Radovi u malinjaku

Nikako varikinom , ja sam unistio makaze , toliko su zardjale da ne mogu da ih ocistim vise.
Dok sam dezinfikovao alkoholom sve je bilo ok, alkohol brzo ispari i nije toliko agresivan kao varikina, iako sam ih posle svakog umakanja u varikinu brisao krpom , zardjale su sroz.
 
Pozdrav za sve clanove
Posto sam i ja povezao maline za 2 zicu prvenstveno zbog prskanja sa bakrom,a samim tim imam dosta lastara koji su se izracvali i kako je neko vec pomenuo te bocne grane su sada duzine od 150 do170 cm,pa me interesuje sta raditi sa tim bocnim granama tj:da li ih seci do glavnog stabla ili prilikom rezanja ostavljati po 2-3 okceta na toj bocnoj grani,pa bi molio iskusnije za odgovor?
Unapred zahvalan na odgovoru
 
Koliko malina jedan slabije obučen berač može da ubere za deset sati rada?

U malinjaku ako je prinos oko 4kg/m/d ,odnosno oko 1t-1.5t /10ari prosek berbe soluidnih beraca je 30-35 kg/dan.

U boljim malinjacima prosek ja nesto veci ,u losijim je manji. Sve druge price su dezinfo...!

Naravno postoje osobe koje vrede (profitabilne) za 2 u 1, al su veoma retk...........?
 
Znaci jedan radnik sa malo iskustva u branju može da ubere oko 30kg za desetak sati naravno i u zavisnosti od rodnosti malinjaka. Jel bi bilo dovoljno 3-4 radnika na 1000m dužnih malinjaka u prvoj godini, nije bujan kao neki stariji.
 
Gde sa 3-4? Na 1000 to ne bih ni pokusao. Mnogo tu varijacija nepredvidljivih moze da se dogodi a na koje neces moci uticati, kisa je jedan od ozbiljnijih faktora na koje moras racunati. Cilj treba da ti bude da za sto krace vreme oberes sto vise, posle 6 sati berbe produktivnost beraca draaticno opada, to je jos jedan faktor na koji treba racunati, stavka "obracu sutra sto nisam danas" zaboravi, udari kisa pa nema berbe 2-3 dana, sta onda? Da skupljas pootpadalo? Bez 2x toliko ni nerazmisljaj. Uvek ce neko otkazati, nece moci itd a zemene nemas.
 
Problem je što ti treba dva tri dana po deset radnika ako ti je malina dobra a to je teško izvesti. Koliko ti treba odavde se ne može odrediti. Meni je jedan dan na jednoj njivi od 1000m dužnih bralo 17 radnika i obrali su svega pola. Taj dan je na jednoj strani od 60m bilo po 24 + - gajbi.

Prosek radnika je takođe diskutabilan. Imao sam do prošle godine jednu bosanku koja je odvajala gajbe i nabrala za jedan dan 90kg. Ove godine sam zajedno sa suprugom, decom i radnicima za jedan dan imao prosek 75kg. Ali kažem to je samo jedan dan.


Pole, nije mi jasno da pominješ 30 - 35kg. To je po meni malo. Ja takve radnike odmah najurim kući. Šta ti ostaje kad recimo cena maline ode dole.. Za mene je radnik dobar ako bere preko 50kg. Inače moji beru između 50 i 70kg.

Jedino ako računaš prosek od početka do kraja ali ja to berem sa ukućanima radnike ubacujem samo dvadesetak dana.
 
Posle nekoliko sezona i odabira stalnih beraca prosek cele berbe je oko 50 do 55 kila zavisno od godine.U jeku beru od 65 do 90 kg,a prva i zadnja branja od 30 do 40.Kad dodje na 25 kila napravimo dva dana pauzu i jos jednom oberemo oko 30 kila i kraj berbe.Ukupnp oko 25 branja.Bere se svaki dan sem kada ne moze od kise i na kraju zadnja dva branja pravomo pauzu od dva dana.Inace radi se 12 sati,aktivno 10,2 sata odlazi na dorucak 30 do 45 min,kafa sa uzinom 30 min i rucak 45 min.E ovako je posle nekoliko godina branja,a pre toga je prosek bio od 35 do 40 kg i radili su na nadnicu,a ove probrane vec trecu godinu placam po kilu i imam tacnu evidenciju o svakom beracu.
 
Moje misljenje je da koliko hiljada sadnica imas treba ti toliko i beraca. Ne ljudi,da bude na broj,vec beraca. Npr na tih hiljadu duznih metara imas od cetiri do pet hiljada sadnica,po meni ,pet beraca bi trebalo da odrade posao. Nemam ,nazalost ,evidenciju citavog branja,ali u jeku berbe mi naberemo prosecno 70 kg malina po beracu. Uz neko normalno branje.

- - - - - - - - - -

E da,Ako ne stignemo da oberemo ceo malinjak podelimo ga na pola pa beremo svaki dan,kad je spic.
 
Nisam vidjeo da ima srodna tema ovom mom problemu pa cu zato da pisam ovde.
Juce sam prolazio kroz malinjak i naidjem da ovu retku pojavu na jednoj novoizrasloj mladici. Naime, na toj mladici polovina lista, ili dijelovi listova su skroz bez pigmenta odnosno bijeli, dok su ostali dijelovi lista normalne zelene boje.
Zanima me dali se neko susretao sa ovakvim problemom i ima li razloga za brigu, odnosno molio bi savjet sta mi je ciniti????
Evo slika:


 
Ništa ne brini to je jako retka pojava i ne verujem da će ti se igde više pojaviti u celom malinjaku.
 
Треба раздвојити брање малине сорте полана и сличних и малине сорте вилмет, за полану 30 до 40 кг дневно је солидан резултат, за виламет у јеку сезоне то је норма нерадника, зато је издатак за радну снагу много већи код полане и сличних сорти.
 
I ja moje obilazio prekjuče ( 02.10.) nijedan list nije opao a one zelene, kao da će tek sad da rađaju, miker je u pitanju. Ne znam šta da radim, ovi iz galenika fitofarmacije mi poslali poruku da prskam cuprozinom kad opadne 50% lišća, a ono nije otpalo ni 2%.
 
Nazad
Vrh