U vezi fitoftore prenosim jedan tekst poljoprivredne, savetodavne i strucne sluzbe ValjevoTrulež korena maline – prouzrokovač ovog oboljenja maline je patogen Phytophthora fragariae var. rubi. Bolest se pojavljuje na vlažnim,slabo propustljivim zemljištima. Zaraza se može ostvariti:zaraženim sadnim materijalom, kontaminiranim zemljištem, tekućom vodom kada se zaraza prenosi sa viših na niže terene, korišćenjem vode za zalivanje gde je prisutan inokulum patogena. Ako je zemljište kontaminirano patogen se u zemljištu održava 6-8 godina iako se malina ne gaji. Prvi simptomi se najpre uočavaju na nižim delovima parcela zbog zasićenosti zemljišta vlagom. Najčešće dolazi do sušenja nekoliko biljaka u grupi. Bolest prouzrokuje sušenje jednogodišnjih (mladi izdanci) i dvogodišnjih (rodnih) letorasta. Na mladim izdancima se javljaju ulegnute vodenaste pege, kasnije dolazi najpre do žutila a zatim i do sušenja biljaka. Na zaraženim rodnim izdancima bočne grane sa listovima žute, venu i suše se duž glavnog nerva i između bočnih nerava. Prilikom jačih zaraza rodni lastari se suše pre dozrevanja plodova a često i tokom berbe. Kada se sastruže kora sa zaraženog korena i korenovog vrata uočavaju se delovi crvenkasto mrke boje, a između obolelog i zdravog tkiva javlja se jasna linija razdvajanja što može biti pouzdan dijagnostički znak prisustva truleži korena maline. Za suzbijanja korena maline preporučuju se sledeće mere:zdrav sadni materijal, malinjake podizati na dreniranim i ocednim zemljištima,korišćenje bankova prilikom sadnje ( 30-40cm) koji omogućavaju razvoj korena u zemlji koja je bolje drenirana od ostalog dela zasada, korišćenja zemljišta koje je optimalno za razvoj maline ph (6-6,5), unošenje NPK i organiskih đubriva na osnovu agrohemijskih analiza zemljišta, za podizanje malinjaka koristiti sorte koje pokazuju veći stepen otpornosi (najzastupljenija sorta Willamette je vrlo osetljiva, sorta Meeker pokazuje izvesni stepen rezistentnosti), primena fungicida na bazi a.m. metalaksila i fosetil-aluminijuma koji mogu dati zadovoljavajuće rezultate kod manje osetljivih sorti i u uslovima manje povoljnim za razvoj bolesti.
Pored navedenog zelim da ukazem da trenutno postoje idealni uslovi za razvoj gljivice koja prouzrokuje trulez plodova maline kao i pojavu didimele na novim izdancima koji rastu za narednu godinu.Velika vlaga pogoduje i jednom i drugom.Idealan preparat po meni za istovremeno suzbijanje i jednog i drugog je signum.Signum se koristi kada je razvijeno 15-20% cvetova prvi put a ponoviti u punoj fazi cvetanja.Po precvetavanju i pred berbu koristiti svic i mislim da je ostvarena puna zastita sto se tice trulezi.Pri koriscenju signuma obavezno oprskati i donje delove stabla maline kako bi time zastitili i svu novu maline koja nice za narednu godinu od didimele.Didimela napada novu malinu pri nicanju tokom maja pogotovu u uslovima visoke vlaznosti i eventualne zakorovljenosti malinjaka.Ona se moze uociti i golim okom na mladim listovima jer najcesce ima strelast ulaz ,obrnuto v,na listu maline .Signum koristiti u preporucenim dozama.
Takodje vidim da se istice od pojedinih clanova foruma problem sa plevljenjem maline,odnosno travom koja takodje buja u uslovima velike vlage.Opste pravilo je da se herbicidi mogu koristiti posle trece godine.Ali kako svako pravilo ima izuzetaka tako je to i u ovom slucaju.Preparat Rafal unistava uskolisni korov i moze se koristiti i u prvoj godini sadnje.Mislim da je tacno,ali ipak za svaki slucaj treba konsultovati strucne sluzbe i ukoliko se potvrdi kao tacno resice mnogima dobar deo problema.