Radovi u malinjaku

Izgleda da je svuda ista situacija sa listom, kod mene takođe. Čak i na drugom voću je slična situacija.
 
Klima je u pitanju. Moj utisak je nema vetra. Vetar biljkama najviše ukazuje na dolazak hladnijeg godišnjeg doba. Ovako ono malo sunca u toku dana zagreje stablo i remeti joj prirodni balans. Ne znam šta se dešava ali primećujem bar kod mene da zadnjih godina ima veoma malo vetra.
 
Takodje je i kod mene ista prica sto se lisca tice,nego da li neko prskao zeleni list sa rastvorom ureje kako bi se ubrzao proces opadanja lista i kakva su vasa iskustva?
 
Prskao sam ja 5% ureom pre 6 dana i rezultata jos nema. A tri puta je pado sneg i sigurno pet puta bila je dobra slana. Kad kazem dobra slana mislim da se beli ujutru ko da je sneg pao. To da nema vetra nisam primetio... A list tvrdoglav...
 
IH........kod mene tek 1-2 puta vatala slana, al slabasno. ZNaci da ne ocekujem uskoro opadanje lista kad je kod vas ostalih gde je bilo mrazeva situacija ko u septembru. Kod mene zelenooooo, mladi lastari izbijaju tik uz letosnje stapove a oni cvetaju......bem li ga da l ce da valja....
 
IH........kod mene tek 1-2 puta vatala slana, al slabasno. ZNaci da ne ocekujem uskoro opadanje lista kad je kod vas ostalih gde je bilo mrazeva situacija ko u septembru. Kod mene zelenooooo, mladi lastari izbijaju tik uz letosnje stapove a oni cvetaju......bem li ga da l ce da valja....
Joj muke nase, ista prica je i kod mene slane je bilo jedno 3 jutra ali nista se ne desava ili je slana bila slaba ili je list jak ko zna sta je u pitanju.Samo znam jedno ako padne neki tezak sneg bice loma samo tako.Sutra javljaju lepo vreme pa cu oprskati rastvorom ureje u razmeri 500gr na 10 l vode pa sta bude.
 
Mileticu javi tezultate kroz koji dan. Mozda sam ja to trebo malo detaljnije poprskati....nije da sam bas preleteo al....mozda tek treba da pocne da deluje. U svakom slucaju ostavio sam kontrolu pa cemo videti....
 
A dali im nesto smeta ako se tretiraju preparatom na bazi bakra bez obzira sto je list zelen i nije opao?
 
A dali im nesto smeta ako se tretiraju preparatom na bazi bakra bez obzira sto je list zelen i nije opao?

Tehnicki ne smeta ali cilj prskanja bakrom pred zimu je dezinfekcija rana nastalih od opadanja lista i dezinfekcija samog stabla. Kada prskas dok ima lista tesko dodjes do stabla od lisne mase. Psiholoski mislis da si odradio preventivu a zapravo je uradjena polovicno. Ili prostije, tokom vegetacije se trudis da zastitis list a sada taj list te vise nezanima vec stablo.
 
Tehnicki ne smeta ali cilj prskanja bakrom pred zimu je dezinfekcija rana nastalih od opadanja lista i dezinfekcija samog stabla. Kada prskas dok ima lista tesko dodjes do stabla od lisne mase. Psiholoski mislis da si odradio preventivu a zapravo je uradjena polovicno. Ili prostije, tokom vegetacije se trudis da zastitis list a sada taj list te vise nezanima vec stablo.
OK,a dali onda, ako vreme dozvoli,tretiranje ponoviti kad opadne list?
 
Joj muke nase, ista prica je i kod mene slane je bilo jedno 3 jutra ali nista se ne desava ili je slana bila slaba ili je list jak ko zna sta je u pitanju.Samo znam jedno ako padne neki tezak sneg bice loma samo tako.Sutra javljaju lepo vreme pa cu oprskati rastvorom ureje u razmeri 500gr na 10 l vode pa sta bude.

Da pitam samo. Ovaj rastvor (500 g. ureje na 10l. vode), šta bi trebao da postigne? Da li to ubrza opadanje lista i zaustavi dalju vagetaciju ?
 
Da pitam samo. Ovaj rastvor (500 g. ureje na 10l. vode), šta bi trebao da postigne? Da li to ubrza opadanje lista i zaustavi dalju vagetaciju ?
Spali list i on otpadne. Po meni ne treba ništa preduzimati. To su preterivanja. Pamtim godine gde mi je list bio zelen i u januaru a isto tako imam i sliku zrelog ploda maline u istom mesecu.


Evo nađoh sliku zrele jagode 03. 01. 2015. Sve je to normalno i dešava se.
slike
[/URL][/IMG]
 
Da pitam samo. Ovaj rastvor (500 g. ureje na 10l. vode), šta bi trebao da postigne? Da li to ubrza opadanje lista i zaustavi dalju vagetaciju ?
Kako kaze kolega (vilamet 2012 ovaj rastvor sluzi da bi spalio list na malini) i da bi ona povukla sokove u koren .
Na ovaj sistem sam se odlucio jer mi je malina sva povezana na 2 zicu kako zbog lakseg prolaza i odrzavanja medjurednog prostora tako i zbog plevljenja,tako da ako padne sneg na nju sve ce da je polomi a ako je sada pustim na zemlju necu moci da prodjem da je oprskao bakrom pa sam se zato odlucio na ovaj korak.
 
Kod mene je juče i noćas duvao oluji vetar tako da je više od pola lišća opalo....vise je opalo kuda je prskano ureom tako da sigurno ima efekta.
 
Nazad
Vrh