veštaka koliko bi trebalo. Ne treba ti ni ako prebacuješ na komšijinu njivu a to te ne pogađa (sumnjam, malo je takvih) ili ako i komšija tako tera da prebaci kod tebe koje zrno. Onda ti ne treba.
Mi imamo par komšija koji prebace veštak i po 4-5m (ne uvek i ne full dozu, ali prebace) tu se i ja potrudim da prebacim, ali imam i onih koji se ni ne našale da prebace.....
 
Bude i toga, naravno. I onda ovaj što je pogrešio tražio da mu se plati veštak. Gazda koji je dobio veštak za Dž, kaže ne dam ti ništa jer otkud znam koliko si i da li si uopšte bacio veštak. Nekako se to tako završi ali onda je karma učinila svoje. Oštećenom uzorao njivu taj isti gazda (zahebo njivu) koji nije hteo da plati bačeni veštak. I sad ovaj novooštećeni odlazi kod onog prvooštećenog i traži da mu plati makar naftu, kaže ovaj to ti je za onaj veštak. Sad smo 1/1. :haha:
 
Ako se zatvori desna strana diska, i krene od razora/medje, onda nema potrebe za limiterom. U drugom slučaju je sve tačno kao što kaže Siniša, I po meni je poželjan limiter...
 
Nazad
Vrh